22 Temmuz 2022

‘Ne Hayatlar Varmış!’ Diyeceğiniz 10 Biyografik Film

İrem Duman

~8dk

Joy (2015)

Film, hepimizin evlerinde olan ‘Mucize Paspas’, yani püsküllü paspaslar ile milyoner olan Joy Mangano’nun inişli çıkışlı ama her zaman ‘umut dolu’ hayat hikayesini anlatıyor.

Joy, küçüklüğünden itibaren hayal gücü çok geniş, yeni icatlar üretme peşinde bir kızdır. Hayatında, ailesinde yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini hiç yitirmez. Günlük yaşamda pratik konulara dair elinden her türlü iş gelir. Bu arada boşandığı eşi, sorunlu annesi, ilgi isteyen iki küçük çocuğu ve yarı belalı babasıyla “normal” bir hayat sürdürmeye çalışır. Fakat bir gün her şey canına tak eder ve Joy yarım bıraktığı hayallerinin bir noktasından tutmak için yeniden kolları sıvar.


Ford v Ferrari (2019)

1966 yılında gerek araç gerek sürücü için büyük bir dayanıklılık gerektiren meşhur Le Mans yarışında Ferrari’yi alt edecek bir araç tasarımı için yanıp tutuşan Ford tarafından görevlendirilen öngörülü bir araba tasarımcısı olan Carrol Shelby ile korkusuz sürücü Ken Miles’ın başını çektiği ekip, uzun yıllardır pistlere egemen olan Ferrari’yi Fransa’da düzenlenen 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda alt etmek için işe koyulur.

The Imitation Game: Enigma (2014)

Film, neredeyse tek başına, İkinci Dünya Savaşı’nın iki yıl daha erken bitmesini sağlayan ve on milyonlarca yaşamı kurtaran Alan Turing’in Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatır.

Hükümet tarafından bu iş için ülkenin en önemli matematikçileriyle beraber seçilen Alan Turing grubun en zekisidir. Ancak zeki olduğu kadar da anlaşılması zor birisidir. Bu durum, grubu ile arasında sorunlara yol açacak, başının belaya girmesine sebebiyet verecektir. Her şeye rağmen ülkesinin ve müttefiklerin geleceği ona bağlıdır.

The Danish Girl (2015)

Lili Elbe tarihte bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatını olan kişidir. Film, onun yaşadığı süreci anlatmaktadır. 1920’li yıllarda Danimarka’da ünlü bir ressam olan Einar Wegener erkek olarak dünyaya gelip Gerda Wegener ile evlenir. Kendisi gibi ressam olan eşi Gerda’ya bir gün kadın model olarak poz verdikten sonra karşı cinsten ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlar. Bütün bu süreç, Wegener’in tarihte bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birinin objesi olmasına dek sürecek ve ikilinin hem özel hem de profesyonel hayatlarını geri dönülmez bir şekilde değiştirecektir.

Catch Me If You Can (2003)

Film, FBI’nın ünlü “En Çok Arananlar” listesinde yer alan en genç dolandırıcısı Frank Abagnale Jr.’ın gerçek yaşam öyküsünü anlatır. Henüz yirmili yaşlarında onlarca ülke gezerek bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı mesleklerine bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekârlığını nasıl yaptığı anlatılmaktadır. FBI ajanları hiç şüphe yok ki, kendilerine çok fazla güvenmektedirler. Ancak bu kez karşılarındaki, onlar için bile kolay bir lokma olmayacaktır.

Erin Brockovich (2000)

Parası, işi ve geleceğe dair hiçbir umudu olmayan Erin Brockovich, bekar bir annedir ve çok zor durumdadır. Bu yüzden, avukatı Ed Masry’nin hukuk bürosunda çalışmak için onu ikna eder. Burada çalışırken gayrimenkul dosyalarındaki bazı tıbbi kayıtlara rastlar. Kafası karışan Erin, aradaki bağlantıyı sorgulamaya başlar. Bu konuyu araştırmak için Ed’i ikna eder, yöre halkının kullandığı suyun kirli olduğunu, bu gerçeğin onlardan saklandığını ve bu sebeple orada yaşayan insanların birtakım ciddi hastalıklara yakalandıklarını öğrenir.

Film, hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen, insan sağlığını tehdit eden çok önemli davalarda haklının kazanmasını sağlayan sıradan ama mücadeleci bir kadının öyküsünü anlatıyor.

Bohemian Rhapsody (2018)

Film, Queen grubunun efsanevi solisti Freddie Mercury‘nin simgeleşmiş şarkılarIa, onun devrimci sesiyle grubunun meteorik yükselişine, yaşam tarzının kontrolden çıkması ile çıkan iç çatışmaya ve yaşamını tehdit eden hastalığına rağmen rock müzik tarihinin en büyük performanslarından birinde gruba liderlik ettiği Londra’nın Wembley Stadı’nda gerçekleşen unutulmaz 1985 Live Aid konserine kadar giden yıllarını konu ediyor.

Hidden Figures (2016)

Sovyetler Birliği’nin 1957’de Sputnik I ile Yuri Gagarin’i uzaya göndermesinin ardından, ABD’de özellikle NASA üzerinde yörüngeye bir astronot gönderme konusunda baskı iyice artmıştır. Uzay Araştırmaları Birimi’nin başındaki Al Harrison, aralarında siyah kadın matematikçi Katherine Goble Johnson’ın bulunduğu özel bir ekip kurar.

Matematik dehası Johnson’la birlikte bir başka matematikçi Dorothy Vaughan ve mühendis Mary Jackson, çalıştıkları kurumda karşılaştıkları bütün ayrımcı kurallara rağmen, dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in bütün dünyayı heyecana boğan operasyondaki her adımı bu 3 zeki siyahi bilim kadınının yardımıyla olacaktır.

Tolkien (2019)

Film, Lord of The Rings serisi, The Hobbit, Silmarillion, Hurin’in Çocukları ve daha nice edebiyat dünyasına kazandırdığı önemli eserle tanınan J.R.R. Tolkien’in hayatını konu ediyor. JRR Tolkien’in yetim kaldığı çocukluk döneminden itibaren arkadaşlık ve aşkı keşfetme hikayesini, I. Dünya Savaşı Dönemi’nde yaşadıklarını; yani yaşamının ilerleyen dönemlerini izliyoruz böylece yazarın başyapıtlarını yaratırken hayatından kattığı izleri anlıyoruz.

Agora (2009)

Film, 4. yüzyılda yaşamış, bilinen ilk İskenderiyeli kadın matematikçi, filozof ve astronom olan Hypatia’nın çok az şey bilinen hayatını işleyip, Roma İmparatorluğu hâkimiyetindeki İskenderiye kentini ve yaşadığı dramatik olayları anlatır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
İrem Duman

İrem Duman

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.