20 Ekim 2017

Tüm Zamanların En Etkili 10 Reklam Kampanyası

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

 

JUST DO IT- NIKE

80’li yılların sonunda yaratılan Just Do It (Sadece Yap) ile Nike, bugün de devam eden zamansız reklam kampanyasını ortaya çıkartmış oldu. Geçmişte ağırlıklı olarak maraton koşucuları için ürün üreten Nike, fitnessın moda olmasını rakiplerini geçebileceği bir avantaja çevirdi ve tüm spor aktivitelerini kapsayıcı, herkesin bağlantı kurabileceği bir kampanyaya imza atmış oldu.

THINK SMALL- VOLSWAGEN

Think Small (Küçük Düşün), reklam ve pazarlama uzmanlarının pek çoğu tarafından reklam kampanyalarının en üst noktası olarak kabul ediliyor. 1960 yılında efsanevi reklam yaratıcıları Doyle Dane & Bernbach (DDB) tarafından yaratılan kampanya, ‘insanların algılarını yalnızca ürün özelinde değil, aynı zamanda bir grup insanla ilgili olarak nasıl değiştirebilirsiniz?’ sorusunun yanıtını veriyordu.

‘Müşterilerinize dürüst olun, onlar gerçekleri görür.’ Amerikalıları büyük Amerikan arabaları yerine neden küçük Alman arabalarını tercih edeceklerinin cevabı da kampanyanın odak noktasıydı.

MARLBORO MAN- MARLBORO

1950’lerin ilk yarısında başlayan Marlboro Man reklamları, bir yaşam tarzının ifadesi olarak yaratılmıştı. Bir erkeğin isteyeceği yaşam tarzı. Marlboro Man özgürlüğün, erkekliğin ve açık havada olmanın temsiliydi.

REAL BEAUTY- DOVE

‘Güzelliğin kaygı değil, güven kaynağı olduğu bir dünya hayal edin.’ Dove’un Real Beauty (Gerçek Güzellik) reklam kampanyasına bu cümle öncülük etmişti. Ve kampanya 2004’ten bugüne başarısını koruyarak devam ediyor.

GET A MAC & THINK DIFFERENT- APPLE

Çok sayıda başarılı reklam kampanyasına imza atan Apple’ın Get a Mac reklamı, firmanın pazar payını %42 oranında arttırdı. Apple bu kampanya ile PC ve Mac arasındaki rekabeti avantaja çevirmeyi başardı.

1997 yılında TBWA, Chiat ve Day tarafından yaratılan ‘Think Different’ (Farklı Düşün) ise 2002 yılına kadar tüm medya organlarında yer alan ve hala hatırlanma devam eden Apple’ın en başarılı kampanyalarından biri.


THE MAN YOUR MAN COULD SMELL LIKE- OLD SPICE

Wieden + Kennedy tarafından yaratılan kampanya 2010 yılında piyasaya çıktı. ‘Adamınız Adam Gibi Kokabilir’ ticari bir reklam olsa da viral bir başarı elde etmeyi başardı. Bugün reklam filmi YouTube’da 53 milyondan fazla görüntülenmiş durumda.

ULTIMATE DRIVING MACHINE- BMW

BMW’nin Ultimate Driving Machine reklam kampanyası, ‘Joy’ reklamlarının yerine geçti. Tüm zamanların en fazla hatırlanan ve başarı yakalayan reklam kampanyalarından biri olan ‘Ultimate Driving Machine’, 1970’lerde ortaya çıktı. İkonik slogan, o günden itibaren BMW hayranlarının hayalleriyle paralel bir çizgide; BMW’nin işlevsel, çekici ve performansıyla etkileyici bir makine olduğunu ifade etti.

GIVES YOU WINGS- RED BULL

‘Red Bull Kanatlandırır’ reklam kampanyası geniş kitlelere yayılabilecek bir güce sahipti. Bugün de devam eden kampanya ofis çalışanlarından öğrencilere ve uzun yol şoförlerine kadar pek çok insanın duygusal bağ kurabileceği şekilde yaratılmıştı. Partide, çalışırken, okuldayken; her yerde her zaman ve herkes için. Red Bull insanların daha heyecanlı ve daha yetenekli hissetmesi için ilham kaynağı olmayı başardı.

SHARE A COKE- COCA-COLA

Çok sayıda başarılı kampanyaya imza atan Coca Cola ‘Share a Coke’ ile küresel çapta bir başarı elde etti. Firmanın ürün satışının artmasının yanı sıra sosyal medyada en fazla konuşulan firmalardan biri olmasını da sağladı.

WHO THE HELL IS T____ H_______?- TOMMY HILFIGER

1985 yılında, dahi reklamcı George Lois tarafından yaratılan reklam, Tommy Hilfiger’ın Calvin Klein ve Ralph Lauren gibi büyük tasarımcılara rakip olmasını ve kısa zamanda büyük bir tanınırlık kazanmasını sağladı.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.