6 Şubat 2023

10 Maddede ‘Modanın Ender Kuşu’: Iris Apfel

Guşef Alhas

~8dk

Büyük gözlükleri, sıra dışı renkliliği ve gözleri üstüne çeken takılarıyla moda dünyasında ‘Modanın Ender Kuşu’ olarak tanınan moda ikonu Iris Apfel bu yazımda sizlerle…

Hayatı

1921 yılında New York’ta doğan Iris Apfel, küçüklüğünden beri antikalara merakı olan biridir. Butik sahibi bir anne ve cam işiyle uğraşan bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Küçüklüğünde para biriktirip antika dükkanlarından bir şeyler satın alan Apfel, öğrenim göreceği alanı da buna göre seçmiş ve Sanat Tarihi okumuştur. O yıllarda modaya olan merakının farkına varan Apfel, moda dergileri ile çalışma fırsatı yakalamıştır.

“Benim için kişisel stilin anahtarı aksesuarlarda yatıyor. Bir arkadaşım büyük gözlüklerim ve bilekliklerimin benim imzam olduğunu söyledi. Çantalarıma, kemerlerime, bileziklerime bir servet yatırdım ve onlarsız ben bir hiçim çünkü bir aksesuar bütün kombinin havasını değiştirebilir.”


Kariyerinin Başlangıcı

Moda dergilerinde çalışmasının yanında pek çok ünlü illüstratör ile çalışma imkanı bulması, onun sektördeki yerini oldukça farklı bir noktaya taşımıştır. 1948 yılında Carl Apfel ile evlenen Iris, 1950 yılında eşiyle birlikte Old World Weavers adlı tekstil mağazasını kurmuştur. 

Modaya tam olarak giriş yapması ise, 13 Eylül 2005 yılında Metropolitan Sanat Müzesi’nin onun adına düzenlediği sergi ile başlamıştır. Apfel’in takıları bu sergide oldukça ilgi görmüştür. Böylece moda ikonu olma yolunda büyük bir adım atan Apfel, 71 yaşında emekli olmuştur.

Old World Weavers 1992 yılında kapanmıştır. Fakat Apfel, stil danışmanlığı yapmaya devam etmiştir.

Kumaşlar için Yapılan Yolculuklar

İş hayatında her zaman orijinalliği savunan çift, sadece kumaşları bulup satın almak için dünyanın farklı yerlerine iş seyahatleri yapmışlardır. Dönemlerinde en özgün ürünleri, farklı kumaşlardan yaratarak uzmanlıklarını herkese duyurmuşlardır.

Iris Apfel, kendine has tarzını elde edebilmek için ülke ülke gezerek kendisine bir gardırop oluşturmuş ve bu kıyafetleri yalnızca özel davet günlerinde giyerek moda dünyasına tarzını tanıtmıştır.

“Romantiğimdir. Bir şeyi satın alırım. Çünkü ona aşık olurum. Her şeyi almam. Benim için değerli olan ve olacak şeyleri satın alırım. Alacağım ürün bana bir hikaye anlatmalı ve beni etkilemeli.”.

Apfel İmzası

Modayı kendince yorumlayan Apfel, her ne kadar ikonik ürünler kullanmayı seçmiş olsa da aslında sadelikten yola çıkmaktadır. Iris Apfel, sade kıyafetleri kendince süslemeyi daha doğru bir yöntem olarak tercih etmektedir. Örneğin; düz renk ayakkabılar satın alıp üzerine pullarla desenler işlemek ya da camlarını taktırdığı gözlük çerçevelerini kendi tarzına uyarlamak tam da Apfellik bir harekettir.

Aksesuarları

Aksesuar dünyasına adım atmak isteyenlerin yakından takip etmesi gereken isimlerden biri olan Apfel, birikimlerinin çoğunu aksesuarlara yatırmaktan geri durmamaktadır. Stilinin başlıca öğesi olan aksesuarları için “Onlar olmazsa ben bir hiçim!” gibi iddialı cümleler kurmaktan çekinmemektedir.

Renkler

Rengarenk hayatıyla etrafına neşe saçan moda ikonu, hayata her zaman olumlu tarafından bakılması gerektiğini, üzerine basa basa vurgulamaktadır. Yaş ile enerjinin doğru bir orantıda olmadığını, sadece modanın şahane kadınına bakarak bile gözlemlemek mümkün!

Pozitifliği, hayatına renkler sayesinde oldukça çarpıcı bir şekilde uyarlamıştır. Apfel, hem yaşam stiliyle hem de yaratıcılığıyla, hayatın yaşanmaya değer olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Apfel Prensipleri

Tarzının nasıl bu hale geldiği konusunda belirli prensipleri var tabii ki Iris Apfel’in, bu prensiplerden bahsedecek olursak;

  • Jean pantolona 15 dolardan fazla vermemek
  • Modayı takip etmemek
  • Şimdiye kadar aldığı kıyafetlerin hepsini saklamak
  • Değerinin oldukça altında olan ürünleri hiç denemeden almak ve eğer olmazsa bile mutlaka değerlendirecek bir nokta bulmak
  • Dolabında değer verdiği eşyalarını kullanmayan insanların davranışlarını saçma bulmak
  • Marka ve yerel ürünleri kullanmanın ilham verici olduğu savunmak

Koleksiyoner Apfel

Bütün özelliklerinin yanında eşsiz parçaları bir araya getirmesi ve bunları her zaman dolabında saklaması sebebiyle kocaman bir koleksiyonun da sahibidir. Bugün Apfel’in koleksiyonu, yerel ve marka ürünlerin bir araya geldiği sayılı ortamlardan biri konumundadır. Dünyanın dört bir yanından özenle seçtiği ürünlerini sakladığı yerde, küçükken aldığı broş bile yer almaktadır. Apfel, tabir-i caizse müzelik bir koleksiyonun sahibidir.

“Ne giyeceğime yaşım ya da medya değil yalnızca ben karar veririm”

Hayata ve yaşına meydan okuyan duruşuyla bütün kadınlara ilham olan Iris Apfel, kısıtlanma düşüncesinden asla hoşlanmadığını her seferinde dile getirmektedir. Özellikle yaşın kısıtlayıcılığından… Yaşının hayatına yön veren bir unsur olmadığını, aksine her yaşına ayrı özen gösterdiğini ve onlara her zaman biraz daha fazlasını katmak istediği belirtmektedir.

Yaşayan En Yaşlı Moda İkonu

Şu an 101 yaşında olan Iris Apfel, yaşayan ‘en yaşlı moda ikonu’ unvanına sahiptir. Şirketinin yanı sıra dikkat çekici aurası ile de çok fazla markayla iş birlikleri yapmış ve takı markalarının yüzü olmuştur. Cesur tavrıyla dikkatleri üzerine çeken Iris Apfel, modaya her anlamda yön vermektedir.

Kapak Fotoğrafı

10 Filmle Modanın Renkli Dünyasına Yolculuk listemiz de ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Guşef Alhas

Guşef Alhas

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.