18 Şubat 2021

Beslenme ve Gıda Sektörü Hakkında Düşüncelerinizi Değiştirecek 10 Belgesel

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Food, Inc. (Gıda, Ltd.), 2008

Robert Kenner’in yönetmenliğini üstlendiği belgesel; ABD’de tüketilen, genetiği değiştirilmiş ve obezite oranını hızla yükselten hayvansal gıdalar ile tarla mahsullerini konu alıyor. Bir başka deyişle, sağlıklı olduğunu düşünerek tükettiğimiz ürünler, gerçekten sağlıklılar mı, sorusuna cevap arıyor.

Food Matters (Gıda Maddeleri), 2008

James Colquhoun ile Carlo Ledesma’nın yönetmenliğini üstlendiği Food Matters, Antik Çağ’dan bugüne insan bedenindeki değişimi, sağlığa odaklanarak açıklıyor.

Besin maddelerinin tohum hallerinden tabaklarımıza gelene kadar geçirdiği yolculuğu anlatan belgesel, ‘ne yersen osun’ sözünü de izleyicinin her an hatırlamasını sağlıyor.

Forks Over Knives (Çatal Bıçaktan Üstündür), 2011

Bir Lee Fulkerson belgeseli olan Çatal Bıçaktan Üstündür, beslenme şekli ile hastalıklar arasındaki ilişkiyi inceliyor. Belgeselde farklı uzmanlık alanlarından bilinen isimler anlatıcı olarak yer alıyor.

In Organic We Trust (Güvendiğimiz Organik), 2012

Beslenme ve gıda sektörü hakkında düşüncelerinizi değiştirecek belgesellerden biri de In Organic We Trust. Kip Pastor imzalı belgesel, izleyiciye organik besin endüstrisinin oldukça detaylı bir araştırmasını sunuyor. Belgesel, hangi ürünler organik, hangileri değil konusunun yanı sıra organik gıda ile besleyici gıda arasındaki ilişkiyi ve farkı da anlamaya yardımcı oluyor.

Hungry for Change (Değişim Açlığı), 2012

Bir günlük diyetler, fazla kalori almamak için tercih edilen şekersiz ürünler, ilgi çekici ambalajlarıyla hayatımızın bir parçası haline gelmiş yiyecek ve içecekler… Tükettiğimiz ürünlerin içeriklerini ve vücudumuzdaki etkilerini ele alan Hungry for Change, aynı zamanda yaşam ve beslenme biçimimizi değiştirme konusunda yol gösterici bir rol oynuyor.

Just Eat It: A Food Waste Story (Hepsini Ye: Bir Gıda İsrafı Hikayesi) 2014

Farkında olarak ya da olmayarak hepimizin gıda tüketimi konusunda yaptığı hataları yalın bir şekilde gözler önüne seren belgesel, gıda tüketim şeklimizi değiştirmek konusunda da ilham kaynağı olabilecek nitelikte.

The Sugar Film (İşte O Şeker), 2014

Damon Gameau’nun yönetmen koltuğunda oturduğu ve aynı zamanda oynadığı belgesel, gıdalardaki gizli şekere odaklanıyor ve şekerin insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırıyor.

Food Choices (Gıda Seçimleri), 2016

Michal Siewierski imzasını taşıyan Food Choices, dünyanın en tanınan beslenme uzmanlarını, doktorlarını ve yeniden sağlıklı bir yaşamı seçen ve bunda başarılı olan kişileri bir araya getiriyor.

Yeniden sağlığına kavuşmuş kişilerin hikayeleri ve beslenme konusunda doğru bilinen yanlışlarla, beslenme ve gıda sektörü hakkında fikrinizi değiştirmenin yanı sıra motive edici bir rol de üstleniyor.

What The Health (Sağlık Komplosu), 2017

Bir Keegan Kuhn ve Kip Andersen belgeseli olan Sağlık Komplosu, Cowspiracy: The Sustainability Secret (Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı) belgeselinin devamı niteliği taşıyor.

Sağlık ile beslenme şekli arasındaki ilişkiyi irdelendiği belgeselde ayrıca, sağlık kuruluşları ile markalar arasındaki gizli ilişkiler de izleyiciye aktarılıyor.

The Game Changers, 2018

Spor yapmak ve hayvansal gıda tüketimi arasında doğru bir orantı olması gerektiği, bugüne kadar öğrendiğimiz ve doğru olduğunu düşündüğümüz bir yanlış anlama olabilir mi?

Spor yapan kişilerin hayvansal gıda tüketme zorunluluğuna ilişkin inancı yerle bir eden belgesel, bitki bazlı beslenmeye dair ufuk açıcı bilgileri; dünyaca ünlü, performansı yüksek sporcular aracılığıyla aktarıyor.

BONUS

Rotten (Gıda Suçları), 2018-2019

Altışar bölümlük iki sezondan oluşan Gıda Suçları, gıda sektörünün ve tükettiğimiz pek çok ürünün bilinmeyen yanlarını gözler önüne seriyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.