19 Ocak 2021

Zamanın Çok Ötesinde: Leonardo Da Vinci

Orçun Topçular

~6dk

Hem sanatçı hem de bir bilim insanı olan ve 1452 yılında İtalya’da doğan Leonardo da Vinci, matematikçi, mühendis, botanikçi ve aslında, bunlardan çok daha fazlasıydı. Onu farklı kılan en önemli özelliği ise; tüm bunları başarırken resmi bir kurumdan eğitim almış olmamasıydı. Anatomiye olan ilgisi ise, insan vücudunun nasıl yaratıldığını merak etmesiyle ortaya çıkmıştı.

Leonardo da Vinci, 15. yüzyılda yaşamış olmasına rağmen, bize zamanın ötesine geçen birçok icat eskizi bırakmıştır. İşte, bunlardan bazıları:

Geleceğin Şehri

On beşinci yüzyıl, Avrupa’da kara veba salgınının yaygın bir şekilde görüldüğü bir dönemdi. Şehirlerin altyapılarındaki eksiklik, salgının önüne geçme noktasında çok yetersiz kaldığı için, mikrop saçabilecek alanları minimuma indirerek ve kanalizasyon sistemlerinin daha iyi planlandığı bir Geleceğin Şehri eskizi çizmiştir.

leonardo da vinci şehir eskizi

Ornithopter

Kuşlar üzerinde yaptığı gözlemler ve onların havadaki özgürlüklerine benzer bir özgürlük arayışı Leonardo da Vinci’yi, hava araçlarına yönelik çalışmalara itmiştir. Aerodinamik üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda, basit şekilde, iki elde bulunan kanatların hareketi ile insanların uçmasını planlamıştır. Tabi ki bunun gerçekleşmesi için kullanıcının kuvvetli kaslara sahip olması gerekmektedir.

leonardo da vinci Ornithopter

Helikopter

Çağının çok ötesindeki projelerinden bir diğeri, helikopterdir. Bu projede, havayı itme gücünü kullanarak makinesini yerden yükseltmeyi planlamıştır. Fakat bunu yapabilmek için çok yüksek hızda dönme gücü elde etmesi gerekmekteydi. Üstüne konularak ve birikerek ilerleyen bilim ve teknoloji sayesinde, da Vinci’nin eskizlerine dayanarak, Igor Skorsky ilk helikopteri 1920’lerde tamamlamıştır.

leonardo da vinci helikopter

Paraşüt

Havalanmak, sağlam bir şekilde yere inmeyi de gerektirdiği için Leonardo da Vinci, paraşüt tasarlamıştır. Tasarladığı paraşüt, günümüz paraşütlerinin atası sayılmaktadır. 2018 yılında da Vinci eskizlerine dayanarak yaptığı paraşüt ile O.V. Teppa, 650 metreden yaptığı ve 600 metrede açtığı paraşüt ile sağ salim yere inebilmiştir.

leonardo da vinci paraşüt eskizi

Dalgıç Kıyafeti

Toplumların varlığını sürdürme stratejilerinden biri olan savunma iç güdüsü ile tasarladığı kıyafet, limana henüz yanaşmamış olan düşman gemilerine su altından yapılacak bir baskın ile onları gafil avlamak ve savunma üstünlüğünü ele geçirmek için tasarlanmıştır. Günümüz için basit gözükse de, savaşların silahlara değil de stratejilere dayandığı yüzyıl için muhteşem bir stratejiydi.

leonardo da vinci dalgıç kıyafeti

Zırhlı Tank

Kaplumbağaya benzerliğiyle dikkat çeken bu araç, içerisinde insanlar olacak ve her yöne ateşleme yapabilecek şekilde tasarlanmıştı. Teorik olarak mantıklı görünse de, çizimlere bakıldığında hareket etmesi çok mümkün değildi. Kim bilir, belki de zamanın ilerisini gören da Vinci, icadının savaşlarda kullanılmasını önlemek amacıyla isteyerek hata yapmıştır. 

Fakat ilk tankın, 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılması, fikrinin ne denli çağlar ötesine ulaştığını anlamakta bize bir ipucu verir.

leonardo da vinci zırhlı tank

İnsan Görünümünde Robot

İnsan bedenine olan merakı ve anatomi üzerine çalışma isteği, ilk insan biçimindeki robotu tasarlaması için yeterli olmuştur. Bu robot, içerisinde bir insan olmadan el ve kol hareketleri yaparak kendi kendine hareket eden bir modeldi. Birkaç yıl sonra da mekanik bir aslan tasarlamıştır.

leonardo da vinci robot

Vitruvius Adamı

Her ne kadar bir icat eskizi olmasa da, bu eskize değinmeden geçmek mümkün değil. Çizime eşlik eden notlarda ‘İnsanın Oranı’ ifadesi dikkat çeker. Bu çizim insan vücudunun geometrik bir yorumudur. Leonardo da Vinci’ye göre; çizim, dünyanın küçük bir kopyası ve evrenin insan vücudundaki tasviridir. Çizimdeki çemberin merkezi, insanın göbek deliğidir ve bir insanın kolları açıkken, bir elinin orta parmağının ucundan diğer elinin orta parmağının ucuna kadar olan mesafe, onun boyuna eşittir.

Vitruvius Adamı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

leonardo da vinci vitruvius adamı

Kendi oluşturmuş olduğu bu eskizler dışında, olağanüstü resim ve heykeller ortaya koyan, yüzyılların en yüce zekalarından biri olma sıfatını hak eden Leonardo da Vinci, öldüğü 1519 tarihine kadar kendini bilime ve sanata adamış, zamanın ötesine ve modern bilime ışık tutmuştur.

Engeller beni durduramaz her engel kararlığımı güçlendirir.

Leonardo da Vinci
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Orçun Topçular

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.