20 Ekim 2017

10 Maddede Tayland Mutfağının Özellikleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Sosyal, dini ve kültürel zenginliği mutfak kültürüne de yansıyan Tayland mutfağını tanımak için mutfağın genel özelliklerini 10 maddede özetledik.


Tayland mutfağı; farklı tarihsel dönemlerde Çin, Endonezya, Hindistan, Portekiz, Malezya, Laos, Hollanda, Fransa ve Japonya mutfaklarından etkilenmiştir.


Ekşinin, acının, tatlının ve tuzlunun bir arada kullanıldığı; acı ve baharatlı yiyeceklerin ağırlıklı olduğu Tayland mutfağı, bölgelere göre farklılıklar gösterir.

Kuzey bölgelerinde yemekler daha az acı ve az yağlı yapılırken, kuzeydoğu bölgelerinde baharat kullanımı oldukça yoğundur. Güneyde balık ve deniz mahsulleri daha fazla tüketilir.


Yiyeceklerin sunumunda denge gözetilir. Art arda acı, Tuzlu ya da daha sade yemekler ikram edilmez.


Yemek pişirmede wok tava kullanarak derin yağda kızartma, kavurma, ağır ateşte pişirme, ızgara ve fırında pişirme gibi çeşitli yöntemler kullanılır.


Tayland’ın ulusal yemeği wok tavada kızartılmış pirinç eriştesinin (rice noodle) palmiye şekeri, lime, yumurta, tavuk, deniz mahsulleri ya da tofu eşliğinde hazırlanmasıyla yapılan Pad Thai’dir.


Papaya, mango, ananas, hindistan cevizi, durian ve guava gibi egzotik meyveler bakımından zengin olan Tayland mutfağında; çorbalar, kızarmış et çeşitleri, taze sebze ve meyveler, salatalar ve çeşitli baharatlarla ve soslarla hazırlanmış yemekler bulunur.


Pirinç ve noodle, diğer Uzak Doğu ülkelerinin mutfaklarında da olduğu gibi Tayland mutfağında da büyük öneme sahiptir. Pirinç, Tayland’da kahvaltı da dahil olmak üzere her öğünde tüketildiği gibi tatlılarda da yer alır.

Tayland’da Jasmine ve Khao Niao gibi pirinç çeşitlerinin yanı sıra çorbalarda da kullanılan, Bami ve Woon-Sen gibi noodle çeşitleri bulunur.


Tayland’da yemek kaşıkla yenir. Çatalsa genellikle lokmayı kaşığa koymaya yardımcı olan araçlar olarak kullanılır. Yemek çubukları ise diğer Uzak Doğu mutfak kültürlerinin aksine sadece çorbaların içindeki noodleları yemek için kullanılır.


Siyah çay Tayland’da en fazla tüketilen içeceklerden biridir. Çay yapımında çeşitli baharat ve aromalar kullanılabilir.


Fesleğen, sarımsak, zerdeçal ve kişniş gibi taze ve kuru baharatların yanı sıra yemeklerde balık sosu sıklıkla kullanılır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.