13 Kasım 2017

10 Maddede Gerçek Bir Mad Man: Leo Burnett

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

‘Yaratıcılık bildiğiniz iki şeyi bilmediğiniz bir şekilde bağlamaktır.’

Reklam dünyasının en tanınan isimlerinden biri olan Leo Burnett, 1891 ile 1971 yılları arasında yaşamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde doğan Burnett, aynı eyalette gazetecilik eğitimi almıştır.

leo burnett fotoğrafı

Uzun yıllar muhabirlik yapan Burnett, reklamcılık kariyerine farklı reklam ajanslarında çalışarak başlamıştır. 1935 yılında ise kendi ismini taşıyan ajansını kurmuştur.

‘Şunu anladım ki, iyi bir reklam hakkında yazmak iyi bir reklam yazmaktan çok daha kolay.’

1929 yılında yaşanan Büyük Buhranın ardından kurduğu ajansın uzun süre ayakta duramayacağı düşünülse de reklama olan yaklaşımı ve başarılı reklam kampanyaları sayesinde ajans hızla büyümüştür.

Leo Burnett, Time dergisi tarafından 20. yüzyılın en etkili 100 ismi arasında gösterilmiştir.

‘Etkili reklamcılığın sırrı; yeni sözcükler ve görüntüler yaratmak değil, bildik sözcük ve görüntüleri yeni ilişkiler içinde kullanmaktır.’

Reklamcılığın gelişiminde ve değişiminde en etkili isimlerden biri olan Burnett, ‘dünyanın en iyi reklamını üretmek’ prensibini tüm çalışmalarında sürdürmüştür.

İlk ziyaretçilerini ajansın resepsiyonunda bulunan bir kase elma ile karşılayan Burnett’in, 3 çalışanı ve 3 müşterisiyle Chicago’da kurduğu ajans bugün dünyanın dört bir yanında 80’den fazla şubeye sahiptir. Ve kaseler içindeki elma geleneği hala sürmektedir.

‘Yaratıcı fikirler en iyi eğlenceli bir ruha sahip dükkanlarda gelişir. Kimse eğlenmek için işte değildir ancak bu işte eğlence olmayacağı anlamına gelmez.’

Marlboro Man, Jolly Green Giant, Starkist Tuna, Tony the Tiger ve Pillsbury Doughboy gibi çok sayıda markanın unutulmaz ikonlarını yaratan Burnett’in müşterileri arasında, Philip Morris’in yanı sıra McDonald’s, Samsung, Heinz, Hallmark ve Procter and Gamble gibi büyük markalar yer almıştır.

Burnett’in yetenekli kişileri sektör için hazırlanmak amacıyla Chicago’da kurduğu reklam okulu, reklamcılığa yeni bir boyut kazandırmıştır.

Leo Burnett, yaşadığı dönemden bugüne ajans ismi olmakla kalmamış, aynı zamanda bir bakış açısının ve yaklaşımın tanımı olmuştur.

Burnett’in reklam anlayışı iddialı ve karmaşık olmadan asıl mesajı yansıtmaya, duygusallığa kaçmadan sıcak ve samimi olmaya odaklanır.

‘İyi reklam sadece bilginin sirkülasyonunu sağlamaz. Bu akla, tutku ve inanç katar.’

leo burnett signiture

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.