25 Aralık 2017

Yeni Yıl Motivasyonunu Tüm Yıl Sürdürmeniz için 10 İpucu

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Geçmişi değerlendirmek, yeni kararlar almak ve yeni başlangıçlar yapmak için en ideal zaman yılbaşı olabilir. Yeni yılla birlikte yaşamımızı yeniden düzenlemek ve değiştirmek için pek çoğumuz büyük bir motivasyona sahip oluyoruz.

Bu motivasyonu sürdürülebilir kılmak ve köklü değişimler yapabilmek için aşağıdaki tavsiyelerimizden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Yeni Yıl Önerilerimizi de okuyabilirsiniz.

Meditasyon ve egzersizi yaşamınızın bir parçası haline getirin.

Faydaları bilimsel olarak kanıtlanan meditasyon; ruh halinin düzelmesi, stres seviyesinin azalması ve beyin fonksiyonlarının artması gibi pek çok konuda olumlu etkiye sahip.

Aynı şekilde düzenli olarak egzersiz yapmak fiziksel, bilişsel ve ruhsal sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor.

Hem meditasyon hem de egzersiz yapmak, günlük hayatın hızlı temposundan sıyrılarak kendinize zaman ayırmanızı sağlamasının yanı sıra yaşamınızın gidişatını, isteklerinizi ve sizi olumsuz etkileyen durumları zamanında fark etmenize de yardımcı oluyor.

sahilde yoga yapan kadın

Her gün yeni bir şey öğrenin.

Her an binlerce bilgiye ve uyarana maruz kaldığımız modern dünyada bunun için özel bir çaba göstermenize gerek yok aslında. Her gün, ilk defa karşılaştığınız bilgilere veya durumlara karşı farkındalık geliştirmeniz yeterli.

çalışan kadın ve erkek

Neredeyse hepimiz, her yıl yeni şeyler deneme ve yeni bir hobi edinme kararı alıyoruz. Genellikle de birkaç ay içinde çoktan bu kararımızı unutmuş oluyoruz ya da hedefimizi gerçekleştirmek için yeterli zamana sahip olmuyoruz.

Yeni bir alana yönelmek yerine daha önce başladığınız ama yarım bıraktığınız bir alanda ya da halihazırda var olan hobinizde kendinizi geliştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu şekilde daha kısa zamanda ilerleme kaydedebilir ve başarılarınızın keyfini çıkartabilirsiniz.

Hobilerin stres seviyesini düşürmeye, daha kolay odaklanmaya ve beynin daha hızlı çalışmasına yardımcı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Yaşamınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmeyi uzun zamandır planlıyor ama bir türlü nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız;

Yeşil Yaşam Nedir, Adım Adım Yeşil Yaşama Geçiş I ve Adım Adım Yeşil Yaşama Geçiş II,

Minimalizm Nedir ve Minimalist Yaşamın Faydaları,

Daha Sade Bir Yaşam için Tavsiyeler,

10 Kitap ile Vegan / Vejetaryen Olmak,

Modern Dünyanın Hızına Karşı Slow Movement ya da Yavaş Hareketi yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Rutininizi bozacak ‘daha’larla yaşamınızı zenginleştirebilirsiniz.

Daha az: sosyal medya, televizyon, alışveriş,…

Daha fazla: sevdiklerinizle zaman geçirmek, kitap okumak, tiyatroya ve sinemaya gitmek, doğada vakit geçirmek,…

kadın, erkek ve köpek

Mutlu olmak için mucizelere ya da büyük çabaya gerek olmadığını her zaman hatırlayın.

Ne olursa olsun gülümsemeye kendimizi zorlayarak ruh halimizi değiştirebileceğimiz bilimsel olarak kanıtlandı. Ayrıca gülümsemenin bulaşıcı olduğunu da unutmayın.

Müziğin psikolojimiz üzerindeki etkileri de pek çok araştırmayla ortaya konulmuş durumda. Kendinizi iyi hissettiren melodilere daha fazla kulak verin.

Elbette renklerin psikolojimiz üzerindeki etkilerini de hiçe saymamalıyız. Sarı, turuncu ve pembe gibi enerjinizi yükseltecek, mavi ve yeşil gibi huzur verecek renkleri ruh halinize uygun olarak kullanabilirsiniz.

viyolin ve nota

Şikayet etmek için harcayacağınız enerjiyi sizi rahatsız eden durumu değiştirmek için kullanın.

Olumsuz düşüncelerinizi henüz başlarken durdurun ve problemlere değil, çözümlere odaklanmayı alışkanlık haline getirin. Problemi irdelemek yerine ‘şimdi ne yapabilirim’ sorusunu sormayı deneyin.

Yaşam alanınızı yeniden düzenleyin.

Mobilyalarınızı boyatmayı, döşemeleri ya da iç tasarımı değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

İhtiyaç duymadığınız eşyaları ve kıyafetleri ayırarak evinizdeki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

boya ve fırçalar

Yoğun ve hızlı bir hayat yaşıyorsanız sık sık seyahat etmeniz mümkün olmayabilir. Ancak çok uzaklara gitmenize gerek yok. Hafta sonları yaşadığınız yerin çevresindeki ilçeleri ya da şehirleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca öngörülebilir tatiller için önceden plan yaparak yurtdışı seyahatleri organize edebilirsiniz.

Tebdili mekanda ferahlık vardır.

seyahat planı

Geçmişi, değişiminizi, düşüncelerinizi ve hayatınızı doğru bir şekilde değerlendirebilmek, anılarınızı hatırlamak ve neleri başardığınızı görmek için günlük tutmayı ya da düzenli bir şekilde ajanda kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yazmanın düşüncelerinizi düzenlemek için de en iyi yöntemlerden biri olduğunu unutmayın.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.