17 Aralık 2021

10 Maddede Moda Devi Versace’nin Kurucusu Gianni Versace

İlyas Ünsal

~4dk

Gianni Versace Kimdir?

Giovanni Maria “Gianni” Versace, 2 Aralık 1946 tarihinde İtalya’nın güneyindeki Reggio Calabria şehrinde, 3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak doğmuştur.

İlk Yılları

Annesi Francesca’nın bir terzi dükkanı vardır ve Gianni Versace, küçük yaşlarda bu dükkanda çıraklık yaparak mesleğine ilk adımlarını atmıştır. 26 yaşında moda tasarımı eğitimi almak için Milano’ya taşınmadan önce, mimari ile ilgilenmeye başlamıştır. Milano’da Genny, Complice, Mario Valentino ve Callaghan dahil olmak üzere birçok İtalyan atölyesinde çalışmıştır.

Versace’nin Doğuşu

Gianni Versace, 1978 yılında kendi şirketi Versace SpA’yı kurmuş ve aynı yıl kendi adıyla ilk hazır giyim şovunu gerçekleştirmiştir. Ağabeyi Santo CEO, kız kardeşi Donatella ise tasarımcı ve şirketin başkan yardımcısı olarak görev yapmaya başlamıştır.

Moda Devi Versace

Gianni Versace, 10 yıldan kısa bir süre içinde,  808 milyon dolar değerinde bir imparatorluk yaratmıştır. Madonna, Jon Bon Jovi, Tina Turner, Tupac Shakur ve Naomi Campbell gibi ünlüleri reklamlarında kullanmıştır. Müşterileri arasında ise Michael Jackson, Phil Collins, Bruce Springsteen, George Michael, Eric Clapton ve Elton John yer almıştır.

İlham Kaynakları

Antik Yunan tarihinden, Amerikalı ressam ve film yapımcısı Andy Warhol’dan ve bir başka Amerikalı Ressam Roy Lichtenstein’dan kuvvetli şekilde etkilenmiştir.

Medusa

Versace logosu, bir Yunan mitolojik figürü olan Medusa’nın başıdır. Gianni Versace, Medusa’yı logo olarak seçmesinin sebebini; Medusa’nın insanları kendisine aşık etmesi ve bunun geri dönüşünün olmaması, şeklinde açıklamıştır.

versace logo

Dizi ve Film Sektörü

Gianni Versace, birçok filmin ve dizinin kostümlerini de tasarlamıştır. Bunlar arasında Ballet for LifeJugde DreddShakespeare ShortsShowgirlsKikaVacanzi di NataleCin CinAs Long as It’s Love ve Miami Vice vardır.

Ünlü modacı aynı zamanda 1996 yapımı “Catwalk” aldı filmde rol almıştır.

Oroton

Versace’nin moda dünyasına getirdiği en büyük yeniliklerden biri, 1982’de ‘Oroton’ adlı, bir tür süper hafif zincir zırhı icat etmesidir. Bu, onun kıyafetlerinde bir imza haline gelmiştir.

Ölümü

Gianni Versace, 15 Haziran 1997’de, 50 yaşındayken, Miami Beach, Florida’da bulunan evinin önünde seri katil Andrew Cunanan tarafından silahla vurularak öldürülmüştür.

Versace’nin cesedi yakılmış, külleri ailenin Cernobbio yakınlarındaki mülküne götürülmüş ve Como Gölü yakınlarındaki Moltrasio mezarlığındaki aile kasasına koyulmuştur.

Versace’nin Milano Katedrali’nde düzenlenen cenaze törenine, Carolyn Bessette-Kennedy, Naomi Campbell, Elton John ve bir ay sonra bir araba kazasında ölen Galler Prensesi Diana da dahil olmak üzere 2.000’den fazla kişi katılmıştır.

Andrew Cunanan

Cunanan, Versace’nin öldürülmesinden sekiz gün sonra bir tekne evinde intihar etmiştir. Bilindiği kadarıyla, Cunanan tasarımcıya takıntılıdır ve çoğu zaman Versace ile olan yakın “arkadaşlığı” hakkında övünmüştür. Ancak Cunanan’ın bu iddialarının doğruluğu kanıtlanamamıştır. FBI, Cunanan ve Versace’nin mutlaka bir tanışıklıklarının olduğunu söylemiş, ancak Versace ailesi bunu reddetmiştir.

Kapak Fotoğrafı

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

İlyas Ünsal

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.