2 Kasım 2018

‘Rockın Tanrısı’ Freddie Mercury

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

5 Eylül 1946’da doğan efsanevi şarkıcı ve söz yazarı Freddie Mercury ya da ailesinin verdiği isimle, Farrokh Bulsara, 24 Kasım 1991 günü, ardında hafızalara kazınan şovlar ve onlarca şarkı bırakarak aramızdan ayrıldı.

‘Ben star olmayacağım, ben efsane olacağım.’

freddie mercury heykeli

Zanzibar adasında, Parsi kökenli bir ailede dünyaya gelen Freddie Mercury, grup arkadaşı Roger Taylor’ın açıklamasına göre, müzisyen kimliğiyle uymadığı için etnik kökenini yaşamı boyunca geri planda tuttu.

Öğrenim hayatına Bombay, Hindistan’da başlayan Mercury’nin müzik hayatı, piyano çalmayı öğrendiği ve ilk grubu The Hectics’e katıldığı St. Peter yatılı okulunda başladı.

Lise öğrenimine de burada, St. Mary’s Lisesi’nde devam eden Mercury, Zanzibar’da yaşanan 1964 Devrimi sırasında ailesiyle birlikte Birleşik Krallığa göç etti.

Öğrenimine Ealing Art College’da devam eden sanatçı, Sanat ve Grafik Tasarım alanında diploma aldı.

Dünyanın en güçlü vokallerinden biri olan Freddie Mercury, sesiyle olduğu kadar sahne kostümleri ve şovlarıyla da izleyicilerini her zaman etkilemeyi başardı.

The Beatles’tan sonra İngiltere’nin en önemli rock grubu kabul edilen Queen’le birlikte Mercury, George Michael’den Lady Gaga’ya, Robbie Williams’tan Guns N’Roses’a kadar pek çok sanatçı ve gruba ilham kaynağı olmuştur.

‘Tiyatrosallığı vardı, hayattan daha büyüktü, yeni, taze ve süperdi. İnsan kılığında dolaşan bir tanrıydı.’
Mike Myers

Queen, pek çok müzik grubundan farklı olarak şarkı sözlerinin bir kişi tarafından değil tüm grup üyeleri tarafından yazıldığı bir grup olma özelliğine sahipti.

Bohemian Rhapsody, Killer Queen ve We are the Champions gibi çok sayıda hit parçanın yazarı da Freddie Mercury’ydi.

Kimi zaman oldukça karmaşık kimi zamansa basit akortları kullandığı şarkılarında, rock müzik ile başta opera olmak üzere farklı müzik türlerini harmanlayan Mercury, tüm bunlara rağmen nota bilgisinin çok az olduğunu ifade etmiştir.

freddie mercury 1974
1974

İlk Asyalı Rock Star olarak da anılan Mercury’nin konuşma sesi bariton aralığında, şarkı söylerken ki sesi ise, tenordu.

Kaydedilmiş vokal aralığı 4 oktav olan sanatçı, herhangi bir ses eğitimi almadığını açıklamıştı.

‘Tüm teatral rock yıldızları içinde Freddie bu işi en ileri götürendir. Tayt giyen bir adama her zaman hayranlık duymuşumdur. Bir kez onun konserini izledim ve gerçekten de dedikleri gibi seyirciyi avuçlarının içine almasını gayet iyi biliyor. Bir klişeyi kendi avantajına dönüştürebiliyor.’
David Bowie

freddie mercury imzası

Freddie Mercury, Queen ile çalışmalarının yanı sıra 1985 ve 1988 yıllarında, Mr. Bad Guy ve Barcelona isimlerini taşıyan iki solo albüm çıkarttı.

Her ikisini de kedilerine ithaf ettiği albümlerden Barcelona’yı, hayranı olduğu 20. yüzyılın en önemli opera sanatçılarından biri kabul edilen Montserrat Caballé ile kaydetti.

freddie mercury kayası

Ticari anlamda Queen albümleri kadar yüksek bir başarıya ulaşmamış olan Mr. Bad Guy albümünde yer alan Living On My Own isimli şarkısı, Mercury’ye ölümünün ardından Ivor Novello Ödülü’nü kazandırdı.

Synthesizerın kullanıldığı ve bu özelliğiyle Queen albümlerinden ayrılan Mr. Bad Guy, müzik eleştirmeni David Prato tarafından baştan sona seçkin olarak tanımlanmıştır.

Fiziksel olarak en belirgin özelliklerinden biri olan dişlek çene yapısını düzelttirmeyi düşünmüş olsa da bu tür bir ameliyatın sesine zarar verebileceğinden korktuğu için ameliyat olmamıştır.

Michael Jackson ile, resmi olarak yayımlanmayan There Must Be More To Life Than This ve State of Shock gibi birkaç parçada birlikte çalışmışlar, ancak anlaşamadıkları için projeyi iptal etmişlerdir.

Birlikte kaydettikleri şarkılardan biri Michael Jackson’ın Victory albümünde Mick Jagger ve The Jacksons tarafından yeniden kaydedilmiştir.

freddie mercury, 1978
1978

Freddie Mercury, 1991 yılında AIDS’in getirdiği komplikasyonlar sonucunda hayatını kaybetti.

Sanatçıya, 1987 yılında AIDS teşhisi konmuştu. Ancak Mercury, yakınlarının bu durumdan etkilenmesini önlemek için test sonuçlarının negatif çıktığına dair açıklamalarda bulunmuştu.

Ölümünden bir gün önceyse, menajeri Jim Beach ile hazırladığı basın açıklamasında testlerinin HIV pozitif çıktığını onayladı.

Cenaze töreni Zerdüşt bir rahip tarafından yönetilen Mercury’nin küllerinin nerede olduğu bilinmiyor.

Mercury’nin ölümünün ardından Queen üyeleri, AIDS ile ilgili farkındalığın artması amacıyla The Mercury Phoenix Trust’ı kurmuş ve The Freddie Mercury Tribute Konseri düzenlemişlerdir.

Queen 1984
Queen, 1984

BONUS I

Çok sayıda sanatçı, müzisyen, şarkıcı listesinde yer alan ve Rockın Tanrısı kabul edilen Mercury’nin anısına, kraliyet posta servisi binyıl pulu çıkartmıştır.

BONUS II

2 Kasım 2018’de ülkemizde vizyona giren Bohemian Rhapsody filminin fragmanı

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.