28 Eylül 2021

Dünyanın En Popüler 10 Peyniri

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Dünyanın en popüler 10 peyniri; peynir çeşitlerinin üretim miktarları, her bir ülkede en çok satan peynir çeşitleri ve ülkelerin kişi başı ortalama peynir tüketim miktarları değişse de, dünyanın tamamındaki peynir satışları göz önüne alınarak belirlenmiştir.

Bu yüzden dünyanın en popüler peynirlerine dair bilgiler yıldan yıla ve bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilmektedir.

Cheddar

İsmini İngiltere’nin Cheddar bölgesinden alan Cheddar peyniri, genellikle inek sütünden üretilir. Yağlı ve sert bir yapıya sahiptir. Hafif ekşi bir tadı vardır. Rengi sarı – kirli beyaz tonlarındadır.

Genellikle hamburger, pizza ve tost yapımında kullanılan Cheddar peyniri, aromasına bağlı olarak alkollü içeceklerin yanında ve ızgara yemeklerle de tüketilmektedir.

cheddar peynir tabağı

Mozzarella

İtalya kökenli bir peynir olan Mozzarella, olgunlaştırılmadan taze olarak tüketilir.

Birçok çeşidi olan Mozzarella peyniri, başta pizzalar ve makarnalar olmak üzere tatlılardan salatalara birçok yiyeceğin içinde kullanılmaktadır.

Mozzarella

Brie

Dünyanın en popüler 10 peyniri arasında ilk sıralarda yer alan Brie, Fransa kökenlidir. Fransa’da yasalarla koruma altına alınmış olan Brie, Peynirlerin Kraliçesi olarak da anılmaktadır.

Tekerlekler biçiminde üretilen peynirin dış yüzeyi gri bir tabakayla kaplıdır. Peynir olgunlaştıkça bu tabaka kahverengiye döner. İç kısmı ise, sarımsı bir tondadır.

Yumuşak bir yapıya sahip olan Brie, soğuk bir şekilde tek başına ve kızartılıp tüketilmesinin yanı sıra sıcak yiyeceklerin üzerinde sos olarak da kullanılmaktadır.

brie peynir

Parmesan (Parmigiano Reggiano)

İtalya kökenli bir peynir olan Parmesan, inek sütünden üretilir. Sert ve soluk renklidir.

Peynirin isimleri, İtalya ve Avrupa Birliği’nin belirlediği yasalar çerçevesinde coğrafi işaret ile korunmaktadır.

Genellikle servis sırasına yemeklerin, sosların ve salataların üzerine ya da içine rendelenerek kullanılmaktadır.

Parmesan (Parmigiano Reggiano)

Stilton

İngiltere kökenli bir peynir olan Stilton, inek sütünden üretilir. Küflü olan Mavi Stilton ve küflü olmayan Beyaz Stilton olmak üzere iki çeşidi vardır.

Preslenmediği için yumuşak bir kıvama sahip olan Stilton, İngiltere’de geleneksel olarak Porto şarabının yanında veya meyve ve krakerlerle birlikte tüketilir.

Stilton

Feta

Keçi ve koyun sütünün karışımında üretilen Feta, tuzlu suya batırılarak yapıldığı için tuzlu ve keskin bir tada sahiptir. Kolayca ufalanabilen, kremsi bir yapıdadır.

Az yağlı bir peynir çeşidi olan Feta, en fazla Akdeniz ve Avrupa mutfağında kullanılmaktadır.

Genellikle kahvaltılarda, meyvelerle birlikte, sandviçlerin ve makarnaların içinde yenen Feta, kızartılarak da tüketilmektedir.

Feta

Camembert

İsmini Fransa’nın Orne şehrindeki Camembert kasabasından alan Camembert peyniri, bir çeşit küflü peynirdir.

Görüntü olarak Brie’ye benzese de, daha küçük kalıplarda hazırlanır ve üzerinde bir küf tabakası bulunur. İç kısmı yumuşak bir yapıdadır.

Olduğu gibi ya da kabuk kısmı kızartılarak tüketilebilir. Şarap, kraker veya meyve ile de servis edilebilir.

Camembert

Ricotta

İtalya kökenli bir peynir olan Ricotta; peynir altı suyundan ya da keçi, inek veya koyun süründen üretilebilir. Yağ ve tuz oranı oldukça düşüktür. Tatlımsı bir tada ve kremamsı bir yapıya sahiptir.

Ricotta

Gouda

Hollanda kökenli bir peynir olan Gouda, inek sütü ya da keçi sütü gibi farklı süt türlerinden yapılabilir.

Tekerlek şeklinde üretilen Gouda peynirinin dış kısmı parafin balmumu ile kaplı olur. İç kısmı ise, açık sarı tonlarındadır.

Birçok çeşidi bulunan Gouda peyniri, pizzadan makarnaya, et yemeklerinden çöreklere birçok yiyeceğin içinde tüketilebilir.

Gouda

Roquefort (Rokfor)

İlk olarak Güney Fransa’nın Roquefort kasabasında üretilmeye başlanan Roquefort, küflü bir peynir çeşididir. Yumuşak bir yapısı olan peynir, genellikle koyun sütünden yapılmaktadır.

Mayalanma işleminin ardından birkaç ay mağaralarda bekletilerek aromasını alan Roquefort peyniri, Fransa’da genellikle yemeklerin ardından şarapla birlikte tüketilmektedir. Ayrıca kahvaltılarda, salatalarda, makarnalarda ve soslarda da kullanılmaktadır.

Roquefort (Rokfor)
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.