27 Mayıs 2023

10 Maddede 2023 Yaz Trendleri

Şeyma Karaaslan

~5dk

Barbiecore

İlk kez 1959’da satışa çıkan Barbie bebekler 90’larda dünyanın en çok satan bebeği olmuştur. 2022 yılında Valentino’nun patentini aldığı pembe rengiyle hazırlanan koleksiyondan sonra pembe hayatımıza çok hızlı bir geri dönüş yaptı. 21 Temmuz’da vizyona girecek olan ‘Barbie’ filminden sonra daha da sık sokakta ve kırmızı halıda radarımıza girecek gibi görünüyor.


Old Money

Sessiz lüks anlamına da gelen bu akım; gösterişsiz, kaliteli, zamansız parçalarla elde edilen, sürdürülebilirliği de destekleyen bir trend. Eski zenginliğin mütevaziliği, ‘Succesion’ dizisinin trend olmasıyla daha da gözde son zamanlarda. Logosuz, markası belli olmayan kaliteli parçalar kullanan ünlülerin ve influencerların sayısı gittikçe artıyor.

Mermaidcore

26 Mayıs’ta gösterime giren ‘The Little Mermaid’ filmi 2023 yaz trendlerinde şimdiden etkili oldu. Denizden yeni çıkmış ıslak kız görüntüsü Instagram ve Tiktok’ta viral. Transparan, şeffaf, fırfır, ıslak saç, parıltı ve payetler bu akımın destekçisi. Deniz kabuğu görünümlü aksesuarlar, yanar döner kıyafetler, sedefli elbiseleri bu yaz daha sık göreceğiz.

Püskül

Kopenhag Moda Haftasında çok sık gördüğümüz püsküller 2023 yazında yeniden sahnede. Kışın tüy ve kürk olarak kullandığımız saçaklar, bu yaz ince püskül olarak bizimle. Harry Styles Grammy ödüllerinde baştan aşağı püsküllü bir tulum giyerek bu akımın yerini daha da sağlamlaştırdı. Püsküller gece hayatında, tatilde, plajda sıkça karşımıza çıkacak.

Çiçek

Trend analiz uzmanlarına göre bu yaz her yerde çiçek göreceğiz. Loewe defilesindeki antoryumdan sonra sokaktaki yerini sağlamlaştıran üç boyutlu çiçekler, elbiselerde, takılarda, çantalarda ve daha birçok parçada kendini gösteriyor. Sokak stiline çok rahat uygulanan bu trend geçen yıldan beri baktığımız her yerde.

Transparan

Aslında son birkaç yıldır sokakta ve kırmızı halıda uygulanan bu trend ivmesini artırarak 2023 yazında da bizimle. Seksi giyimin önemli unsurlarından biri olan transparan kumaşlar, plajlarda baştan aşağı kullanılırken, sokakta iç çamaşırıyla beraber bluz ve tişört olarak kullanılıyor daha çok. 2023 yazında transparan, feminenliğin en önemli vurgularından.

Korse Üstler

Kum saati görünümünün en yakın dostu korse üstler aslında yüzyıllardır hayatımızda. Pandemi sonrası sokağa çıkmamaya tepki olarak dönen seksi trendlerin başını çeken korseler artık yalnızca iç giyim parçası değil. Hatta öyle bir sokak modasına taşındı ki jeanlerle, eteklerle, gömlek ve elbise üstünde, blazer altında karşımıza çıkıyor ve gittikçe yerini sağlamlaştırıyor.

Büyük Cepler

Kesinlikle sezonun en kullanışlı trendlerinden birisi de büyük cepler. İlk başta kargo pantolonlarla sahalara giriş yapıp, daha sonra yeleklere, ceketlere, eteklere taşındı. Nerdeyse tüm markaların defilelerinde gördüğümüz bu trend her mevsim giymeye uygun ve herkesin kendi stiline uyarlayabileceği varyasyonlara sahip.

Maksi Etekler

Denim, kumaş, keten, kalem form, a kesim, kloş. Çeşit çeşit maksi etekler sokak modasının ve podyumların gözdesi. Spor ayakkabılarla, topuklularla ve kovboy çizmelerle hem gündüze hem geceye kolayca uyarlanan bu trend çok hızlı yükseldi. Özellikle denim maksi etekler tüm markalarda bu sezon var.

Metalik Renkler

Tartışmasız 2023’te en çok kullanılan renklerden birisi de gümüş. Baştan aşağı gümüş giyinmek artık sadece yılbaşı geceleri için değil. Davetlerde, gece hayatında tamamen gümüş giyinmek artık hiç frapan değil. Fazla iddialı bulanlarsa, çantalarda, ayakkabılarda, aksesuarlarda kullanabilirler.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Şeyma Karaaslan

Şeyma Karaaslan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.