11 Temmuz 2018

Ülke Bayraklarının Anlamları: Güney Avrupa

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Andorra Bayrağının Anlamı

Fransa ve İspanya ortak yönetimindeki Andorra Prensliğinin bayrağındaki mavi renk, Fransa bayrağından; sarı renk İspanya bayrağından ve kırmızı renk, her iki ülkenin bayrağından alınmıştır.

Andorra bayrağının ortasında yer alan Andorra armasında yazan ‘Virtus Unita Fortior’, birlikten kuvvet doğar anlamına gelmektedir.

andorra bayrağı

Arnavutluk Bayrağının Anlamı

Bugünkü haliyle 1992 yılından itibaren kullanılan Arnavutluk bayrağında, kırmızı zemin üzerinde çift başlı, siyah bir kartal yer almaktadır. Bir başı Aya Sofya’ya, diğer başı Vatikan’a dönük olan çift başlı kartal figürü, ülkenin geçmişle olan bağını sembolize eder. Ayrıca Arnavutluk, ‘Kartallar Ülkesi’ olarak da isimlendirilmektedir.

arnavutluk bayrağı

Bosna Hersek Bayrağının Anlamı

Mavi fon üzerinde 9 beyaz yıldız ve sarı bir üçgenden oluşan Bosna Hersek bayrağında üçgenin köşeleri; Boşnak, Hırvat ve Sırp halklarını; beyaz yıldızlar ise, Avrupa’yı temsil etmektedir.

bosna hersek bayrağı

Hırvatistan Bayrağının Anlamı

Panslavizm renkleri olan kırmızı, beyaz ve mavi renklerinden oluşan bayrağın ortasında devletin askeri arması yer almaktadır.

Armanın üzerinde yer alan figürler, ülkenin bağımsızlık mücadelesini anlatmaktadır.

hırvatistan bayrağı

İspanya Bayrağının Anlamı

Kırmızı-sarı-kırmızı olmak üzere üç yatay şeritten oluşan bayrağın üzerinde Herkül Sütunlarıyla çevrelenmiş kraliyet arması bulunmaktadır. Herkül Sütunları, Cebelitarık ve Ceuta Burunlarını temsil etmektedir.

Armanın üzerinde ‘Plus Ultra’ sloganı yazmaktadır.

ispanya bayrağı

İtalya Bayrağının Anlamı

Bugünkü hali 1946 yılında kabul edilen İtalya bayrağındaki yeşil renk, doğayı; beyaz renk, Alp Dağlarındaki karı ve kırmızı renk, İtalyan Bağımsızlık Savaşı’nda hayatını kaybedenleri temsil etmektedir. Dini bir açıdan değerlendirildiğinde ise bu renkler sırasıyla; umudu, kaderi ve hayırseverliği sembolize etmektedir.

Fransa İmparatoru Napolyon tarafından tasarlanan bayrağın renkleri, Fransız etkisiyle seçilmiştir.

italya bayrağı

Makedonya Bayrağının Anlamı

Kırmızı zemin üzerine sarı, mitolojik güneş figüründen oluşan Makedonya bayrağında, Büyük İskender’in babası Makedonyalı Philip’in mezar taşından alınan güneş figürü 1995 yılında Yunanistan’ın talebiyle değiştirilerek bugünkü şeklini almıştır.

Kırmızı renk, savaşı ve savaşlarda dökülen kanı; güneş ise, geleceğe dair umutları ve hedefleri temsil etmektedir.

makedonya bayrağı

Malta Bayrağının Anlamı

Beyaz ve kırmızı iki dikey şeritten oluşan bayrağın üzerinde Aziz George’u temsil eden kırmızı çerçeveli, gri haç yer almaktadır.

1964 yılından itibaren kullanılan bayrakta beyaz renk, barışı ve özgürlüğü; kırmızı renkse, savaşlarda yaşamını kaybedenleri temsil etmektedir.

malta bayrağı

Portekiz Bayrağının Anlamı

Kırmızı ve yeşil dikey şeritlerden oluşan bayrağın ortasında devlet arması yer almaktadır. Bayrakta kullanılan yeşil renk, refahı; kırmızı renk ise, bağımsızlık için dökülen kanı sembolize etmektedir.

Armanın üzerinde yer alan mavi kalkanlar, Portekiz’in ilk kralı Alfenso’nun Fas ile girdiği savaşta İsa’nın yardımıyla kazandığı zaferi; beş nokta ise İsa’nın yaralarını temsil etmektedir. En arkada yer alan daire üzerindeki çapraz simge, Hristiyanlığı ve yedi kale, Portekiz toprakları ve uzantılarını ifade etmektedir.

portekiz bayrağı

Yunanistan Bayrağının Anlamı

Yunanistan bayrağında yer alan 5 mavi, 4 beyaz yatay şerit, hürriyet ya da ölüm anlamına gelen ‘Eleutheria Ethatnatos’ sözünün 9 hecesini temsil etmektedir. Mavi renk, Ege Denizi’ni ve beyaz renk, dalgaların köpüklerini sembolize etmektedir. Aynı zamanda bu iki renk Yunan askerlerinin giydiği mavi renkli üniforma ile taşıdıkları beyaz renkli bayrağı da ifade etmektedir.

Bayrağın sol üst köşesinde yer alan haç ise, ülkenin Ortodoks Kilisesine olan bağlılığının sembolüdür.

yunanistan bayrağı

BONUS

Vatikan Bayrağının Anlamı

En eski bayraklardan biri olan Vatikan bayrağı, sarı ve beyaz dikey şeritler ile beyaz şeridin ortasında bulunan armadan oluşmaktadır.

Bayraktaki beyaz renk, saflığı ve dürüstlüğü; sarı renk, tanrını güneşini temsil etmektedir. Armanın üzerinde ise, Aziz Petrus’un çapraz anahtarları, piskoposluk tacı ve ayinlerde kullanılan tespih yer almaktadır.

Ayrıca Vatikan bayrağı, dikdörtgen olmayan az sayıda bayraktan biridir.

vatikan bayrağı

NOT: Avrupa kıtasındaki bayrakların anlamlarını üç listede toplamaya çalıştık. Ülkeleri seçerken, bayraklarda kullanılan renklerin ve sembollerin birbirinden farklı anlamlar taşımasına dikkat ettik.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.