1 Mart 2021

10 Maddede Britney Spears Belgeseli: Framing Britney Spears

Sosyaliize

~7dk

Merhaba, bu yazımda Britney Spears’ın iç buhranlarını ve haklarını kazanabilmek adına babasına karşı verdiği hukuk mücadelesini anlatan bir belgesel filmi olan “Framing Britney Spears”a ait maddeleri sıralayacağız. Söz konusu belgesel, Amerika’nın Hulu TV’sinde 5 Şubat 2021 tarihinde yayınlandı ve Britney’nin hayranları tarafından ilgiyle izlendi.

Belgesele ait detayları okumaya hazırsanız, hemen başlayalım.

Türkçe ismi “Britney Spears’ı Anlatmak” olan belgesel, Amerika’nın ulusal kanalı olan Hulu Tv’de yaklaşık üç hafta önce yayınlandı. Oldukça taze olan belgesel, %93’lük izlenme oranına tırmandı ve IMDB’de 7.1 puana ulaştı.

framing britney spears

Sözgelimi, hemen her konuda malumatı bulunan ve olayları yönlendirme, gidişata müdahale etme yetkesine haiz olan bir New York Times belgeseli düşünün. İşte, Framing Britney Spears tam olarak böyle bir yapım. 

Belgeselde Britney Spears’ın yanı sıra yapımcı olarak Dave Holmes ve Wesley Morris’i de görmekteyiz ki birlikte bu ekibin harika bir iş çıkardıkları aşikar. Hâliyle Britney sevenlerine de yapıtı ilgiyle izlemek düşüyor.

Netflix’e İlham Kaynağı

Belgeselin bu başarısını gören Netflix tepkisiz kalır mı? Söz konusu Netflix prodüktörleri, Hulu Tv’nin Britney belgeseline olan rağbeti gözlemlemesinin hemen ardından güzel sanatçının hayatını konu alan bir yapımla karşımıza çıkmak üzere çoktan kolları sıvadı!

britney spears

Belgesel, küçük yaşta kızlarını magazin dünyasına “hibe eden” ve onların, bu kızın güzelliğini ve yeteneğini istismar etmesine göz yuman bir Amerikan ailesinin duyarsızlığını anlatarak başlıyor. Söz konusu aile, kızlarının psikolojik bunalımlarını öne sürerek onu “akli dengesi yerinde olmamakla” itham ediyor, onun haklarından yararlanma zilyetine sahip olma amacı güdüyorlar.

#FreeBritney Hareketi

Britney Spears’in bu çaresizliğini tüm dünyaya duyurup haklarını yeniden kazanması adına, hayranları Twitter’da #FreeBritney hashtagiyle bir sosyal duyarlık hareketi başlattılar.

Belgeselde sıklıkla Britney’in en birincil hasmı sayılan babasına göndermeler var. Bunun yanı sıra, bu işte Britney aleyhine tavır almış olabileceği vehmiyle, güzel fenomenin eski sevgilisi Justin Timberlake’e de göndermeler yok değil. 

free britney

Justin “Hater”, ama Neden?

Bahsi geçen, Justin Timberlake karşıtı Britney Spears hayranları için kullanılan bir tabir “Justin Hater”… Yani Justin’den nefret eden kişiler veritabanı… Olay o kadar komplike olmuş ki, bu sefer de Justin hayranları atağa geçip kendisinin “Lame Duck/Günah Keçisi” ilan edilmesinden yakınıyorlar. Karizmatik sanatçı da bu spekülasyonlar karşısında kendisine en çok yakışanı yapıp centilmence özür diliyor, haklı ya da haksız olmasına bakmaksızın.

Ne dersiniz, bir tebriği hak etmiyor mu sizce de?

Britney & Paris Dostluğu

Belgeselde göze çarpan bir diğer ayrıntı, Britney Spears’ın Paris Hilton’la gözlerden kaçmayan 14 yıllık kadim dostluğu. Onların göz dolduran bu sıkı arkadaşlığı, medya organlarınca farklı şekillerde yorumlanmış. Anladığınız gibi… Spears’in hayranları ve sevenleri, bu dostluğu günümüz psikopatolojisinin gayet etik ve kabul edilebilir bulduğu queer fenomeninin yaşayan bir örneği olduğundan dem vuruyor ve onları, özel hayatın gizliliği ilkesine aldırış etmeksizin, bir açıklama yapmak durumunda bırakıyorlar.

britney spears

I Care A Lot – Britney Belgeseli Benzerliği

18 Şubat 2021’de Netflix’te yayınlanan film, Britney Spears’in hayatından yola çıkılarak hazırlanmış. Filmin adı “Çok Önemsiyorum” olarak Türkçeye çevrilebilir. Başrolünde Rosamund Pike’ı gördüğümüz komedi filmi, asıl olarak akli melekelerini kaybetmiş yaşlı ve korumasız insanları “muhafaza etme” misyonuyla karşımıza çıkan Marla Grayson karakterinin maceralarını anlatıyor. Verilen mesaj ise çok açık: Marla her ne kadar iyi niyetli görünse de, oldukça küstah, ukala ve cesurdur. Bu mizacı onu, erkekler ve masumlar üzerinde güç sahibi kılıyor. İşin can alıcı noktası ise, Marla, tüm bu inisiyatifi “conservator”, yani kanun koruyucusu olmakla kazanıyor.

Britney’nin babasının da onun için bir kanun koruyucu oluşunu hatırlayın.

Teşekkürler Britney!

“I Care A Lot” filmin yayınlanmasının üzerinden ortalama iki hafta gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen IMDB puanı 6.3’e fırlamış. Bu puan önümüzdeki günlerde de artacağa benziyor. Tam da bu noktada yapımcıların, kendi özgürlük mücadelesini vererek sözde koruyuculara nispet olan Britney’e esaslı bir teşekkür borçlu olduklarını düşünmeden edemiyoruz.

britney spears

Belgeseli izledikten sonra, istemsizce ağzınızdan “Nedir bu kızın babasından çektiği?” serzenişi dökülüyor. Bu suretle listemizin son maddesini bizler de Britney’in babasının boyunduruğundan kurtulup kendi özgürlüğünü kazanmasına adıyor ve tüm açık sözlülülüğümüzle “Free Britney!” diyoruz. 

Bu kadar güzel ve başarılı genç bir kadına kendi öz ailesi tarafından bu denli yüklenilmesi, oldukça sarsıcı ve kabul edilemez bir durum.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Sosyaliize

Sosyaliize

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.