20 Ekim 2017

10 Maddede Andy Warhol

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

‘Para kazanmak sanattır, çalışmak sanattır ama iyi iş yapmak, en iyi sanattır.’

Pop Art akımının en önemli temsilcisi ve satın alınabilir sanatın babası Andy Warhol’u maddelere sığdırmak imkansız olsa da karşınızda 10 maddede Andy Warhol.

Ressam, film yapımcısı, yayıncı ve reklam illüstratörü Andrew Warhola, el çiziminden fotoğrafa, heykelden müziğe kadar pek çok sanat dalında eser verdi. Öldüğü 1987 yılına kadar ve sonrasında da sanat, televizyon ve reklam dünyasında ismi yankılanmaya devam eden sanatçılardan biri olmayı başardı.

Bauhaus ekolünün mekanik ve duygulardan bağımsız yaratımına hayranlık duyan Warhol’un eserlerinde Paul Klee’nin, Bauhaus profesörlerinden Moholy Nagy’nin ve Ben Shahn’ın etkileri görülür.

Eserlerinde seri üretim nesnelerini ve seri üretimi sıklıkla kullanan Warhol, resimlerini afiş tekniği ile çoğaltmıştır. Eserlerini bu şekilde çoğaltması, çağın toplumsal olayları ile bütünlük içinde değerlendirildiğinde radikal bir tepki olarak görülebilir.

Warhol, video sanatını halka açık olarak sergileyen ilk sanatçı olarak da tarihte yerini almıştır.

İlk sergisini 1952 yılında on beş eseri ile, Truman Capote’nin yazılarına ithafen açan; fakat hiçbir eseri satılmayan Warhol, aynı dönemde reklam kariyerine devam etmekteydi ve kısa sürede aranan bir moda illüstratörü olmuştu.

1975 yılında Ladies and Gentlemen, 1979 yılında Whitney Müzesi’nde sergilenen Portraits of the Seventies ve 1980 yılında Ten Portraits of Jews of the Twentieth Century isimli serilerini sergilemiştir.

Warhol, kasıtlı olarak, eserlerini tarihsel ve duygusal bir temele dayandırarak açıklamamıştır. Eserleri ince ironi barındırsa da Warhol, eserlerinin yüzeysel olduklarını söylemiştir.

‘Yüzey göründüğü gibi değildir; çünkü yüzeyde kabul, yüzleşme ve sorgulama birleşir.’

 

1962 yılında Marilyn Monroe’nun ölüm haberini duyduktan sonra Pop-Art ikonu olacak ‘Marilynler’ serisine başlamıştır. Tekrar eden Marilyn portreleri, farklılığın tekrarıdır.

Warhol, Soup Can serisi ile açık arttırmada, yaşayan gelmiş geçmiş en yüksek fiyata erişen Amerikan Sanatçısı ilan edilmiştir.

1963 yılında çok sayıda Warhol sanatçısının keşfedileceği ve pek çok eserin üretileceği The Factory’yi (Fabrika) açmıştır.

Çektiği kısa filmlerle Bağımsız Film Ödülü kazanan Warhol, 1963’de 6 saat süren ilk deneysel uzun filmi Sleep’i (Uyku) çekmiştir. Aynı konseptte çektiği Empire ise 8 saat sürmektedir.

Film sektöründe ilk başarısını kazandığı ve çok sayıda Warhol Yıldızının yer aldığı Chelsea Girls (Chelsea Kızları), ticari salonlarda gösterilen ilk underground film olarak tarihe geçmiştir.

1968 yılında Valerie Solanas’ın bulunduğu suikast girişiminin ardından I Shot Andy Warhol isimli filmini çekmiştir.

1976 yılında ise uzun süre resim yapmaktan uzak kalmasına sebep olan Bad isimli son filmini çekmiştir.

‘Birisinin yazdığı kitabı okumaktansa, kendine iç çamaşır alışını seyretmeyi tercih ederim.’

 

70’li ve 80’li yıllarda iki yıl süreyle haftalık yayınlanan Andy Warhol’s TV ve Andy Warhol’s Fifteen Minutes isimli iki televizyon şovu hazırlamıştır.

Televizyon şovlarının yanı sıra Interview isimli bir dergi çıkartan, üniversitelerde konuşmalar yapan ve gece kulübü açan Warhol’un The Philosophy of Andy Warhol (Andy Warhol Felsefesi) ve Popism: The Warhol Sixties gibi yayımlanan kitapları da bulunmaktadır.

Kendisine takma isim olarak Dracula ve Sindirella’nın birleşiminden oluşan Drella’yı seçmiş ve öteki benliğini ‘Drag Queen’ olarak isimlendirmiştir.

Andy Warhol Müzesi bugün, doğduğu ve mezarının da bulunduğu Pittsburg, ABD’dedir.

‘Gelecekte, herkes 15 dakikalığına ünlü olacaktır.’

 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.