22 Ocak 2018

Dünyanın En Ünlü Otomobili, ‘Kaplumbağa’nın Tasarımcısı: Ferdinand Porsche

Burcu Tur Yüksel Akay

~9dk

Ferdinand Porsche, 1875 yılında, bugün Çek Cumhuriyeti sınırlarında bulunan, Avusturya Macaristan İmparatorluğu’na bağlı Bohemya Krallığı’nda doğmuştur.

Çocukluğunda ve gençliğinde musluk tamircisi olan babasına yardım eden Porsche, teknik işlere her zaman ilgi duymuştur. Üniversiteye kayıt olamasa da Viyana Teknik Üniversitesi’nde dinleyici öğrenci olarak derslere katılmıştır.

Ferdinand Porsche Porter

Tasarımından üretimine tüm aşamalarını gerçekleştirdiği ilk araç, sonraki yıllarda satış rekorları kıran ve tüm dünyada Beetle (Böcek), ülkemizde Kaplumbağa olarak anılan KdF-Wagen (Volkswagen) olmuştur.

İlk spor otomobili ise II. Dünya Savaşı’nın ardından geliştirmiştir.

prof. ferdinand Porsche

İlk olarak elektrik motorları üreten bir şirkette çalışmaya başlayan Ferdinand Porsche, otomobillere olan tutkusunu burada keşfetmiştir.

Viyana saray arabaları yapımcısı, ünlü Lohner otomobil şirketinde çalışırken bulduğu, dingillerindeki elektrik motorlarıyla çalışan otomobil, 1900 yılında Paris Fuarı’nda sergilenmiştir. Araç, Lohner-Porsche olarak tanınmıştır.

İlerleyen süreçte buluşunu geliştirerek elektrik motorlarının benzin motoruyla beslenmesini ve böylece şanzıman dişlisine ihtiyaç kalmamasını sağlamıştır.

Lohner-Porsche
Lohner-Porsche

Ferdinand Porsche, Lohner’in ardından Austro-Daimler şirketinde teknik müdür ve tasarımcı olarak çalışmaya başlamıştır.

Austro-Daimler’de uçak motorları ve I. Dünya Savaşı’nda kullanılan, savaş toplarını taşıyan çekici araçları tasarlamıştır. Ayrıca, bir uzun mesafe yarışı olan Prinz-Heinrich-Fahrt için bir otomobil yapmış ve yarışı kazanmıştır.

Şirkette son olarak, iki binek otomobili tasarlayarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Austro-Daimler’ın ardından 1928-1930 yılları arasında Steyr şirketinde çalışan Porsche, 1930 yılından itibaren bağımsız çalışmayı tercih etmiştir.

Durmaksızın yeni teknikler geliştiren ve çeşitli firmalar için otomobiller tasarlayan Porsche; esnekliği sebebiyle yüklenme halinde dönebilen amortisör elemanı, süspansiyonu bulmuştur.

Water cooled Airplane Motor 12 cylinder Ferdinand Porsche 0564
12 Silindir Su Soğutmalı Uçak Motoru, Ferdinand Porsche

1931 yılında, spor ve yarış arabaları tasarlamak için kendi şirketini kuran Ferdinand Porsche, 1934 yılında, Hitler tarafından Volkswagen’in ön tasarım çalışmalarının başına getirilmiştir.

Hitler üretilecek araç için saatte 100 kilometre hıza ulaşma, 4-5 kişilik yere sahip olma, 100 kilometre en fazla 8 litre benzin tüketme ve 1.000 Reichsmark’ın altında satış fiyatına sahip olma koşulları getirmiştir.

Hazırlanan 3 test aracının ardından Volkswagen (volks: halk, wagen: vagon/araç) Beetle (Böcek) olarak isimlendirilen otomobil, Nasyonal Sosyalist Yardım Kuruluşu’nda esinle, KdF-Wagen (Kraft durch Freude/Neşeden güç doğar) olarak piyasaya sürülmüştür.

(Beetle’ın asıl konstrüksiyon planları ve tasarımı, 1925 yılından itibaren üzerinde çalışan ve bu planları 1932 yılında Porsche’a veren Bela Barenyi’ye aittir.)

Her ne kadar politikaya ilgi duymasa da 1937 yılında Alman Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi’ne üye olan ve SS’e katılan Porsche, II. Dünya Savaşı’nda, Naziler için Tiger I, Tiger II ve Elefant tankları ve yüzer savaş araçları gibi birçok askeri araç tasarlamıştır.

1937 yılında, Adolf Hitler’den en önemli III. Reich madalyalarından biri olan Alman Ulusal Ödülü’nü Sanat ve Bilim dalında almış ve ödülün ardından profesör unvanını kullanmaya hak kazanmıştır.

‘Hiçbir zaman siyasetle uğraşmadım. Partiye üye olmamdaki sebep, araç üreticisi olarak danışman seçilmemdi. Sadece işime gücüme baktım. Bir kişinin dahi öldürülmesinden sorumlu değilim. Ben, herkes için bir şeyler üretmeye çalıştım. Hiçbir zaman Hitler’in yaptıklarını tasvip etmedim. Hiçbir zaman antisemit olmadım, olmam da mümkün değil. Çünkü ben de samiyim. Ben, ülkem Almanya için çalıştım.’

Almanya’nın savaşı kaybetmesinin ardından tutuklanan Porsche, Fransa’da hapishaneye girmiştir. Bir SS ve Hitler’in danışmanı olmasına rağmen aynı zamanda bir Yahudi olan Porsche, kefaletle serbest bırakılmıştır.

Serbest kaldıktan sonra, yöneticiliğini oğlu Ferry Porsche’un yaptığı, Karnten’de bulunan fabrikasına kendini adamıştır. 1948 yılında Porsche ismiyle tanınan, Volkswagen motoruna sahip ve 40 beygir gücündeki ilk spor arabasını piyasaya sürmüştür.

Fabrika, 1950 yılında Stuttgart’a taşınmış ve baba Porsche 1951’de burada ölmüştür.

Wolfschanze, Hitler, Ley, Porsche und Göring
Wolfschanze, Hitler, Ley, Porsche ve Göring

Ferdinand Anton Ernst ‘Ferry’ Porsche (1909-1998)

Ferry Porsche, Porsche markasını bir efsaneye dönüştüren 356 Roadster modelinin tasarımcısı ve Ferdinand Porsche’un oğludur.

Makine mühendisi olan Porsche, Hitler döneminde babasıyla beraber çalışmaya başlamıştır. Savaşın ardından şirketin yönetimini üstelenmiş ve şirketi, spor araba üreticisi, popüler bir marka haline getirmiştir.

‘Başta çevreme baktım, fakat hayal ettiğim otomobili bulamadım: Gücü verimli bir şekilde kullanan, küçük, hafif bir spor otomobil. Bu yüzden, hayalimdeki otomobili kendim yapmaya karar verdim.’

Porsche’nin İlkeleri

  • Gelenek: Porsche hikayesi, bir vizyon ile başlar. Ve bu vizyonun gerçeğe nasıl dönüştüğünü anlatır.
  • Yenilik: 60 yıldır hedefimiz, gelecek. Peki, bu hedefe nasıl ulaşacağız? Daha fazla güç ve verimlilik ile. Kısacası, daha fazla fikir üreterek.
  • Tasarım: Bir Porsche’nin şaşırtıcı özelliği, şeklin işlevselliği takip ettiği konseptin ahengidir.
  • İşlevsellik: Porsche’de, şekil daima işlevselliğin izindedir. Kendini kanıtlamak zorundadır. Test platformlarında. Rüzgar tünelinde. Yolun her kilometresinde.
  • Performans: Spor otomobiller üretiyoruz, çünkü 1948’den beri yaptığımız bu. Ve bu, iyi bir şey.
  • Her Gün Kullanılabilirlik: Bir Porsche, sıradan bir otomobil değil, hava nasıl olursa olsun, her gün sürülebilecek bir spor otomobildir.
  • Ayrıcalık: Bir Porsche, bir araçtan fazlasıdır. Özgürlüğün ve yaşama karşı benzersiz bir yaklaşımın ifadesidir. Eşsiz bir rüyanın gerçeğe dönüşmesidir.
  • Toplumsal Benimseniş: Porsche markasının toplumda sağlam bir yere sahip olması, bizim için çok önemli. Ve erişilebilir bir hayali temsil etmesi.
  • 2019 yılından itibaren benzinli, elektrikli ve hibrit araç üretimine yöneleceğini açıklayan marka, dizel araç üretimini durduran ilk Alman otomobil markası olma yolunda ilerliyor.

porsche amblemi

Not: Porsche’nin İlkeleri, firmanın kurumsal web sitesinden alınmıştır.

BONUS

Ferdinand Porsche’un torunu, Ferry Porsche’un en büyük oğlu Ferdinand Alexander Porsche’un kurduğu Porsche Design ise güneş gözlüğünden kaleme, tekstil ürünlerinden elektronik cihazlara ve saate kadar geniş ürün yelpazesiyle özgün tasarımlara ilgi duyan herkese hitap ediyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.