7 Mart 2023

10 Maddede Handpoke Dövme Sanatı

Zeynep Nazlı Yıldırım

~4dk

Dövme sanatı

Dövme, birçok kültürde yüzlerce belki binlerce yıldır oldukça yaygın bir uygulamadır. Çok eski zamanlarda geleneksel dövmeler kötü enerjiye veya hastalıklara karşı koruyucu olması; kişinin köle, işçi olduğunu belli etmesi gibi birçok amaçla yapılmışsa da uzun yıllardır genellikle bedene daha estetik bir görünüm kazandırmak için tercih ediliyor.

dövme handpoke

Handpoke dövme sanatının kökeni

Dövmenin ilk izleri MÖ 2000’lerde Antik Mısır’daki mumyalarda görüldü. Yeni Zelanda’nın Polinezya halkı olan Maoriler ise, moko denilen yüz dövmelerini uyguluyordu. Bu dövmeleri yapmak için düz uçlu keski ile yüz bölgesine desenler kazınıyor ve yara şekil aldıkça içi bitki özlerinden oluşan mürekkeple dolduruluyordu. Bahsedilen düz uçlu keski zamanla evrimleşerek handpoke dövme sanatını, yani iğne ile yapılan dövmenin ortaya çıkmasını sağladı. Aslında bir açıdan handpoke için dövme tarihinin başlangıcı diyebiliriz.

Hapishane dövmesi

Mahkumlara kıyafetlerini dikebilmeleri için iğne ya da çuvaldız verilirmiş. Mahkumlar kalemlerin mürekkeplerini ısıtıp iğneleri batırarak dövme yaparlarmış. Bundan dolayı handpoke, hapishane dövmesi adıyla da biliniyor.

handpoke dövme

Handpoke dövme nedir?

“Stick and Poke” olarak da bilinen, yani “sopa ve dürtmek” anlamına gelen handpoke, bobinli makinelerin içinde bulunan bir iğne yardımıyla el ile yapılır.

Handpoke dövme kalıcı mı?

Tıpkı makine dövmelerinde olduğu gibi, doğru bakım uygulandığında ciltte kalıcıdır.

handpoke dövme dövme sanatı kadın dövmeci

Makine dövmelerinden daha çok mu acıtıyor?

Handpoke, makinenin hızla çektiği bir çizgiyi daha yavaş, daha travmasız bir şekilde deriye uzun sürede işlediği için daha acısız olduğunu söyleyebiliriz. Ama acı eşiğinin kişiden kişiye değiştiğini belirtmekte fayda var.

Makine dövmesi ile arasındaki fark nedir?

Öncelikle handpoke’un, nokta nokta işlendiği için, makineye kıyasla daha çok emek istediğini belirtelim. Ayrıca makinenin 1 saatte yapacağı işi 4-5 saatte yapıp doğal bir görünüm elde etmeyi amaçlıyor. Makine dövmeleri, makinelerin deriye titreşim vermesinden dolayı, handpoke’a göre daha uzun sürede iyileşiyor.

handpoke dövme sanatı

Handpoke dövme modelleri nasıl olmalı?

Makine dövmelerinin aksine handpoke dövmelerde genellikle minimal tarzda tercih ediliyor. Tabii ki bu büyük dövmeler tercih edemezsiniz demek değildir.

En Fazla Tercih Edilen 10 Dövme Modeli listemiz de ilginizi çekebilir.

İyileşme süreci

Diğer dövmeler gibi doğru ve düzenli bakım uygulandığında, makineye göre deriye teması daha yavaş olduğu için iki haftalık bir iyileşme süreci var.

dövme baykuş dövmesi

Kendiniz de yapabilirsiniz!

Handpoke son zamanlarda herkesin ilgi odağı haline geldiği için çoğu kişi bu tarzı denemeye başladı. Önemli olan iki konu, sterilizasyon ve bakım. Bu iki aşamayı hallettikten sonra ilginiz varsa handpoke kiti satın alabilir, tasarımlarınıza başlayabilirsiniz!

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Zeynep Nazlı Yıldırım

Zeynep Nazlı Yıldırım

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.