28 Ocak 2021

10 Maddede Dünyanın İlk ve En Popüler Sosyal Medya Ağları

Beyza Ayçiçeği

~5dk

Genel olarak; kurumların kitlelere hitap eden marka çalışmaları için son yıllarda çok fazla önem verdikleri ve bunun sonucunda da, bireysel kullanım haricinde başka bir boyuta taşınan sosyal medyanın doğuşu, internet teknolojileri ile eş zamanlıdır. 

USENET

Sosyal medyanın ilk ortaya çıkışı, 1979 yılında Jim Elis ve Tom Truscott tarafından kurulan Usenet ile başlamıştır. Usenet, ‘User’s Network’un’ kısaltılmış halidir. Dünya’nın en eski ve yaygın olan grup iletişim sistemlerinden birisidir. Ağ kültüründe SSS ve spam gibi kavramların ortaya çıktığı alan olmasında önemli bir rolü olmuştur.

sosyal medya ağları usenet

OPEN DIARY

Sosyal ağ yazılımlarında önde gelen Open Diary, çevrimiçi bir günlük topluluğudur. Açık günlük olarak da adlandırılan bu uygulama, 20 Ekim 1998’de kullanıma sunulmuştur. Bu web sitenin kurulması ile dünyada ilk kez webblog kavramı kullanılmaya başlamıştır.

sosyal medya ağları open diary

DEVIANART

DeviantART, internet ortamında bulunan bir sanat ve sanatçı topluluğudur. Kısaca DA olarak da yazılır. 6 Ağustos 2000’de Scott Jarkoff ve Matthew Stephens tarafından kurulmuştur. DeviantART’ın asıl amacı sanat çalışmalarını sergilemek, eleştirmek ve geliştirmektir.

sosyal medya ağları devianart

MYSPACE

2003 yılında Myspace’in kurulumu ve yayınlanması, interaktif iletişim için çok büyük bir adım olmuştur. Myspace, sanal ortamda iletişim ve arkadaşlıklar kurulabilen, kişisel profillerin, grupların, blogların, resimlerin, müzik ve videoların barındığı bir sosyal iletişim web sayfasıdır.

sosyal medya ağları myspace

FACEBOOK

Eskiye kıyasla günümüzdeki kullanımı biraz da olsa azalan Facebook, 2004 yılında ortaya çıkmıştır. Facebook’un ortaya çıkışı, adeta bir iletişim devrinin başlangıcı olmuştur. Facebook, Kaliforniya merkezli bir Amerikan sosyal medya ve medya holdingidir. Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes tarafından kurulmuştur. Facebook dünyanın en değerli şirketlerinden birisi olmayı başarmıştır.

sosyal medya ağları facebook

REDDIT

Reddit, Conde Nast Digital şirketine ait bir sosyal haber, tartışma sitesidir. Kurucusu Alexis Ohanian’dır. Siteye kayıtlı kullanıcılar metin, fotoğraf ve video içerebilen gönderiler paylaşarak, diğer kullanıcılar ile etkileşim haline geçebiliyorlar.

sosyal medya ağları reddit

PINTEREST

Pinterest, her türlü görselin paylaşıldığı ve pano sistemiyle çalışan bir sosyal ağ platformudur. İlk kez Aralık 2009’da, Ben Silbermann, Evan Sharp ve Paul Sciarra tarafından ortaya çıkarılmıştır.

sosyal medya ağları pinterest

ELPHA

Elpha, teknoloji alanındaki kadınların dijital ortamda basit ve samimi bir şekilde paylaşımlar yapıp, sohbet edecekleri bir ortamdır. Ayrıca bu platformda kullanıcılar, iş fırsatları ya da çalıştıkları sektörlerde arkadaş edinmek için kişisel ve profesyonel destek de bulurlar.

sosyal medya ağları elpha

INFLUENSTER 

Influenster, tüketiciler için bir ürünü keşfetmek veya incelemek için kullanılan bir platformdur. Kullanıcıların sosyal medyadaki etkisini ölçmek amacıyla sosyal medya analizlerini kullanır. Influenster, 2010 yılında Aydın Acar ve Elizabeth Scherle tarafından kullanıma sunulmuştur.

INFLUENSTER sosyal medya ağları

INSTAGRAM

Sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram, 6 Ekim 2010 tarihinde kurulmuştur. Sosyal medyanın en iyilerini seçen ‘Shorty En İyi Uygulama Ödülü’ gibi ödüllere de layık görülmüştür.

Instagram’ın kullanıcı analizlerine göre, 2020 yılında toplam 1 milyar kullanıcısı bulunmaktadır. 120 milyon kullanıcı ile ABD ilk sırada yer almaktadır. Türkiye ise, 39 milyon kullanıcı ile 6. sırada yer almaktadır. 

sosyal medya ağları instagram
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Beyza Ayçiçeği

Beyza Ayçiçeği

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.