20 Ekim 2017

Moda Dünyasında İz Bırakan 10 Moda Tasarımcısı

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Dünya üzerinde en fazla tanınan; iddialı, ses getiren ve ilkleri yaratan 10 moda tasarımcısı;

Coco Chanel

Fransız moda tasarımcısı Gabrielle Bonheur Chanel, Chanel markasının kurucusu. Time’ın Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi içinde yer alan tek moda tasarımcısı olma özelliği taşıyan Coco Chanel, özellikle kadın giyiminde getirdiği yeniliklerle tanınıyor. Kadın giyimine ‘küçük siyah elbise’ kavramını getiren, siyahı yas rengi olmaktan çıkaran, ilk kadın pantolonlarını tasarlayan ve kullanan Coco Chanel; tasarımlarında ön plana çıkarttığı sadelik ve konforla kadın giyimine olan yaklaşımı değiştirmiştir.Bunların yanı sıra Chanel, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1930’lardan 1980’lere kadar kullandığı üniformaların da tasarımcısıdır.

Donna Karan

Amerikalı moda tasarımcısı Donna Ivy Faske, DK ve Donna Karan New York (DKNY) markalarının kurucusudur. Modern ve çalışan kadının simgesi haline gelen tasarımlarıyla hafızalara kazınan Donna Karan, tasarımlarında kullandığı feminen detaylarla da dikkat çekmiştir.

Giorgio Armani

Tasarımlarındaki kalıp çizgilerle tanınan ve özellikle erkek giyim tasarımlarıyla ünlü olan İtalyan moda tasarımcısı Giorgio Armani, Hollywood ünlülerine tasarladığı kıyafetlerle de tanınmaktadır.
Zarif, sofistike ve zamansız tasarımlarıyla moda tarihine geçen Armani; Armani Jeans, Emporio Armani, Armani Casa ve Armani Prive gibi farklı kategorilerde ürün üreten çok sayıda markanın kurucusudur.

Calvin Klein

Amerikalı moda tasarımcısı Calvin Richard Klein, moda dünyasında minimalizmin efendisi olarak da tanınmaktadır. İç giyim üretimine başlayan ilk tasarımcılar arasında yer alan Klein, giyim sektörünün dışında saat, parfüm ve mücevher gibi farklı kategorilerde ürün tasarımlarına sahiptir.

Donatella & Gianni Versace

İtalyan moda tasarımcıları Gianni Versace ve ölümünden sonra yerine geçen kardeşi Donatella Versace, dünyanın en tanınmış moda tasarımcıları arasında yer alıyorlar. Andy Warhol’dan ve modern soyut sanat akımlarından etkilenen Gianni Versace’nin tasarımlarında da, bugün onun yerine baş tasarımcı olarak tahtı devralan Donatella Versace’nin tasarımlarında da seksi çizgiler ve feminen detaylar ön plandadır.

Tiyatro ve film kostümleri de tasarlayan Versace; kadın giyimine mini etekleri, taytları ve büstiyerleri geri getirmiştir. Müşterileri arasında Michael Jackson, George Michael, Eric Clapton, Prenses Diana ve Elton John gibi pek çok ünlü isim yer almıştır.

Ralph Lauren

El yapımı, geniş enli kravatları tasarlayan, Amerikalı moda tasarımcısı Ralph Rueben Lifshitz, Polo markasının kurucusu ve amblemin yaratıcısıdır.

Christian Dior

Christian Dior, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi subaylarını ve Fransız işbirlikçilerin eşlerini giydiren Fransız moda tasarımcısıdır. Kadınların vücut kıvrımlarını belirginleştiren ve ortaya çıkartan ince belli korselerin, korsajların, büstiyerlerin, vatkaların ve jüponların yer aldığı tasarımlarıyla dünya çapında ilgiyi toplamayı başarmıştır. Dior, bugün de en ünlü markalar arasında yer almaya devam etmektedir.

Pierre Cardin

İtalyan asıllı Fransız moda tasarımcısı Pierre Cardin, pek çok sanatçının yanı sıra Beatles için de ürettiği özgün tasarımlarla moda dünyasında iz bırakmıştır. Giyimle sınırlı olmayan koleksiyonlarının içinde mücevher, parfüm ve kırtasiye ürünleri gibi farklı kategorilerde ürünler de yer almaktadır.Taytın yaygınlaşmasına katkı sağlayan Pierre Cardin, Vietnam Savaşı ve Çernobil Kazası gibi sosyal içerikli çalışmalarıyla dikkat çekmiştir. Uniseks kavramını geliştiren Cardin, ayrıca avangart tarzda, geometrik tasarımlarıyla da tanınmaktadır.

Yves Saint Laurent

Fransız moda tasarımcısı Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent, haute couture modasının önde gelen isimleri arasında yer almaktadır. Standart giyim kurallarına karşı çıktığı için modanın anarşisti olarak da anılan Laurent, kadın giyimine getirdiği maskülen yaklaşımla tüm dünyada ses getirmiştir.
Dior’un halefi, haute couture tarzında ilk hazır giyim koleksiyonunun yaratıcısı Laurent; kadınlarda pantolon modasını tekrar başlatmıştır. Ayrıca kadın giyimine smokini, safari ceketleri ve takım elbiseleri katmıştır.

Mario & Miuccia Prada

Prada markasının kurucusu, İtalyan moda tasarımcıları Mario ve kardeşi Martino Prada, deri aksesuar ve kıyafetlerle moda dünyasında büyük bir etki yaratmışlardır. Bugün Prada kardeşlerin yerini Mario Prada’nın torunu Miuccia Prada almıştır. Lüks kıyafetleri, deri ürünleri, şapka ve çantalarıyla tanınan Prada markası; geçmişten günümüze taşıdığı sade, şık ve zarif çizgisiyle moda dünyasının ses getiren markaları arasında yer almaktadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.