12 Haziran 2024

Varoluşçuluğun Derinliklerinde Kendinizle Yüzleşeceğiniz 10 Kitap

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

On dokuzuncu yüzyılda, baskın sistematik felsefeye karşı tepki olarak doğan ve sanattan psikolojiye kadar birçok alanda etkili olan varoluşçuluk hakkında bilginizi zenginleştirecek ve düşüncelerinizi derinleştirecek 10 kitap:

Korku ve Titreme, 1843, Soren Kierkegaard

Korku ve Titreme, varoluşçu düşüncenin temel metinlerinden biridir. Kierkegaard, Hristiyanlığa ilişkin kişisel deneyimlerini anlattığı kitapta, imanın mantıksal gerekçelendirmeye değil bir sıçramaya dayandığını savunur. Korku ve Titreme, aynı zamanda bireyin özgürlüğü hakkında bir keşif olarak da görülebilir.

soren kierkegaard karakalem çizim
Soren Kierkegaard

Yeraltından Notlar, 1864, Fyodor Dostoyevski

Özgürlük, sorumluluk, varoluşsal umutsuzluk ve yabancılaşma temalarını işlediği bu kitabında Dostoyevski, toplumdan kendini zorunlu olarak soyutlanmış bir adamın iç çatışmalarını ve itiraflarını kaleme almıştır.

dostoyevski
Fyodor Dostoyevski

Böyle Buyurdu Zerdüşt, 1883, Friedrich Nietzsche

Böyle Buyurdu Zerdüşt, Nietzsche’nin tanrının ölümü, ahlak, üstün insan, ebedi dönüş ve güç iradesi gibi kavramlarla ilgili araştırmalarını ve fikirlerini öne sürdüğü bir felsefi roman olarak karşımıza çıkıyor.

friedrich nietzsche
Friedrich Nietzsche

Varlık ve Zaman, 1927, Martin Heidegger

Varoluşçu felsefeye ilişkin en kapsamlı eserlerden biri olan Varlık ve Zaman’da Heidegger, insanın dünyadaki varoluşunu özgün bir yöntem ve terminolojiyle çözümler. Kitapta özne-nesne ve ruh-beden ayrımlarının üstesinden gelmeyi hedeflediği bir ontoloji yaratan Heidegger bu eseriyle, Sartre’dan Foucault’ya kadar birçok düşünürü etkilemiştir.

Yabancı, 1942, Albert Camus

Camus’un en önemli eseri olarak kabul edilen Yabancı, Cezayir’de yaşayan ve tesadüfen bir Arap’ı öldürdükten sonra toplumsal normlara uyum sağlayamayan, topluma yabancılaşan, varoluşun anlamını sorgulayan ve arayan Meursault’un hikayesini ve kendisini ölüme götüren süreci anlatıyor.

Albert Camus siyah beyaz fotoğraf
Albert Camus

Varoluşçuluk Bir Hümanizmdir, 1946, Jean Paul Sartre

Sartre’ın varoluşçuluk felsefesini açıkladığı ve varoluşçuluğun temel ilkelerini ele aldığı kitap; özgürlükten sorumluluğa kadar birçok kavramı incelemekte ve varoluşçuluğun insanı nasıl merkeze aldığını açıklamaktadır.

İkinci Cinsiyet, 1949, Simone de Beauvoir

Hem varoluşçuluğun hem de feminist felsefenin temel eserlerinden biri olan İkinci Cinsiyet’te Beauvoir, cinsiyet eşitsizliğinin doğasını araştırırken kadının varoluşunu ve toplumdaki yerini sorgular.

Simone de Beauvoir

Görünmez Adam, 1952, Ralph Ellison

Ellison Görünmez Adam’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir Afrikalı-Amerikalı adamın ırk, kimlik ve varoluşla ilgili deneyimlerine yer veriyor ve egemen kültürün içinde hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

Varoluşçu Psikoterapi, 1981, Irvin D. Yalom

Yalom’un varoluşçu felsefe ve psikoterapideki varoluşçu yaklaşımlara yer verdiği kitap, anksiyete, anlam, özgürlük ve ölüm gibi varoluşsal sorunlarla başa çıkma yöntemlerini ele almaktadır.

irvin yalom portrait

İnsanın Anlam Arayışı, 1946, Victor Emil Frankl

Yirminci yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından biri olan Frankl, İnsanın Anlam Arayışı eserinde, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerinin yanı sıra II. Dünya Savaşı sırasında kurulan toplama kamplarını odağına alarak insanın zorlu koşullarda anlamı keşfedebileceğine dair bir süreci ele almaktadır.

Kapak Fotoğrafı: Image by ImaArtist from Pixabay

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.