1 Ekim 2018

Anason Kokulu Sofraların Lezzetli Tamamlayıcıları: Rakı Mezeleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Hepimizin rakı mezeleri konusunda birbirinden farklı tercihleri olacaktır. Biz sofralarımızı şenlendiren, vazgeçilmez mezelerden 10 tanesini sıraladık. Sen de olmazsa olmaz dediğin mezelerin isimlerini yorumlarınla listeye dahil edebilirsin.

Acılı Ezme

Hem kebap hem de rakı sofralarının baş tacı acılı ezme; acı biber, domates, sarımsak, soğan, maydanoz, salça, nar ekşisi, zeytinyağı ve limon suyunun ustaca bir araya getirilmesiyle hazırlanıyor.

cherry domates

Haydari

Yoğurtlu mezelerin en sevileni, rakı masalarının vazgeçilmezi haydarisiz bir liste düşünemedik.

Neredeyse herkesin küçük dokunuşlarla damak tadına uygun olarak hazırlayabileceği haydarinin ana malzemeleri süzme yoğurt, sarımsak, ceviz, nane ve zeytinyağı.

haydari

Ciğer

Ara sıcaklara ciğerden başlıyoruz. Yaprak ciğer ya da Arnavut ciğer tercihi ise tamamen damak tadınıza bağlı.

ciğer

Peynirli Kırmızı Biber

Tadıyla da görüntüsüyle de rakı sofralarına renk katan bir başka meze ise, kapya biberiyle beyaz peynirin birleştiği peynirli kırmızı biber.

Bu iki ana malzemenin yanı sıra mezeyi hazırlamak için yalnızca çörekotu, dereotu, zeytinyağı ve limon suyuna ihtiyacınız var.

Köpoğlu Mancası

En canlı ve en keyifli rakı sofralarının kurulduğu Trakya’dan gelen köpoğlu mancası, patlıcan ve yoğurdun kullanıldığı çok sayıda mezeden yalnızca bir tanesi.

Köpoğlunun yapımında patlıcan ve yoğurdun yanı sıra biber, sarımsak ve domates kullanılıyor.

közlenmiş patlıcan

Humus

Anadolu’nun en sevilen mezelerinden biri humus. İster sade ister pastırmalı olarak rakı sofralarında yerini alan humus; haşlanmış nohut, tahin, sarımsak ve zeytinyağından yapılıyor.

humus

Papagannis

Yunan mutfağından sofralarımıza gelen papagannisin de ana malzemeleri yoğurt ve patlıcan. Papagannis yapmak için ihtiyacınız olan diğer malzemeler ise, ceviz ve sarımsak.

baba gannuş

Şakşuka

Akdeniz’in en sevilen mezelerinden biri şakşuka, rakı mezeleri arasında belki de en fazla tercih edilen. Patlıcan, kuru soğan, yeşil biber, domates, sarımsak ve zeytinyağının muhteşem uyumu şakşukada ortaya çıkıyor.

Lakerda

Hem balık hem de rakı severlerin masalarına konuk olan lakerda palamut ile yapılıyor. Lakerda yapmak için palamudun dışında yalnızca kaya tuzu, defne yaprağı ve taze karabibere ihtiyacınız var.

lakerda

Adalı

Kültür mantarı, yeşil zeytin, kurutulmuş domates, dolmalık yeşil ve kırmızı biber, adaçayı yaprağı ile zeytinyağının bir araya gelmesi ise, adalının sofralara gelmesini sağlıyor.

sebzeler

BONUS

Rakı mezeleri denildiğinde elbette aklımıza ilk gelenler elbette beyaz leblebi, beyaz peynir ve kavun.

beyaz peynir

Bu listenin yanı sıra Ege Mezeleri ve Salata Tarifleri listelerimiz de ilgini çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.