4 Kasım 2019

Dünyada En Çok Oynanan Bilgisayar Oyunları

Enis Harbalıoğlu

~4dk

League of Legends

Yapımcısı Riot Games olan ve 27 Ekim 2009 tarihinde video oyunu olarak piyasaya sürülen League of Legends, 2009’dan bu zamana kadar birden çok sezonu geride bırakıp; grafik, ses, rekabetçi ve final organizasyonları konusunda inanılmaz geliştirmeler yaparak gençlerin %70’inin oyunu oynamasını sağladı.

Oynanması gereken ama bir o kadar bırakılması zor olan oyunu, editörün önerisi olarak da değerlendirebilirsiniz.

league of legends

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive, Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilen çevrimiçi bir aksiyon oyunudur. Microsoft Windows, Mac OS X, PlayStation 3, Xbox, Linux serverlarında çalışmaktadır. Oyun içinde birçok pahalı silah, bıçak ve oyuncu eldiveni bulunmaktadır. “Steam” platformu üzerinden satın alınarak oynanan oyun, dönem dönem indirime girerek counter oyuncularının tutkusu haline geldi bile.

Counter-Strike

Fortnite

Son dönemlerin patlama yapan ve en çok oynanan oyunlardan biri haline gelen Fortnite’de amaç sona kalmaktır.

Oldukça büyük bir haritada, bir savaş otobüsü ve Fortnite’nin inşa yeteneklerini yok edilebilen çevre ögelerine karşı gerçek insanlara karşı yapılan nefes kesen bir savaş! 

Sona kalan kazanır ve oyun ücretsizdir.

fortnite

Hearthstone: Heroes of Warcraft

Yapımcısı Blizzard Entertainment olan oyun, ücretsiz bir dijital kart oyunudur. Mart 2013’te Penny Arcade Expo’da duyurulan oyunun, Ocak 2014’te açık beta sürümü ve Mart 2014’te de Microsoft Windows ve macOS işletim sistemlerinde piyasaya sürülmüştür.

Hearthstone: Heroes of Warcraft

Minecraft

Minecraft, taşlar veya bloklarla şehir yaratma oyunu gibi görünen, fakat birden fazla oyun modu olduğu için en çok tercih edilen oyunlardan birisi. Türkiye’de 9 ile 17 yaş arasında hatırı sayılır kitleye sahip ve pvp, survival, creative tarzında birçok modu bulunuyor.

minecraft

PlayerUnknown’s Battlegrounds

Bluehole tarafından yayınlanıp her geçen gün geliştirilmeye devam edilen, çok oyunculu, gündeme bomba gibi düşen bir oyun!

100’e yakın oyuncu, rotası belirlenen bir uçağın içinde oyuna başlıyor ve her takım bir yer belirleyip oraya atlıyor. Binaların içindeki silah ve kaskları toplamaya başlıyorlar. Oyun alanı sürekli daralan bir alan olduğu için daraldıkça güvenli bölgede kalmak gerekiyor. Aksi takdirde öldün, çık! Yine “Steam” platformu üzerinden oynanıyor ve ücretli bir oyun.

PlayerUnknown’s Battlegrounds

Overwatch

Bir Blizzard Entertainment yapımı daha!

Çok oyunculu ve birinci kişi nişancı olarak geliştirilen video oyunu Overwatch; 7 Kasım 2014 tarihinde açıklanıp 24 Mayıs 2016 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Overwatch

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

Ubisoft Montreal yapımcılığında geliştirilen ve Ubisoft’un yayımladığı yine birinci kişi nişancı olarak oynanan bir video oyunudur. Oyun IGN tarafından, 2014 yılının en iyi oyunu seçilmiştir.

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

World of Warcraft

Firma çok iyi, değil mi? Bu listemizdeki üçüncü Blizzard Entertainment oyunu olan ve MMORPG türündeki Warcraft, çok oyunculu çevrimiçi görev yapma oyunudur.

Günümüzde hâlen belirli bir oyuncu kitlesi tarafından oynanmaya devam ettiği, 2004 yılından bu yana varlığını koruyan bir video oyundur.

World of Warcraft

Grand Theft Auto V

Rockstar North’un geliştirdiği, Rockstar Games’in yayınladığı oyun; bir şehirde verilen görevlerin yapılabildiği bir aksiyon-macera video oyundur.

Grand Theft Auto serisinin beşinci oyunu olup, 17 Eylül 2013’te PlayStation 3 ve Xbox 360 için de piyasaya sürülmüştür.

Grand Theft Auto V
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Enis Harbalıoğlu

Enis Harbalıoğlu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.