28 Şubat 2018

Dünyanın En Ünlü Mutfakları

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Fransız Mutfağı

Fransız mutfağı en az ülkenin sanatı kadar dünyada tanınıyor ve dünyanın en ünlü mutfakları arasında genellikle birinci sırada gösteriliyor.

Yemek yemenin bir zevk olduğu Fransız mutfağının temellerini hamur işleri, deniz ürünleri, tatlılar, peynirler ve şarap oluşturuyor.

pancakes

Hint Mutfağı

Hint mutfağı dünyanın en çeşitli ve karmaşık mutfaklarından biri. Pek çok ülkede olduğu gibi Hindistan’da da mutfak kültürü bölgeler arasında farklılık gösteriyor.

İngiliz, Fransız ve Portekiz kültüründen de etkilenen Hint mutfağı, özellikle bol baharatlı yiyecekleriyle tüm dünyada tanınıyor. Hint mutfağında et ve balık ürünlerine kıyasla sebze ağırlıklı yemekler dikkat çekiyor.

wok tava, yemek

İtalyan Mutfağı

Slow Food (Yavaş Gıda) anlayışının hakim olduğu İtalyan mutfağı, dünyanın en eski ve en zengin mutfaklarından biri. Dünyanın en ünlü mutfakları arasında ilk sıralarda sayılan İtalyan mutfağında zeytinyağlı sebze yemekleri, peynirler ve hamur işleri kadar soslar da dikkat çekiyor.

Yüzlerce peynir ve sos çeşidine sahip olan İtalyan mutfağı, bunların yanı sıra kahve ve şarap çeşitliliğiyle de tüm dünyada tanınıyor.

italyan yemeği

Meksika Mutfağı

Aztek, Maya ve İspanyol kültürünün bir harmanı olan Meksika mutfağı, acılı ve baharatlı yemekleriyle tanınıyor.

Çorbanın önemli bir yere sahip olduğu Meksika mutfağında; fasulye, pirinç, kakao ve sebze yemeklerinin yanı sıra çıngıraklı yılan, geyik ve böcekler gibi egzotik yiyecekler de bulunuyor.

tacos

Yunan Mutfağı

Diğer Balkan ve Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi Yunanistan’da da zeytinyağlılar ve sebze yemekleri büyük yer kaplıyor.

Zenginliğiyle tüm dünyada tanınan Yunan mutfağında ağırlıklı olarak mezeler, salatalar ve deniz ürünleri bulunuyor.

yunan yemekleri

Japon Mutfağı

Gün geçtikçe ünü daha da artan Japon mutfağında çorbalar, pirinç, erişte, deniz ürünleri ve sebze yemekleri sıklıkla tüketiliyor.

Bugün Japon restoranları da en az Yunan, Fransız, Meksika ve İtalyan restoranları kadar tüm dünyada yaygınlaşmaya başlıyor.

japon mutfağı

Lübnan Mutfağı

Dünyanın en ünlü mutfaklarından biri olan Lübnan mutfağı, Akdeniz ve Arap kültürünün özelliklerini gösteriyor. Sebze ve otların, zeytinyağlıların, deniz ürünlerinin ve et çeşitlerinin ağırlıklı olarak tüketildiği Lübnan mutfağı, zengin meze çeşitleriyle de tanınıyor.

lübnan mutfağı

Tayland Mutfağı

Ekşi, acı, tatlı ve tuzlunun bir arada kullanıldığı Tai mutfağında; taze baharat, sebzeler, deniz ürünleri ve pirinç ön planda.

tayland mutfağı

İspanyol Mutfağı

Diğer Akdeniz ülkeleriyle benzerlik gösteren İspanyol mutfağında, balık ve et ürünleri ile sebzeler ön planda. Tapas ismini taşıyan zengin bir meze çeşitliliğine sahip olan İspanyol mutfağında yemekler bol yağlı ve baharatlıdır.

ispanyol mutfağı

Çin Mutfağı

Dünyanın 1/3’ü Çin yemekleri tüketiyor! Tüm dünyada hızla yayılan Çin mutfağı, hem yemekleri hem de pişirme teknikleri açılarından dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alıyor.

Çin mutfağında deniz ürünleri, soya fasulyesi, kümes hayvanları, baharat ve tatlı-acı soslar büyük yer tutuyor.

çin mutfağı

BONUS

Türk Mutfağı

Dünyanın en ünlü ve en zengin mutfakları arasında yer alan Türk mutfağında çorbalar, et yemekleri, deniz ürünleri, zeytinyağlılar, mezeler ve hamur işleri büyük yer kaplıyor.

Türk mutfağı genellikle aynı coğrafyayı paylaşan Yunanistan, Ermenistan, İran ve Suriye gibi ülkelerin mutfaklarıyla bir arada anılıyor. Kebap dışında!

kebap

NOT: Sıralamada belirli bir özellik baz alınmamıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.