6 Kasım 2019

Başkaları Ne Der Sonra… Diye Düşünmeyenler!

Arda Ös

~9dk

John Dunlop

Oğlunun bisiklete binme sevdasını destekleyen Veteriner Hekim John Dunlop’un, oğlunun poposundaki yara nedeniyle bisikletin kullanımını rahatlatan bir çözüm bularak hepimizin hayatını dönüştürdüğünü biliyor muydunuz? 

İlk içi hava dolu lastiğin (Pnomatik) mucidi, Veteriner Hekim olan John Dunlop’tur. Eğer o, bu benim işim değil, gelen hasta yakınları mekanik ve fizik ile vaktimin büyük bölümünü geçirdiğini bilse bana gelmezlerdi ve itibarım zedelenirdi diye düşünseydi; mekanik araçların ilk örneklerinin lastikleri -dolma- tamamen kauçuktan üretilecekti.

john dunlop

Cleo McVicker

1930’larda Cleo McVicker, itibarlı bir sabun üreticisiydi. Bununla beraber ahşap evlerin yalıtımı alanına girmiş, içerideki iklimlendirmeyi kolaylaştıracak bir malzemeye büyük yatırım yapmıştı. Fakat işler hiç umduğu gibi gitmedi. Yapılar ağırlıklı olarak betonarmeye kayarken, almış olduğu yüklü malzeme stoku elinde kaldı ve iflasın eşeğine geldi. Tam da bu sıralar da anaokulu öğretmeni olan kız kardeşi, yaratıcılık çalışmaları sırasında kullanılan kilden heykelciklerin astımlı çocukların ataklarını tetiklediğini keşfetti. 

Bu iki hikayenin kesişim noktası, yalıtım malzemesinin daha yumuşak hale dönüştürülerek, kilden heykelciklerin yerine geçmesi oldu. Sizin evde Play-Doh var mı? Bizde var.

play doh

Kurt Cobain

Smells Like Teen Spirit ile ‘Çirkin Kral’ olabileceğini hepimize göstermiş olan Kurt Cobain’in asıl mesleğini biliyor musunuz? Apartman Görevlisi. Hatta, Nevermind albümünü çıkarabilmek için ekstra olarak diş hekimlerine gidip muayenehanelerini temizlediği bilgisi biyografisinde yer almıştır. Eşinin -biraz da kıskançlıkla- verdiği röportajda, “O kim olacağını bildiği için, ona ne dediklerini önemsemedi…” ifadesi de bulunmaktadır.

kurt cobain

Paul McCartney

Madem müzik dedik. Kendisi 16 yaşında, kilise korosundan atılmıştır. Hatta o derece kötü şekilde atılmıştır ki, yaşadığı muhitteki herkesin bir dönem alay konusu olmuştur. Daha sonra İngiltere’nin farklı bir bölgesinde müzik yapmayı tekrar deneyerek tıpkı kendisi gibi üç farklı genç ile sadece barlarda çalan bir grubun -elektro gitar çaldığı halde ihtiyaç bas gitar olduğu için- bas gitaristi olacaktır. Başkaları ne derse desin dedikten sonra yolundan şaşmayan The Beatles üyemiz; Paul Mc Cartney’dir.

paul mccartney

Üzeyir Garih & İshak Alaton

Alarko Holding’in kurucularından Üzeyir Garih ve İshak Alaton’un, öğrenim gördükleri yıllarda (1940’lı yıllar), havuzlu evlerin havuzlarını temizleyerek elde ettikleri kazancı biriktirerek ana sermayelerine katkıda bulunduklarını biliyor muydunuz? Daha sonra kurulacak olan Alarko Holding kurucuları da, bir zamanlar, başkaları ne der sonra’ya takılmadan yolunda ilerleyenlerdendi. Halen hayatta olan İshak Alaton ve kızı Leyla Alaton’da da benzer davranışı görmek pek tabi mümkün.

ishak alaton

Walt Disney

Hastaneye yetiştirmek üzere ambulans paraları olmadığı için babasını kaybettikten sonra kahrından başka bir şehre göç eden kahramanımız o kadar niteliksizdir ki, hiçbir iş yapamaz. Belediyenin ücretsiz çizim kurslarına katıldıktan sonra, çatı arasındaki dairede, elindeki kısıtlı para ile aldığı peynirin her gün bir kısmının yok olmasından sonra… lafı uzatmayacağım; Mickey Mouse doğmuştur. Walter (Walt) Disney, pek iyi bir çizer değildir. Hala Mickey Mouse’nin kulakları iki boyutludur (kafa ne yöne dönerse dönsün kulaklar genellikle sabit kalır) ve çizgiler, detaydan yoksun, kaba ama nettir. Tıpkı belediye kursunda öğrendiği gibi.

walt disney mickey mouse

Matt Groening

Matt, Walt ile benzer bir karakterdedir fakat küçük bir farkla. Bulabildiği her kağıda çizim yapmaktadır. Fakat bu çizimler o derece kötüdür ki babası evdeki (tuvalet kağıdı dahil) tüm kağıtları kendi kontrolü altına almıştır. Matt’in yaptığının çok mantıksız olduğunu, üçgen saçlı insanların çizim dahi olamayacağını, çizimlerin de çöp adamdan hallice olduğunu söylemiştir.

Matt Groening, ne babasını ne de başkalarını dinlememekle müthiş bir iş çıkarmıştır: The Simpsons. 20 yılı aşkın zamandır yayınlanan bu çizgi dizi, dünyanın her yerine pazarlanmış ve halen de yeni bölümlerinin alıcıları sırada beklemektedir. Halen kelimesinin altını çizerim.

matt groening

George Lucas

Star Wars’ta Chewbacca tam bir sorundu. Onun kıllı yapısından vazgeçmeyen yapımcı George Lucas, yeşil perdeden görüntüleri ayıklarken çok ama çok ama çok zor zamanlar geçiriyordu. Ekip neredeyse her bir kıl tanesi için abartısız her bir piksel ile (yeşil perde görüntüsü arkada çıkmasın diye) ayrı ayrı uğraşıyordu. Bu sorunun üstesinden, ancak başka bir şirket kurduktan, o şirkete muhteşem bir bilgisayar aldıktan sonra ve başarılı mühendislerle çalışarak geldi. Fakat şirket zaman içinde işlevini tamamladı ve Chewbacca için o şirkete, animatörlerine, süper bilgisayar işlemcilerine ve yüksek maliyetli bilgisayar mühendislerine ihtiyaç kalmadı.

Şirketi satılığa çıkardı ve şirketi 4 Milyar dolara Steve Jobs aldı. Evet batık bir şirketi hem de çalışanlarıyla. Şirketin adı mı… Pixar. İsmin felsefesi ile ilgili farklı açıklamalar olsa da, kaynağı, piksel piksel görüntü ile uğraşmaktan bıkıp usanan görüntü yönetmenlerinden gelmektedir.

chewbacca and star wars

Harrison Ford

Madem George Lucas dedik. Olduğu yerdeki en başarılı marangoza özel bir sipariş geçer. Bu dolap, Skywlaker Ranch’teki evinin en beğendiği köşesi için oldukça büyük ve gösterişli, aynı zamanda da eşsiz bir işçilik gerektirecek şekilde yapılacaktır. Marangozun babası dolabı bitirir ve montaj işi için oğluyla gelir. Titiz müşterisinin de (Gorge Lucas) monte edilirken kendini yönlendirmesini ister. Dolap muhteşemdir, müşteri etkilenmiştir. Marangozun oğlu dikkatini çeker ve ayaküstü kısa bir sohbet geçer aralarında. Onun oyunculuk eğitimi aldığını öğrendikten sonra basit bir seçmeye katılması için davette bulunur. Babası buna sıcak bakmasa da, oğlu daveti kabul eder ve seçmeye katılarak bir rol almaya hak kazanır. George Lucas ona başlangıçta küçük ve önemsiz bir rol teklif edecekken, iç sesini dinler ve biraz daha büyük bir rol teklif eder. Han Solo.

Evet, aktörümüz Harrison Ford, tam olarak burada ilk defa karşımıza çıkar.

han solo harrison ford

Mustafa Kemal Atatürk

Çok söze gerek yok, o yüzden size sadece ismini vereceğim. Tüm hikayem onun temellendirdiği bir cumhuriyet üzerine kurulu, tıpkı sizin gibi: Mustafa Kemal Atatürk.

Nokta!

mustafa kemal atatürk
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arda Ös

Arda Ös

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.