11 Temmuz 2021

Kadın Giyiminde Devrim Yaratan Moda Tasarımcısı Coco Chanel Hakkında 10 Bilgi

Zeynep Asena Doğan

~5dk

Yetimhane Zamanları

Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel olan Coco Chanel, 12 yaşında yetim kaldıktan sonra, altı yılını Fransa’da bir manastırda geçirmek zorunda kalmıştır.

Eline ilk kez iğne iplik aldığı; dikiş, nakış ve ütü gibi temel bilgileri öğrendiği yer de, bu manastırdır.

coco chanel

Şarkıcılık Zamanları

18 yaşına geldiğinde manastırdan ayrılan Chanel, Moulins’teki kafelerde şarkıcılık yapmaya başlamıştır.

‘Coco’ lakabını da bu dönemde çalıştığı bir barda, Qui qu’a vu Coco dans l’Trocadero şarkısıyla adını duyurduktan sonra almıştır.

Modaya İlk Adım

Coco Chanel, 1906 yılında bir iş adamı ve yarış atı sahibiyle ilişki yaşamaya başladıktan sonra moda dünyasına girmiştir.

Bundan sonra özel hayatı oldukça çalkantılı geçmişse de, hayalleri ve başarma hırsıyla moda dünyasında büyük bir ivme yakalamıştır.

coco chanel suit

Siyah Renk ve Pantolon

Siyahın sadece cenaze ve yas zamanlarında giyildiği ve kadınların asla pantolon giymediği bir dönemde, ilk olarak tasarladığı mini siyah elbiseyle gündeme gelmiştir. Daha sonra ise, kadınlar için pantolon tasarlayarak moda dünyasına büyük bir yenilik getirmiştir.

Akşam yemeklerinde daha fazla kadının pantolonlu görünmesiyle giderek daha fazla dikkat çeken Coco Chanel, kadın giyiminde devrim yaratmıştır.

İlk Parfüm

Moda dünyasına şapka tasarımlarıyla giren Chanel, daha sonra bünyesine kıyafetleri katmış, 1920’li yıllarda ismini büyük bir kitleye duyurduğunda ise, ilk defa bir tasarımcının ismini taşıyan parfümü, Chanel No.5’i piyasaya sürmüştür.

coco chanel no5

Takım Elbiseler

Chanel, kadınları belirli kalıplara koyan eşyaları birer birer ortadan kaldırmaya devam ediyordu. Korse de bunlardan bir tanesi oldu. Kadınları kısıtlayan korse ve uzun etekler değil, takım elbiseler tasarlamaya başladı.

Özellikle I. Dünya Savaşı’ndan sonra giderek hayatın içinde daha fazla rol almaya başlayan kadınlar için ürettiği bu takım elbiseler, ince bir kumaştan yapılan eteklerden ve yakasız ceketlerden oluşuyordu.

Çanta

Çanta denildiğinde çoğu kişinin ilk aklına gelen ve ikonikleşmiş olan Chanel 2.55 çantadır.

Chanel’in 1955 yılında çıkardığı, omuza takılan ve kullanım kolaylığı sağlayan çanta, eleştirmenler tarafından kaba bulunsa da, kadınlar tarafından çok sevilmiş ve satışları arttırmıştır. 

chanel 2.55

Gazi Mustafa Kemal ve Coco Chanel

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, yeni bir ülkenin temellerini atmaya başlayan Mustafa Kemal, 1930’lu yıllarda Chanel’in ismini duyar ve namı tüm dünyaya yayılan Chanel’e bir mektup yazar. 

Mektubunda, yeni kurduğu bu devletin silahlı kuvvetleri için üniforma tasarlamasını rica eder. Mustafa Kemal’in bu isteğini kabul eden Coco Chanel, Türk Silahlı Kuvvetleri için tasarladığı üniforma çizimlerini gönderir ve askerler 1945 yılına kadar Chanel imzalı üniformaları giyerler.

chanel tsk üniforması

Mola

İkinci Dünya Savaşı’yla birlikte ekonomik buhrandan etkilenen Chanel, tüm mağazalarını kapatmıştır. Savaştan sonra, Paris’ten ayrılmış ve birkaç yıl İsviçre’de yaşadıktan sonra geri dönmüştür.

Ölümü ve Kamelya

Coco Chanel, 10 Ocak 1971 tarihinde Hotel Ritz’deki dairesinde, 88 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Chanel’in cenaze törenine gelenler, Chanel ile bütünleşmiş kamelya çiçeği ile törene katılmışlardır. 

Kendisinin de yakasından eksik etmediği kokusuz ve dikensiz kamelya çiçeği, bugün hala Chanel’in birçok tasarımında mevcuttur.

BONUS

Coco Chanel, Time: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi listesinde ismi geçen tek moda tasarımcısıdır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Zeynep Asena Doğan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.