30 Kasım 2022

Fazla Tüketildiğinde Sağlığa Zararlı Olan Atıştırmalıklar

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Kuru Yemişler

Kuru yemişler her ne kadar besin değeri açısından oldukça zengin olsalar da, özellikle ceviz, fındık ve badem gibi kuru yemişler, yüksek oranda yağ içermeleri sebebiyle fazla tüketildiklerinde kilo alımına sebep olabiliyorlar.

ceviz

Meyveler

Vitamin ve mineraller açısından zengin olan meyveler, her gün 3-5 porsiyon tüketildiğinde hastalıklara karşı koruyucu ve iyileştirici özellik gösterseler de fazla tüketildiklerinde vücudumuzdaki şeker oranının artmasına sebep oluyorlar.

meyve

Kuru Meyveler

Yaş meyvelere göre çok daha fazla şeker içeren kuru meyvelerin de tüketiminde ölçülü olmak gerekiyor.

hurma

Glütensiz Atıştırmalıklar

Genellikle şeker, mısır nişastası ve tapyoka nişastası gibi rafine tahıllar açısından zengin olan glütensiz atıştırmalıklar kan şekerinin hızla yükselmesine sebep oluyorlar. Ayrıca temel besin değerleri açısından oldukça zayıf içeriğe sahip olabiliyorlar.

Tahıl Barları (Granola Barlar)

Tahıl barları sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alsalar da yüksek kalori içermelerinin yanı sıra mısır şurubu, şeker, yapay tatlandırıcılar, soya yağı ve BHT içerdikleri için fazla ve düzenli olarak tüketildiklerinde sağlık sorunları yaşama riskini artırabiliyorlar.

granola

Dondurma

Dondurma lezzetli, hafif ve tatlı bir atıştırmalık olarak görülse de şeker oranının yüksekliğini göz ardı etmemek gerekiyor. Ayrıca paketli dondurmaların yapay renklendiriciler de dahil olmak üzere birçok zararlı katkı maddesi içerebileceğini de unutmamalısınız.

dondurma

Pirinç Patlağı

Kalorisiz olarak bilindiği için pek çok diyette ara öğün olarak tüketilen pirinç patlağı, pirincin yetiştiği arsenikli sudan dolayı diğer yiyeceklere kıyasla 10 kat daha fazla organik olmayan arsenik içermesi sebebiyle fazla tüketildiğinde diyabet, kalp hastalıkları ve sinir sistemi hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor.

Pirinç Patlağı

Tuzlu Krakerler

Yemek aralarında ya da yemek yemeye vakit bulamadığımızda açlığımızı bastırmak için tükettiğimiz tuzlu krakerler, yüksek miktarda tuz içermelerinin yanı sıra trans yağ içerebiliyorlar. Bu yüzden tuzlu krakerler de sık sık ve fazla tüketilmemesi gereken atıştırmalıklar arasında yer alıyorlar.

Hazır Turşular

Ev yapımı turşular probiyotik ve antioksidan kaynağı olarak sağlığımız için büyük bir önem taşısalar da hazır turşular, içerdikleri katkı maddeleri ve yüksek miktarda tuz sebebiyle sağlığımızda faydadan çok zarar verebiliyorlar.

turşu

Kahvaltılık Gevrekler

Hem hızlı bir sabah kahvaltısı olarak hem de gün içinde tüketilebilen kahvaltılık gevreklerin bir kısmı, içerdikleri rafine tahıllar ve yüksek miktardaki şeker oranı sebebiyle çok fazla tüketilmemelidir.

kahvaltılık gevrek
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.