25 Kasım 2020

Daha Sağlıklı, Bakımlı ve Güzel Eller için 10 Adımda El Bakımı

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Temizlik

El bakımının ilk adımı, ellerin temizliğidir. 

El temizliğinde, ellerinizi yıkadığınız suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına; sabun gibi kullandığınız temizlik ürünlerinin cildinizi kurutmayacak ve mümkünse kimyasal içermeyen, doğal malzemelerle yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Yıkadıktan sonra da, sert havlular yerine yumuşak dokulu havlularla ovmadan, nemini almalısınız.

el yıkama el bakımı

Koruma

Ellerinizi hem kimyasalların hem de alet-edevatın verebileceği zararlardan korumak için; ev işleri, tamirat ya da bahçe işleriyle uğraşırken yaptığınız işe uygun eldivenler kullanmalısınız.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yüzümüz ve vücudumuz için güneş kremleri kullansak da, genellikle ellerimizi ihmal ederiz. Bu yüzden güneş koruma faktörlü el kremlerini tercih edebilir veya elleriniz için de güneş kremi kullanabilirsiniz.

Nemlendirme

Günde birkaç defa, ellerinizi yıkadıktan sonra, cildinizin kurumaması için nemlendirici kullanmalısınız. Ayrıca gece boyunca cildiniz kendini yenileyeceği için, geceleri de krem kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Yaz aylarında hafif ve yağsız nemlendiricileri; kış aylarında ise, cildimiz kurumaya daha meyilli olduğu için, daha ağır kremleri veya vücut yağlarını tercih edebilirsiniz.

el bakımı

Peeling

Elinizdeki ölü derilerden kurtulmak için haftada bir defa peeling yapabilirsiniz. Fakat ellerinize hasar vermemek ve cilt yağını azaltmamak için peeling yaparken ellerinize nazik davranmaya dikkat etmelisiniz.

Peeling işleminden sonra, ellerinizi nemlendirmeyi unutmamalısınız.

Tırnaklar

Oje kullanmayı sevseniz de, zaman zaman tırnaklarınızı dinlendirmeyi ihmal etmemeli, ellerinizi nemlendirirken tırnaklarınızı da nemlendirmeyi unutmamalısınız.

Ayrıca daha sağlıklı tırnaklara sahip olmak için tırnak etlerini kesmek yerine, geriye itmeyi tercih edebilirsiniz.

eller tırnaklar

El Bakımı için Evde Yapabileceğiniz Uygulamalar

Peeling

Elinize peeling yaparken aynı zamanda cildinizi besleyebilirsiniz. 

Peeling olarak Türk kahvesinin telvesini kullanabilirsiniz. Ayrıca iri taneli deniz tuzu ya da şeker ile cildinizin yapısına uygun doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. 

Deniz tuzu ya da şeker ile hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi tercih edeceğiniz bir yağı iyice karıştırarak elinize uygulayabilirsiniz.

Nemlendirme

Özellikle kış aylarında, cildinizin ve tırnaklarınızın beslenmesi ve yumuşaması için nemlendirici olarak gliserini tercih edebilirsiniz.

eller duvar el bakımı

Tırnaklar

Daha güçlü ve sağlıklı tırnaklar için, tırnaklarınızı limonla ovabilir ya da zeytinyağı ve limon yağı karışımını tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz, doğal kişisel bakım ürünlerinin tariflerine Kendin Yap: Çevreye Zarar Vermeyen, Doğal Kişisel Bakım Ürünleri listemizden ulaşabilirsiniz.

el bakımı eller

Daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacak cilt bakım önerileri için Sağlıklı Bir Cilt için 10 İpucu listemize göz atabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.