11 Ekim 2022

10 Maddede Dünyanın En Ünlü Çakmağı: Zippo

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

George G. Blaisdell

1930’lu yılların başında George G. Blaisdell, Bradford Golf Kulübü’nde bir arkadaşının Avusturya yapımı bir çakmağı zorlukla iki eliyle kullandığını görmüş ve rüzgarda bile çalışan bu çakmağın tasarımının ve görüntüsünün pratik olmadığını düşünmüştür.

1932 yılında, çakmağa dikdörtgen bir kılıf yapmış ve menteşeyle kapak ekleyerek çakmağın rüzgarda çalışan yapısını korumuştur. Böylece, tek elle kolaylıkla çalışan bir çakmak ortaya çıkarmıştır.

zippo çakmak

Çakmağın İsmi

Blaisdell, tasarladığı bu çakmağa, kulağa hoş geldiği için İngilizcede fermuar anlamına gelen zipper kelimesini kullanarak çeşitli kombinasyonlar aramış ve modern bir tınısı olduğunu düşünerek Zippo ismini vermiştir.

zippo çakmak

İlk Çakmaklar

Blaisdell, 1,95 dolara satmaya başladığı Zippo çakmakları, bugün de bilinen ‘Ya çalışır ya da biz ücretsiz olarak tamir ederiz’ mottosuyla ve koşulsuz ömür boyu garantiyle piyasaya sürmüştür.

Patentleri

Zippo patenti ilk olarak 3 Mart 1936 tarihinde verilmiştir ve bu yılda üretilen ilk çakmak, Bradford Zippo/Case Müzesi’nde sergilenmektedir.

İkinci patentini 1 Ağustos 1950 tarihinde alan markanın çakmak tasarımında, bugün de korunan küçük değişiklikler yapılmıştır. 1950’li yılların ortalarından itibarense, her çakmağın tabanına kalite kontrolü için tarih kodları mühürlenmeye başlanmıştır.

2002 yılının sonbaharına gelindiğinde, markayı sahte ürünlerden korumak için, çakmağın şeklinin marka tescili yaptırılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı

ABD’nin savaşa girmesiyle şirket, tüketici piyasasındaki üretimini durdurmuş ve tüm üretimini Amerikan Ordusu’na adamıştır. Bu durum, Zippo’nun tüm dünyada bir Amerikan simgesi olarak algılanmasını sağlamıştır.

zippo car

Zippo’yla İlgili İlgi Çekici Bilgiler

  • 1945 yılında savaşın bitmesiyle beraber şirket tüketici piyasası için üretime devam etmiş ve Blaisdell, Zippo gibi görünen bir araba tasarlayarak 1947 yılında bu arabayla yola çıkmıştır.
  • 1956 yılında, kadınların ilgisini çekmek üzere tasarlanmış ince çakmak piyasaya çıkarılmıştır, ancak tasarım erkeklerden de büyük ilgi görmüştür.
  • 1960’lı yıllarda, konserlerde sanatçıları selamlamak isteyen izleyiciler Zippo çakmaklarını yakıp havaya kaldırmaya başlamışlardır. Bu hareket daha sonra Zippo Anı olarak anılmaya başlanmıştır.
  • Şirket, 1970’li yıllardan itibaren dünya piyasasına açılmıştır.

Çakmak Olmayan Ürünler

  • Zippo’nun 1962 yılında ürettiği çakmak olmayan ilk ürünü, tasarımı çakmağa benzeyen, cep boyu bir çelik mezuradır.
  • Şirket, 2010 yılında metal el ısıtıcılarının tanıtımını yapmış ve açık hava ürünlerini piyasaya sürmüştür.
  • 2011 yılında, outdoor ürünlerinin yelpazesini genişletmiştir.
  • 2013 yılında, kamp aletleri ve aksesuarları serisini piyasaya sürmüştür.
  • Bugün Zippo’nun çakmak dışında aksesuarları, çok amaçlı çakmakları, kadın ve erkek parfümleri, yaşam tarzı aksesuarları, gözlükleri ve outdoor ürünleri bulunmaktadır.

Blaisdell’in Ölümü

Girişimciliğinin yanı sıra iyi kalpliliği ve cömertliği ile de tanınan Blaisdell, 3 Ekim 1978 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Ölümünün ardından şirketi, kızları Harriett B. Wick ve Sarah B. Dorn devralmıştır.

zippo çakmak

Blaisdell Sonrası Şirket

Zippo 1993 yılında, 1889 yılında kurulan, katlanır cep çakıları ve sabit ağızlı spor bıçaklar gibi el yapımı bıçaklar üreten W. R. Case and Sons Cutlery Company’i satın almıştır.

1997 yılında Zippo/Case Müzesi açılmıştır. Müzede, ziyaretçilerin tamir sürecini izleyebildikleri Repair Kliniği de bulunmaktadır. 2012 yılında müze, markayı daha iyi yansıtacak şekilde yeniden modellenmiştir.

Şirket, 2010 yılında Ronson Consumer Products Company marka çakmak ve benzini satın almıştır.

Bugün şirketin tek sahibi ve yönetim kurulu başkanı, Blaisdell’in torunu George B. Duke’tur.

zippo

Popüler Kültürde Zippo

Zippo çakmak, 2000’i aşkın oyunda, televizyon şovunda ve filmde görülmüştür. Özellikle hikayeyi ilerletmek ve karakterlerin kişiliğini yansıtmak için kullanılan çakmakların yanı sıra ünlü ‘klik’ sesi de şarkılarda yer almıştır.

Not: Şirkete dair bilgiler ve Zippo Car görseli şirketin resmi web sitesinden elde edilmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.