27 Haziran 2020

Sağlıklı Bir Cilt için 10 İpucu

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Gündelik hayatımızda hava kirliliğinden strese kadar pek çok etken cilt sağlığımızı korumamızı zorlaştırıyor. Fakat daha sağlıklı bir cilt için dermatologların önerilerine kulak vermeyi deneyebilirsiniz.

Temel Kurallar

Sağlıklı bir cilt için temel kuralları hatırlamakta fayda var:

  • Bol su içmek,
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmek,
  • Yeterince, kaliteli uyumak ve
  • Sabah ve akşam cildi doğru temizleyicilerle temizlemek.

Yukarıdaki kurallara ek olarak; cildinizin de sizinle birlikte yaşadığını, koşullara göre değişim gösterdiğini unutmamalısınız.

skincare sağlıklı bir cilt

Cildinizi Güneşten Koruyun

Cildinizi direkt güneş ışınlarına maruz bırakmayın. Ayrıca her mevsim, antienflamatuar ve onarıcı özelliklere sahip güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Özellikle yüz ve boyun bölgenizde kullanacağınız güneş kremlerinin en az 30 SPF ve UVA ile UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan özellikte olmasına dikkat edin.

krem cilt bakımı  sağlıklı bir cilt

Masaj

Kan akışını artırmak için cildinize -özellikle temizleme ve nemlendirme esnasında- dairesel hareketlerle masaj yapmayı ihmal etmeyin.

 sağlıklı bir cilt masaj

Peeling

Cildinizden ölü derileri uzaklaştırmak ve gözeneklerin tıkanmasını engellemek için haftada 1 defa cildinize peeling uygulamayı alışkanlık haline getirin.

Cildinizi tahriş etmemek için kese, yüz kesesi ve peeling ürünlerini cildinize çok bastırarak ve sert hareketlerle uygulamamaya dikkat edin.

 sağlıklı bir cilt skincare woman mirror

Cildinizi Dinlendirin

Daha temiz ve sağlıklı bir cilt için anahtar, makyajı ve gün boyu biriken kiri derinlemesine temizlemek. Ve en önemli nokta ise, cildinizi temizlemek için yatmayı beklemek yerine, eve geldiğinizde temizlik işlemini gerçekleştirmeniz. Böylece cildiniz daha iyi dinlenecek ve kullanacağınız cilt bakım ve onarım ürünleri, işlevlerini gerçekleştirmek için yeterli zamana sahip olacaklar.

sağlıklı bir cilt kızlar salatalık maskesi

Nemlendiricilere gereken değeri verin.

Herhangi bir nemlendirici değil; cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir nemlendirici kullanmaya özen gösterin. Çünkü nemlendiriciler, cildinizin esnek kalması ve dış etkenlerden korunması için öncelikli bariyerlerdir.

Bunun için bir dermatologla görüşebilir, cildinize en uygun ürünler ve içerikleri hakkında doğru bilgi edinebilirsiniz.

hindistancevizi yağı

Cilt Bakım Ürünlerinin Kullanımı

Cilt bakım ürünlerini art arda uygulamayın. Cildinizin kullandığınız ürünü emmesi için iki ürün arasında en az 2-3 dakika bekleyin.

kozmetik ürünler

Bilgi edinin ve sabırlı olun.

Akne, siyah nokta, cilt lekeleri gibi sorunlar yaşıyorsanız, kulaktan dolma bilgilerle ya da başkalarının tavsiyeleriyle hareket etmemelisiniz. Unutmayın ki, her cilt birbirinden farklıdır. Birine iyi gelen bir ilaç ya da bitki, sizin cildinize zarar verebilir. 

Bu yüzden cilt sorunlarınızla ilgili konularda mutlaka bir dermatologla görüşün ve size uygun ürünleri kullanın.

Doğru ürünü, yine mutlaka kullanma talimatlarına göre uygulayın. Tüm tedavilerde olduğu gibi, cilt sorunlarının tedavisinde de bir-iki gün içinde mucizevi bir değişim genellikle görülmez. Bu yüzden tedavi sürecine bağlı kalın.

essential oil

Takviyeler

Cilt tipinize uygun yağlar, omega-3 ve vitamin takviyeleri; cildin nem dengesini korumasına, lipit seviyesini iyileştirmeye ve hasarlara karşı savaşmaya destek olarak sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

gül yağ sağlıklı bir cilt

Alışkanlıklarınızı Değiştirin!

Elbette hepsini değil, yalnızca zararlı olanları. Sigara bağımlılığı ve alkol tüketimi, sağlığınızı olumsuz yönde etkilediği kadar, sağlıklı bir cilt için de en büyük engeller arasında yer alıyor.

yeşil meyveler
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.