9 Kasım 2018

Igor Sikorsky Nam-ı Diğer Helikopterin Babası

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Dünya Havacılık Tarihinin En Önemli İsmi

25 Mayıs 1889 tarihinde Kiev’de doğan Igor Sikorsky, ya da tam ismiyle Igor Ivanovich Sikorsky, dünya havacılık tarihinin önemli buluşlarına imza atmış bir pilot, hava taşıtı tasarımcısı ve yapımcısıdır.

igor sikorsky siyah-beyaz

Çocukluğu

Eğitim hayatı ev okulunda başlayan Igor Sikorsky, annesinin etkisiyle Leonardo da Vinci’nin yaşamı, sanatı ve çalışmalarına odaklanılmış bir eğitim almıştır.

Henüz 12 yaşındayken ilk model uçağını tasarlayan Sikorsky, lastik bantla çalışan ve havada yükselebilen bir helikopter de yapmıştır.

Öğrenim Hayatı

Başta helikopterler olmak üzere havacılık alanında pek çok konuda öncü olan Igor Sikorsky, 1903 yılında St. Petersburg, Rusya’da Deniz Akademisine girmiştir. Mühendisliğe olan ilgisi sebebiyle 3 yıl sonra akademiden ayrılarak Paris’e gitmiş ve burada kısa bir süre mühendislik öğrenimi görmüştür.

Paris’ten döndükten sonra Kiev Politeknik Enstitüsü’nde öğrenimine devam etme kararı almıştır. Ancak bir süre sonra enstitüyü de bırakmış ve çalışmalarına kendi laboratuvar ve atölyesinde devam etmiştir.

igor sikorsky helikopter

Avrupa Gezisi

1900’lü yılların sonlarında Avrupa’da bir geziye çıkan Sikorsky, bu süreçte Wright Kardeşlerin çalışmalarını incelemiş ve Avrupalı mucitlerle tanışma fırsatı elde etmiştir.

Kiev’e döndüğünde hem Avrupa’da edindiği bilgiler hem de Leonardo da Vinci’nin çalışmaları doğrultusunda; uçmayı sağlamanın yolunun yukarı doğru hareket olduğu ve bunun için yatay bir rotor (fizik, Döneç) gerektiği sonucuna ulaşmıştır.

1909 yılının başında, ayrıntılı çalışmalar yapabilmek ve motor satın almak için yeniden Paris’e gitmiştir. Birkaç ay sonra Kiev’e geri dönen Sikorsky, birtakım pratik engeller sebebiyle başarıya ulaşamamış olsa da helikopter yapımına başlamıştır. İkinci denemesini 1910 yılında yapan Sikorsky, daha büyük bir motor kullanmasına rağmen bu helikopterin de uçmasını sağlayamamıştır.

İlk Büyük Çalışmaları

Daha sonra sabit kanatlı tasarımlar üzerinde çalışmaya başlayan Sikorsky, ilk uçağı olan çift kanatlı S-I’ı yapmayı da 1910’da denedi.

Daha sonra uçağın gövde yapısını yeniden tasarlayarak ve daha güçlü bir motor kullanarak S-2 ile ilk kısa uçuşunu gerçekleştirdi.

Sikorsky, kısa bir sürede her biri birbirinden biraz daha gelişmiş S-3, S-4 ve S-5 uçaklarını yaptı. Aynı zamanda pilotluk konusunda da kendisini geliştirdi.

1911 yılının ortalarına gelindiğinde, S-5 ile 450 metrelik bir yüksekliğe çıkarak 1 saatten fazla uçuş yapmayı başarmıştı.

Bu başarısı Sikorsky’e 64 Numaralı Uluslararası Pilot Lisansı kazandırdı.

Igor Sikorsky, S-5’in ardından geliştirdiği S-6 dizisiyle Rus ordusunun uçak ihtiyacını büyük ölçüde karşılamıştır.

igor sikorsky renkli

İlk Dört Motorlu Uçak

S-6’nın ardındansa hem ticari uçakların hem de pek çok bombardıman uçağının atası kabul edilen Le Grand isimli, ilk dört motorlu uçağı yapmış ve 1913 yılında bu uçağı uçurmuştur.

Le Grand’ın bir diğer özelliği ise, kapalı pilot ve yolcu kabinine sahip olmasıdır.

ABD’ye Gidişi ve Sikorsky Havacılık Mühendisliği Şirketi

1919 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden Sikorsky, 1923 yılında, burada eski Rus subaylarının ortaklığıyla Sikorsky Aero Engineering Corporation’ı (Sikorsky Havacılık Mühendisliği Şirketi) kurmuştur.

igor sikorsky vs300

Sikorsky Havacılık Mühendisliği Şirketi’nin Önemli Başarıları

1929 yılında şirket, S-38 ismini taşıyan, iki motorlu amfibik uçak üretmiştir.

1930’lu yıllarda ise, Pan American Airlines’a (Pan Amerikan Havayolları) ait uçan tekneleri geliştirmiştir.

1931’de, ilk S-40 American Clipper isimli hava taşıtı ile posta ve yolcu seferlerine öncülük etmiştir.

1937’de, Le Grand’ın geliştirilmiş bir modelini Pan American Airlines için geliştirmiştir. S-42 Clipper isimli, dört motorlu bu hava taşıtı okyanus ötesi uçuşa başlamıştır.

ABD’nin İlk Güvenilir Helikopteri

1930’lu yılların sonunda askeri ve ticari hava taşımacılığı gereksinimlerinin değişmesiyle yeniden helikopterler üzerinde çalışmaya yönelen Sikorsky, günümüzde kullanılan helikopterlere benzeyen rotor sistemiyle donatılmış, Amerika’nın ilk güvenilir helikopteri olan, Vought-Sikorsky VS-300’ü geliştirmiştir.

igor sikorsky helikopter

Ölümünün Ardından Igor Sikorsky

1957 yılında şirketinden ayrılan Sikorsky, öldüğü 1972 yılına kadar danışman olarak görev yapmaya devam etmiştir.

Sikorsky’ye mühendislik ve bilim alanlarında çok sayıda onursal doktorluk unvanı verilmiştir. Aynı zamanda hem ABD’de hem de Avrupa’da pek çok bilim ve teknik kurumunun üyeliğine seçilmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.