20 Ekim 2017

Tarihte İz Bırakan 10 Kadın Yazar

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Sappho (yaklaşık, M.Ö. 600-500)

Antik Yunan lirik şairi, Thiasos Ekol Lideri ve Afrodit Kültü Rahibesi olan Sappho, bugün de lirik şiirin en önemli temsilcilerinden biri kabul edilmektedir. Bilinen ilk kadın şairlerden biri olan Sappho’nun günümüze ulaşan 180’in üzerinde şiiri bulunmaktadır.

Murasaki Şikibu (Tahmini, 10.-11. yüzyıllar arası)

Gerçek adı bilinmeyen ve Heian Dönemi’nde imparatorluk nedimelerinden biri olan Murasaki Şikibu, dünyanın ilk romanı kabul edilen Genji’nin Hikayesi’nin yazarıdır. Aynı zamanda bir şair olan Murasaki Şikibu’nun diğer eseri ise Murasaki Hanım’ın Günlüğü’dür.

Aphra Behn (1640-1689)

İngiltere’nin ilk profesyonel yazarı olan Aphra Behn, aynı zamanda ülkenin 20 yıl süreyle tek kadın oyun yazarıdır. Oyun yazarı olmasının yanı sıra roman yazarı, şair ve çevirmen de olan Behn, eserlerinde büyük eleştiri aldığı ve saldırıya uğradığı kadın cinselliğini analiz etmiş ve kadınların sanat dallarındaki rolünün gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Jane Austen (1775-1817)

Romanlarının tüm baş kahramanları kadın olan Jane Austen, yaşadığı dönemi ve insanlık durumlarını mizahi bir dille işlemesiyle günümüzde hala en çok okunan yazarlardan biridir. Romanlarının tamamı sinemaya ya da televizyona uyarlanmıştır.

George Sand (Amandine Aurore Lucile Dupin, 1804-1876)

Ünü büyük bir coğrafyaya yayılan ilk kadın Fransız roman yazarı olan George Sand, kendisi açıklamamış olsa da feminist yazarlardan biri kabul edilmektedir. Romantik idealist bir yazar olarak toplumda kadına biçilen rolden uzakta yaşamıştır.

Emily Elizabeth Dickinson (1830-1886)

Yaşarken yalnızca yedi şiiri basılan Emily Dickinson’ın ölümünden sonra, ailesi tarafından bulunan 1800’e yakın şiiri yayımlanmıştır. Günümüzde en sevilen şairler arasında yer alan Dickinson’ın şiirleri, yaşamın önemli olaylarının etkileyici bir üslupla ifadesi olarak görülmektedir. Dickinson, bugün tüm zamanların en iyi şairlerinden biri kabul edilmektedir.

Selma Lagerlöf (1858-1940)

Yazdığı efsaneler ve masallarla tanınan Selma Lagerlöf, Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk kadın yazar olmasının yanı sıra ilk İsveçli kadın yazardır.

Virginia Woolf (1882-1941)

Romanlarında bilinç akışı tekniğini kullanan Virginia Woolf; feminist yazar, romancı ve eleştirmendir. Eserlerinde kadın hakları, sınıfsal farklılık, özgürlük, toplumsal cinsiyet ve evlilik konularına değinmiştir. Feminist hareketin klasik kitaplarından biri kabul edilen ve kadın hareketlerinde önemli bir yere sahip olan Kendine Ait Bir Oda Virginia Woolf’un en çok okunan kitaplarından biridir.

Amelia Mary Earhart (1897-1938)

Yazar ve havacı olan  Amelia Earthart, 1937 yılında bir uçuş sırasında kaybolmuştur ve ölümü 1938 yılında ilan edilmiştir. Atlas Okyanusu’nu tek başına geçen ilk kadın pilot olmasının yanı sıra Hawaii Kaliforniya arasını tek başına uçan ilk kişidir.

Anneliese Marie Frank (Anne Frank, 1929-1945)

Hitler’in Hollanda’ya girişinden sonra Yahudilere gelen kısıtlamalar sırasında saklanarak hapis hayatı yaşayan ve 13 yaşında hediye edilen bir ajandaya günlük yazmaya başlayan Anne Frank, iki yıl boyunca yaşadıklarını not etmiştir. Saklandıkları yerde bulunduktan sonra toplama kampına gönderilen ve orada hayatını kaybeden Anne Frank’in günlüğü; 60 dile çevrilmiş, en çok satanlar listesine girmiş, tiyatroya uyarlanmış ve Broadway Sahnelerinde oynanmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.