30 Mayıs 2020

Lina Medina: Dünyanın Bilinen En Genç Annesi

Merve Kırali

~3dk

Lina Medina ya da tam ismiyle, Lina Marcela Medina de Jurado, 23 Eylül 1933 yılında Peru’da dünyaya geldi. Doğumundan yaklaşık beş yıl sonra karnında artan şişlik şikayeti yüzünden ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Doktorlar bu şişliğin sebebinin tümör olabileceğinden şüphelendiler, gerekli tetkikler yapıldı. Ancak sonuç beklenilenden oldukça farklıydı. Lina Medina, beş yaşında bir kız çocuğu, yedi aylık gebeydi. Tanı aldıktan yaklaşık bir ay sonra, 1939 yılının mayıs ayında sezaryen oldu. Beş yıl, yedi ay, yirmi bir gün yaşadığı dünyaya bir oğlan çocuğu getirdi ve böylece, bilinen en genç yaşta doğum yapmış anne olarak tarihe geçti. 

Lina Medina, erken yaşta çocuk doğurabilmesiyle tıp dünyasının ilgisini çekti. Hakkında pek çok araştırmalar yapıldı, makaleler yazıldı. Varılan sonuç ise, Lina’nın puberte prekoks adı verilen, çocuklarda erken ergenliğe geçişin sebebi olan bir hastalığa sahip olduğuydu. Dolayısıyla Lina Medina, bu özel durum nedeniyle çok erken yaşta hamile kalabilmişti. 

Lina Medina’nın çocuğu, adını, doğumunu gerçekleştiren doktorundan, yani Dr. Gerardo Lozada’dan almıştır. Küçük Gerardo on yaşına kadar annesini ablası olarak bilmiştir.

lina medina

Gerardo Medina’nın biyolojik babasının kim olduğu halen bilinmemektedir. 

Lina Medina’nın babası Tiburelo Medina, kızına cinsel istismarda bulunmuş olabileceği şüphesiyle tutuklanmış, ancak delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştır. 

Medina, Dr. Gerardo Lozada’nın kliniği olan Lima Clinic of Lozada’da sekreter olarak çalıştı. Burada eğitim gördü. Dr. Gerardo Lozada, Lina’ya destek olmayı sürdürdü ve böylelikle Gerardo Medina liseye gidebildi. 

Lina, yetmişli yılların başında Raul Jurado ile evlendi. Bu evlilikten bir oğlu daha oldu. 

Gerardo Medina 1979 yılında, kırk yaşında vefat etti. 

Son olarak, Lina Medina’nın 86 yaşında, Peru’nun başkenti olan Lima ilinin Küçük Chicago adıyla bilinen fakir bir mahallesinde yaşamını sürdürdüğü bilinmektedir. 

Medina’nın cinsel istismara uğradığı bugün halen kabul edilmemiştir. 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Merve Kırali

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.