12 Şubat 2021

İzlediğinize Değecek 10 Epik Film

Nejla Şen

~5dk

Ben Hur, 1959

1959 yılı, ABD yapımı film, 11 adet Oscar Ödülü kazanmış. Film, birçok sinema eleştirmeni tarafından başyapıt olarak gösteriliyor. Ben Hur, Prens Ben Hur ve üvey kardeşi Messela’nın ihanetiyle başlayan bir özgürlük ve dönüşüm filmi. 

Çağrı, 1976

1976 yapımı film, 2005’de Ürdün’de gerçekleştirilen bir El Kaide saldırısında hayatını kaybeden Suriye asıllı yönetmen Mustafa Akad’ın en çok bilinen filmi. Anthony Quinn’in Hz. Hamza rolünde devleştiği film, İslamiyet’in doğuşunu konu alıyor.

Son Mohikan, 1992

Film müzikleriyle hepimizin zihnine kazınan Son Mohikan, 1992 yılı, ABD yapımı bir film. Daniel Day-Lewis’in başrolünde oynadığı film, 1757 yılındaki Fransız – Yerli savaşını anlatıyor.

Cesur Yürek, 1995

1995 yılı, ABD yapımı olan filmde, Mel Gibson hem başrolde, hem de yönetmen koltuğunda. Epik film denildiğinde, birçok insan için ilk sıralarda yer alan Cesur Yürek, 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş. Tarihle kurgunun harmanlandığı film, İngiltere’nin İskoçya’yı işgali ve William Wallace öncülüğündeki İskoçya bağımsızlık savaşını konu ediyor.

İlk Şövalye, 1995

1995 yılı, ABD yapımı olan filmin yönetmeni Jerry Zucker. Başrollerinde Sean Connery (Kral Arthur), Richard Gere (Lancelot) ve Julia Ormond (Leydi Guinevere ) var. Konusu ve kurgusuyla, diğer Kral Arthur filmlerinden ayrılan film, aynı kadına aşık olan Kral Arthur ve yuvarlak masa şövalyesi Lancelot’u konu alıyor.

Gladyatör, 2000

Gladyatör, 2000 yılı, ABD yapımı bir film. Russel Crowe, General Maximus (Gladyatör) ve Joaquin Phoenix, kötü adam Commodus rolünde oldukça başarılı birer portre çiziyorlar. Film, Romalı bir generalin özgürlük ve intikam mücadelesini anlatıyor. Yönetmen koltuğunda epik filmlerin vazgeçilmez ismi, Sir Ridley Scott oturuyor.

Truva, 2004

2004 yılı, ABD yapımı olan Truva, İlyada Destanı üzerine kurgulanmış. Paris rolünde Orlando Bloom’un ve Aşil rolünde Brad Pitt’in rol aldığı film, Truva Prensi Paris ve Sparta Kraliçesi Truvalı Helen’in yasak aşkının sebep olduğu Truva Savaşı’nı anlatıyor. 

Büyük İskender, 2004

2004 yılı, ABD yapımı filmin orijinal ismi Alexander. Yönetmeni, Oliver Stone. Başrollerinde Colin Farrel, Angelina Jolie, Val Kilmer ve Anthony Hopkins gibi güçlü oyuncular bulunuyor. Film, Makedonya Kralı Büyük İskender’in hayatı, girdiği savaşlar ve 32 yıla sığan sıra dışı yükselişini anlatıyor.

Cennetin Krallığı, 2005

2005 yılı, ABD yapımı olan filmin başrollerinde; Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons ve Gassan Mesud var. İngiltere Kralı Arslan Yürekli Richard ve Selahaddin Eyyubi’nin merkeze alındığı film, Haçlı Savaşları’na farklı bir bakış açısı getiriyor.

Exodus – Tanrılar ve Krallar

Epik filmlerin vazgeçilmez yönetmeni Ridley Scott yönetmenliğinde; 2014 yılında çekilen film, ABD, İngiltere ve İspanya ortak yapımı. Christian Bale’i Hz. Musa rolünde izlediğimiz film, bazı sahneleriyle dindar izleyiciden eleştiri alsa da, görselleri seyir zevkinin doruklarına çıkarıyor. Özellikle Hz. Musa’nın adamlarıyla birlikte Mısır’ı terk ettiği, Firavun’un takibi ve Kızıl Deniz’in ikiye yarılması sahnesi izleyiciye görsel bir şölen sunuyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Nejla Şen

Nejla Şen

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.