18 Mart 2021

Psikoloji ile İlgilenenler için 10 Alternatif Psikolojik Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Kaçıklık Diploması, 1998

Uçurtmayı Vurmasınlar ve Piano Piano Bacaksız gibi başarılı yapımlardan tanıdığımız Tunç Başaran’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, sorunlu bir ailede büyüyen ve kendisi de sağlıksız bir evlilik sürdüren Nur’un, çıldırışıyla sonuçlanan yaşamını konu alıyor.

Prozac Nation (Prozac Toplumu), 2001

Erik Skjoldbjaerg’in yönettiği Prozac Nation’un önemli rollerinde Christina Ricci, Jonathan Rhys Meyers, Jessica Lange, Michelle Williams ve Jason Biggs yer alıyor.

Elizabeth Wurtzel’in otobiyografik romanından beyazperdeye uyarlanan film, çocukluğundan itibaren depresif bir ruh haliyle yaşayan ve hiçbir şeyden tatmin olamayan Elizabeth’in yaşamı üzerinden, Amerikan toplumunun yapısına ve değişimine de ışık tutuyor.

The Oldboy (İhtiyar Delikanlı), 2003

Park Chan-Wook’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, bir intikam hikayesi anlatıyor. Başrollerini Min-sik Choi, Yoo Ji-tae ve Kang Hye-Jeong’un paylaştığı The Oldboy, Güney Kore sinemasının en başarılı yapımlarından biri kabul ediliyor.

Takva, 2006

Özer Kızıltan’ın yönetmenliğini yaptığı Takva’nın başrollerinde; Erkan Can, Meray Ülgen, Güven Kıraç ve Erman Saban yer alıyor.

Kırk üçüncü Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden 8 ödülle dönen Takva; kendisini bağlı olduğu tarikata adamış ve dünyadan elini eteğini çekmiş Muharrem’in, tarikatın mali işlerini üstlenmesinden sonra başlayan iç çatışmalarını ve değişimini konu alıyor.

Mr. Nobody (Bay Hiçkimse), 2009

Jaco Van Dormael’in yazdığı ve yönettiği Mr. Nobody, 2097 yılında, 117 yaşında son ölümlü olan Nemo’nun hikayesine odaklanıyor. Nemo, küçükken bir peronda olduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir ve Nemo ya annesiyle gidecek ya da babasıyla kalacaktır. Nemo’nun vereceği karar, sayısız olasılık ortaya çıkaracaktır.

Antichrist (Deccal), 2009

Bir Lars von Trier filmi olan Antichrist, deneysel bir korku filmi olma özelliği taşıyor. Başrollerinde Willem Dafoe ve Charlotte Gainsbourg’un yer aldığı film, çocuklarının ölümünün ardından büyük değişimler yaşayan bir çiftin hikayesini anlatıyor.

We Need to Talk About Kevin (Kevin Hakkında Konuşmalıyız), 2011

Lynne Ramsay’in, Lionel Shriver’ın aynı isimli romanından beyazperdeye uyarladığı We Need to Talk About Kevin, Eva’nın Kevin’e hamile kaldıktan sonra hayatının altüst oluşunu ve Kevin büyürken karşılaştığı sorunları anlatıyor.

Psikolojik gerilim türündeki filmin başrollerini Tilda Swinton, John C. Reilly ve Ezra Miller paylaşıyor.

A Dangerous Method (Tehlikeli Yöntem), 2011

Bir David Cronenberg filmi olan A Dangerous Method; I. Dünya Savaşı sırasında geçiyor ve Carl Gustav Jung, Sigmund Freud, Sabina Spielrein, Otto Gross ve Eugen Bleuler’i konu alıyor.

The Hunt (Onur Savaşı), 2012

Önemli rollerinde Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen ve Annika Wedderkopp’un yer aldığı ve yönetmen koltuğunda Thomas Vinterberg’in oturduğu The Hunt, haksız yere çocuk taciziyle suçlanan ve yaşamı altüst olan Lucas’ın, toparlanmaya çalıştığı dönemi konu alıyor.

Çekmeceler, 2015

Zenne filminden tanıdığımız, M. Caner Alper ile Mehmet Binay’ın birlikte yönettiği Çekmeceler, Deniz’in çocukluk travmalarından başlayarak ailesini, çevresini ve yaşamını anlatıyor. Film, kadın cinselliğini, toplumun erkeklik ve namus algısını çarpıcı bir dille izleyiciye aktarıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.