4 Ocak 2021

İzlemeyi Düşünenler için 10 Maddede ‘The Expanse’

Sosyaliize

~8dk

Milyonlar Bu Gezende!

The Expanse başlangıçta kitap olarak piyasaya sürülen bir fantastik – bilim – macera kurgusunun diziye uyarlanmış şeklidir. ABD yapımı dizinin dili, İngilizce. İsmi Türkçeye “Enginlik” olarak çevrilmiş.

The Expanse, dünya genelinde büyük ilgi görüyor ve halihazırda 1,5 milyona yakın izleyicisi var. Öyle ki; dizi için “Game of Thrones’un uzayda çevrilmiş versiyonu” diyenler bile olmuş. 

The Expanse 9 kitap olarak düşünülmüş:

1- Leviathan Wakes » Leviathan Uyanıyor (2011)
2- Caliban’s War » Caliban’ın Savaşı (2012)
3- Abaddon’s Gate » Abaddon Geçidi (2013)
4- Cibola Burn » Cibola Yanıyor (2014)
5- Nemesis Games » Nemesis Oyunları (2015)
6- Babylon’s Ashes » Babil’in Külleri (2016)
7- Persepolis Rising » Persepolis Uyanıyor (2017)
8- Tiamat’s Wrath » Tiamat’ın Gazabı (2018)
9- Henüz İsimlendirilmemiş (2019)

Film ilk çıktığında 1, 2 ve 3. sezonlar ABD’nin ulusal kanalı olan Syfy’da yayınlanıyordu. Fakat henüz 3. sezon tamamlanmamamışken Syfy diziyi, belirtmediği bir neden ötürü yayından kaldırdı. Bunun üzerine Amazon diziyi satın aldı ve sonraki üç sezon (4, 5 ve 6) Amazon üzerinden gösterime devam etti.

Dizi 2014’de yayına girdi ve 5 senedir gösterime devam ediyor. IMDB puanı, 8.4. Açıkçası diziyi incelerken iyi bir puan vermekten ben de kendimi alamadım. 

Dizinin her bir bölümü ortalama 60 dakika sürüyor.

the expanse
 • Dizinin yönetmeliğini Jeff Woolnough, Terry McDonough, Robert Lieberman ve Bill Johnson üstlenmiş.
 • Senaristleri; Daniel Abraham, Mark Fergus, Ty Franck ve Hawk Ostby.
 • Müzik aranjörü Clinton Shorter.
 • Başrol oyuncuları ise; Steven Strait, Dominique Tipper ve Wes Chatham.

Oyuncular ve rolleri ise şöyle;

 • Josephus “Joe” Aloisus Miller (Thomas Jane): Belt’li dedektif
 • James “Jim” Holden (Steven Strait): Rocinante’nin dünyalı kaptanı
 • Alex Kamal (Cas Anvar): Rocinante’nin Marslı pilotu
 • Naomi Nagata (Dominique Tipper): Rocinante’nin Belt’li mühendisi
 • Amos (Timothy) Burton (Wes Chatham): Rocinante’nin dünyalı makine bilimcisi
 • Shed Garvey (Paulo Costanzo): Canterbury’nin tıp teknisyeni
 • Juliette “Julie”(Florence Faivre): Andromeda Mao
 • Sadavir Errinwright (Shawn Doyle): BM Yürütme İdaresi Müsteşarı
 • Chrisjen Avasarala (Shohreh Aghdashloo): BM Yürütme Müsteşar Yardımcısı
 • Roberta “Bobbie” W. Draper (Frankie Adams): Marslı bir denizci topçu çavuşu
 • Anderson Dawes (Jared Harris): the OPA’s Ceres irtibat birimi
 • Rev. Dr. Annushka “Anna” Volovodov (Elizabeth Mitchell): Avrupalı bir Metodist papaz

Konusuna gelirsek…

Günümüzden 200 yıl sonra, insanlık güneş sistemini Mars’ı, Ay’ı, Asteroit Kuşağı’nı ve de ötesini kolonileştirmiştir. Mars, artık sadece bir koloni değil, kendi kendini yöneten bir gezegen haline gelmiştir. Ceres ve asteroid kuşağındaki asteroidlerde bulunan istasyonlar da insanlar için uygun yaşam şartlarının sağlandığı birer yaşam alanı olmuştur. Fakat yine de evrende erişilemeyen birçok yıldız sistemi vardır ve dünya, o günün (2200’ler) sahip olduğu teknolojiyle kolonileştirecek gezegen arayışına devam etmektedir. Ne kadar da amansız öyle değil mi?

Dizide henüz tespit edilemeyen bu gezegenlerden biri tarafından dünyanın istila edilme tehlikesi ve kahramanların buna ustalıkla göğüs gerişi anlatılıyor.

Kayıp Kadının Sakladığı Sır

Dizinin ilerleyen bölümlerinde, bu tamamen sömürgeleştirilmiş güneş sisteminde, asteroit kuşağında doğan dedektif Josephus Miller’e (Thomas Jane) kayıp bir genç kadını bulma görevi verilir: Julie Mao (Floransa Faivre). Kendisi aynı zamanda dizide en belirgin oyuncu ve “o kadın”ı kurtarması beklenen kahramanın ta kendisidir. 

Bu arada, bir buz yük gemisinin ilk subayı olan James Holden (Steven Strait), Mars’da bulunduğuna inanılan MCRN Federasyonu’ndaki bir subay tarafından gemiye yapılan küçük çapta bir saldırıya tanık olur. Saldırı, savaş değil, gözdağı maksatlıdır. Keza saldırı haberleri sisteme yayılırken, olayın akışı Dünya, Mars ve kolonileştirilmiş asteroid kemeri arasındaki zaten zayıf olan ilişkileri istikrarsızlaştırmakla tehlikesi taşır. 

Bunun yanı sıra derin uzaydaki mücadelelerden çok uzakta, Dünya’da güçlü bir Birleşmiş Milletler yöneticisi ve diplomatı olan Chrisjen Avasarala (Shohreh Aghdashloo), Dünya ile Mars arasındaki savaşı var gücüyle önlemek için çalışmaktadır. Kısa süre sonra, kayıp kadın ve buz yük gemisinin kaderinin tüm insanlığı tehdit eden büyük komploya alet edildiği gerçeği ortaya çıkacaktır.

Savaş’a “HAYIR” Diyenler…

Dizinin göze çarpan oyuncularından James Holden, Satürn’ün halkaları ile Kuşak’taki maden istasyonları arasında çalışan bir buz şilebinin idari subayıdır. 

Bir gün James’in çalıştığı gemi Scopuli adındaki terk edilmiş bir gemiden yardım sinyali alır ve kanunlar gereği yardıma gitmek zorunda kalırlar. Ancak burada korkunç bir sırla karşılaşırlar ve saldırıya uğrarlar. Gemileri yok edilen gruptan geriye sadece James ve birkaç mürettebat arkadaşı kalır. Bu olay üzerine James Holden otomatik olarak kaptanlığa terfi eder. James eğer oraya gemiyi kimin hangi nedenle bıraktığını bulamazsa güneş sisteminde savaş çıkacaktır. İşte Holden’ın görevi, Miller’ın “o kadın”ı kurtarmasına yardımcı olup, düşman birliklerinin sakladığı komployu çözüp, insanlığı savaşın eşiğinden kurtarmaktır.

Dedektif’le Kaptan’ın Kesişen Yolları

Filmin bir diğer baş karakteri ise, Dedektif Miller’dir. Kendisi milyarlarca dolarlık servete sahip bir iş adamının kızını aramaktadır. İpuçları onun yollarını Scopuli’ye ve isyancılar arasında kahraman ilan edildiğinden haberi olmayan Holden’a çıkarır. Sonra Miller bu kızın tüm olup bitenlerin anahtarı olabileceğini sezinler. 

Holden ile Miller bu sırrı anlar. Fakat bu sefer de Holden’la Miller’ın; Dünya hükümeti, Dış Gezegen devrimcileri ve gizli şirketler arasındaki ince çizgide dikkatle yürümeleri gerekir. Yoksa kolonilerde isyan tehlikesi vardır ve işleri hiç de iyi gitmez. 

Ancak Kuşak halklarında kurallardan çok sağduyu geçerlidir. Ve en küçük bir fedakarlık bile evrenin kaderini sonusuza kadar değiştirebilecek güçtedir. 

İyi de bu mümkün müdür? İşte, kahramanlarımızın bu sorunun cevabını aramaktadırlar.

the expanse
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Sosyaliize

Sosyaliize

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.