6 Eylül 2019

BLAB: Anonim Paylaşım Özgürlüğü

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Anonim paylaşım özgürlüğü

İçinde tutmak istemediğin ne varsa hesapsız blabla’ diyen blab, 2015 yılında hayatımıza girdi.

blab’ın amacı, insanların kimliklerinden ve görünüşlerinden bağımsız olarak onlara yalnızca fikirlerinin ve söylemlerinin önemli olduğu bir alan açmaktı. Diğer pek çok anonim uygulamada kontrol edil(e)meyen nefret söylemini beslemek değil; sevgiyi ve dayanışmayı desteklemekti.

Uygulamada neler olup bittiğini her an takip eden blab ekibi, bu amacına ulaştı ve hala aynı ilkelerle varlığını sürdürüyor.

blab app

Selam blabber,

İlk defa blabladığın için ufak bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz.

blab’ı temiz tutmak için; ırkçı, pornografik, tehdit söylemi ve şiddet içeren, küfürlü, kişilik haklarına saldıran, kişileri kendilerine zarar vermeye teşvik edecek, reklam amaçlı, link içeren, ad soyad telefon gibi kişisel bilgiler içeren blabları yayınlamıyoruz. Bu tarz içerikler banlanmana sebep olabilir ve biz, kimseyi blab’dan uzaklaştırmak istemiyoruz.

Aramıza hoş geldin.

Keyifli blablamalar.

Düşüncelerini dilediğin gibi paylaş

Ailemiz, okul arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız, patronumuz ve akrabalarımız Facebook’tan arkadaşımız, diğer sosyal medya hesaplarımızda ise takipçilerimizler.

Kendimizi özgürce ifade etmemiz neredeyse imkansız. Herhangi bir platformda düşüncelerimizi paylaşmadan önce defalarca düşünmemiz gerekiyor.

Blab bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor!

blab’da üzüntünüzü, sevincinizi, korkularınızı, kızgınlıklarınızı ya da herkes bilsin dediğiniz hikayelerinizi anonim olarak çekinmeden paylaşabilirsiniz.

blab social

Üyelik yok

Ücretsiz bir uygulama olan blab, üyelik işlemleriyle uğraşmadan kullanma imkanı sunuyor.

Üniversite öğrencileri, okulunu seçerek aynı okulda okuyan diğer öğrencilerin yazdıklarına ulaşabiliyor. Böylece, kampüs dedikodularını an be an takip edebiliyorlar.

Ayrıca, eğer e-posta adresinizi kaydederseniz telefonunuzu değiştirdiğinizde ya da telefonunuzun başına istenmeyen bir durum geldiğinde blablarınızı kurtarma şansı da veriyor.

Türkiye’den dünyaya…

4 yıldır kullanıcıların, yani blabberların sırlarını paylaştığı, dertlerini anlattığı ve merak ettiği soruları çekinmeden sorduğu blab, Türkiye’nin yanı sıra ABD, Brezilya ve Almanya gibi pek çok ülkede de blabberlara sahip.

blab’ın ilk günlerinden itibaren birbirine destek olan, sohbet eden, yalnızlıklarını paylaşan ve hikayelerini yazan pek çok blabber, birbirini tanımasa da takma isimleri aracılığıyla arkadaş olmayı ve kalmayı başardılar.

blab social

Ve blab ekibi geri döndü!

Blabberlar ile sürekli iletişim halinde olan blab ekibi bir süre sessizliğe büründü ve yakın bir zamanda sosyal medya hesaplarından geri döndüğünü duyurdu.

Şimdi konuşma zamanı!

blab ekibi, yayınladığı yeni güncellemeyle anonim sosyal ağ platformlarında karşılaşılmamış bir yenilik getirdi: blabtalks

blab anonim

blabtalks nedir?

blab ekibi, blabtalks ile artık kullanıcılarına konuşma, sohbet etme ve hikayelerini kendi sesinden anlatma seçeneği sunuyor.

Canlı, ücretsiz ve hala üyelik gerektirmiyor!

Üye olmadan ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz blabtalks, 4 kişiye kadar aynı anda canlı olarak anonim sohbet etme seçeneğiyle karşımızda.

Ayrıca siz sohbet ederken dinleyiciler konuşmayla ilgili yorum yapabiliyor ya da soru sorabiliyor.

blabtalks

blabtalks’ta başka neler var?

  • Dilediğiniz etiketlere abone olarak o konuyla ilgili sohbetlerden haberdar olabiliyorsunuz. Örneğin; ‘sosyal medya’ etiketine abone olursanız, bu etikete sahip herhangi bir sohbet başladığında anlık bildirim alıp siz de sohbete sahil olabilirsiniz.
  • Siz sohbet ederken ya da bir yayını dinlerken istemediğiniz kişileri susturarak onların konuşmalarını dinlemeyi bırakabiliyorsunuz.
  • Sevdiğiniz konuşmacılara kalp gönderebiliyor ya da blab kurallarına aykırı bir konuşmacıyla karşılaştığınızda onu şikayet edebiliyorsunuz.
  • Konumunuza göre yakınınızda biri sohbet etmeye başladığında anlık bildirimlerle haberdar olabiliyorsunuz.
  • Günlük 15 dakikalık konuşma hakkınız sonlandığında video izleyerek ya da blab’ı sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşarak ek dakikalar kazanabiliyorsunuz.
  • Bunlara ek olarak konuşmak istediğiniz konuyla ilgili siz de oda kurabiliyorsunuz. 

Hemen indir

blab’ı hemen indir!

Ya da blab ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


blab logoBu içerik blab sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.