27 Temmuz 2018

Dünyanın En Ünlü Kahveleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Kimi zaman üretim şekilleriyle kimi zaman fiyatlarıyla kimi zamansa nitelikleriyle öne çıkan dünyanın en ünlü kahveleri:

Aged Sumatra

Çiğ şekilde 3 yıl depolandıktan sonra satışa sunulan Aged Sumatra; asiditesinin düşüklüğü, diğer kahvelere kıyasla çok daha yumuşak içimli olması ve tatlımsı aromasıyla ünlü.

kahve çekirdekleri

Ethiopia Forest

Ethiopia Forest kahve çekirdekleri, ormanda yetişen kahve ağaçlarından elde ediliyor. Toplam hasadı 600 kg civarında olan çekirdeklerin kırmızı meyvelere benzeyen meyvemsi bir tadı bulunuyor.

kırmızı kahve meyvesi

Fazenda Santa Ines

Fazenda Santa Ines kahve çekirdekleri, Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinde yetişiyor. Dünyanın en pahalı kahve çekirdeklerinden biri olan Fazenda Santa Ines’in özelliği tamamen geleneksel yöntemlerle yetiştirilmesi ve üretilmesi.

kahve çekirdekleri

Galapagos

1875 yılından itibaren, koruma altındaki Galapagos Adaları’nın San Cristobal bölgesinde yetiştirilen Galapagos kahve çekirdekleri, 200 hektarlık bir alanda organik olarak yetiştiriliyor. Asiditesi düşük, yoğun ve tatmin edici aromaya sahiptir.

yeşil kahve meyvesi

Geisha

Geisha çekirdeklerinin elde edildiği kahve ağaçları, ilk olarak Etiyopya’nın güneybatısındaki Gesha şehrinde yetiştirilirken bugün Kosta Rika’dan Panama’ya kadar pek çok bölgede yetiştirilebiliyor.

Geisha; yaban meyveleri, narenciye ve papatya gibi yoğun, zengin ve çeşitli tatsal profiliyle ünlü.

kavrulmuş kahve çekirdekleri

Indian Monsooned Malabar

Özellikle Hindistan’ın güneyinde üretilen Indian Monsooned Malabar, çiğ kahve çekirdeklerinin hasat edildikten sonra güneşe, havadaki neme ve Muson rüzgarlarına maruz bırakılmasıyla elde ediliyor.

Indian Monsooned Malabar, yumuşak içimiyle de tanınıyor.

kahve ağaçları

Jamaica Blue Mountain

Jamaica Blue Mountain, Jamaika’da kısıtlı bir alanda yetiştirilebiliyor. 1800 metre yükseklikte, sık ve yoğun sis altında, normalden uzun sürede olgunlaşan kahve meyvesi, diğer bölgelerde yetiştirilen kahve çeşitlerinden daha farklı bir aroma kazanıyor.

Kavrulma derecesine göre fıstığımsı ve tütünümsü aromalar taşıyan Jamaica Blue Mountain, güçlü ve berrak bir tada sahiptir.

çuvalda kahve çekirdekleri

Kopi Luwak

Dünyanın en pahalı kahvelerinden biri olan Kopi Luwak, Endonezya’da yaşayan ve kahve meyveleriyle beslenen firavunfarelerinin (mongos) dışkısından ayıklanan kahve çekirdeklerinin işlenmesiyle elde ediliyor.

Hayvanlar doğal yaşam alanlarında, en kaliteli ve yeterince olgunlaşmış kahve meyvelerini tüketirken günümüzde, kafeslerde tutulmaya ve onlara verilen meyveleri tüketmeleri sebebiyle Kopi Luwak kahvesi özelliğini kaybetmeye başlamıştır.

Firavunfarelerinin yanı sıra fil, yarasa ve geyik gibi çeşitli hayvanların dışkılarından ayıklanan ve işlenen kahve çeşitleri de bulunuyor.

kırmızı ve yeşil kahve meyveleri

Kopi Tongkonan

Tam olgunlaşmış kırmızı kahve meyvelerinden üretilen Kopi Tongkonan, yalnızca Toraja aşiretinin 10 üye ailesi tarafından Endonezya’nın Sesean bölgesinde yetiştirilen bir kahve çeşidi.

Kahve meyveleri toplandıktan sonra tahta fıçılara dolduruluyor. Üzerleri doğal kaynak suyuyla örtülüyor. Dövülerek çekirdeklerin ayrılması sağlanıyor. Ayrılan kahve çekirdekleri yıkanıyor ve güneş altına seriliyor. Çevrilerek kurutuluyor.

Kurutma işleminin ardından yalnızca kusursuz çekirdekler elle ayıklanıyor ve bu şekilde satışa sunuluyor.

kahve çekirdekleri

Hawai Kona

Mauno Loa Volkanı’nın eteklerinde yetiştirilen Hawai Kona; dolgun tadı, yok denecek kadar az olan asiditesi, kuvvetli gövdesi; hafif ve fındığımsı aromasıyla ünlü.

kırmızı, olgunlaşmış kahve meyveleri

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.