29 Nisan 2019

Volkswagen: Halkın Arabası

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Kurulduğu günden bu güne, her dönem dikkat çeken ve hafızalara kazınan tasarımlarıyla Volkswagen, 1937’de Almanya, Wolfsburg’da kuruldu. 

Tek model, halk tipi araç üretmek amacıyla Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından, German Auto Association’a (Alman Otomotiv Birliği) kurdurulan şirketin ismi, Almancada ‘Halkın Arabası’ anlamına geliyor.

Başta Ferdinand Porsche olmak üzere, 24 tasarımcı ve çalışanla faaliyete geçen tesislerde üretilen ilk araç, Porsche’nin liderliğindeki çalışmaların sonucunda Beetle (Typ 60, 1938) oldu.

volkswagen beetle

1940’dan sonra Almanya’nın savaş gücünü artırmak için çalışmaya başlayan şirket, kara ve hava taşıtlarının yanı sıra uzun menzilli güdümlü füzelerin yapımı için sanayi yeterliğini Alman ordusu için kullanmaya başladı.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardındansa, şirketin denetimini üst düzey devlet kurumlarının yönetici ve personel temsilcilerinden oluşan bir kurul devraldı.

volkswagen logo

‘Biz teknoloji üretiriz, diğerleri uygular.’

Şirket, II. Dünya Savaşı sırasında su soğutmalı motorların Rusya iklimine dayanamamasından yola çıkarak dünyanın ilk hava soğutmalı motor sistemini üretti.

volkswagen van kırmızı turuncu

İkinci defa, 1945 yılında üretilmeye başlanan Beetle’dan 1.785 tane üretildi.1948’e gelindiğinde ise, Volkswagen tesislerinden 20.000’inci Beetle çıktı.

İlk üstü açılabilen Beetle (cabriolet) ise, 1949 yılında alıcıyla buluştu.

volkswagen beetle

Bugün, hem dünyada hem de ülkemizde en fazla satan otomobil markalarından biri haline gelen Volkswagen, 1953 yılında, Batı Almanya’nın en fazla otomobil üreten fabrikası oldu.

Volkswagen, 1959 yılında yaptığı lisans anlaşmaları sonrasında Almanya dışına da satış yapma hakkı kazandı ve seri üretime başladı.

volkswagen golf

10 milyon Volkswagen’ın üretimi tamamlandığında, yıl 1965 olmuştu.

1987’nin Mart ayında ise, şirketin ürettiği otomobil sayısı 50 milyonu bulmuş ve Golf, Avrupa’nın en çok satan tek tip otomobili olmuştu.

volkswagen klasik van

Şirket, 1968 yılında, alıcılara yarı otomatik vites seçeneği sunmaya başladı.

Şirket 1972’de, ulaşılabilir ilk spor otomobil olarak tanıttığı Scirocco’yu satışa sundu.

Önden motorlu ve su soğutmalı ilk Volkswagen olan Passat, 1973’te ve şirketin kompakt sınıfta ürettiği ilk modeli olan Polo, 1975 yılında piyasaya sürüldü.

volkswagen yarış arabası ralli

Avrupa’da üretilen son Beetle, 1985’te, Wolfsburg’da yer alan müzeye koyuldu.

Sonrasında klasik Beetle, 2003 yılına kadar Meksika’da üretilmeye devam etti.

volkswagen beetle

Klasik bir Volkswagen sahibi olanlar, ortalama 50 Euro bir ödeme yaparak otomobilleri için Volkswagen Otomobil Müzesi’nden doğum belgesi alabilirler.

volkswagen Karmann ghia

Volkswagen özelleştirildikten sonra, hiçbir hissedarın %20’den fazla hisse alamayacağı kanunlaştırılmıştır. Böylece, artık kimse şirketin tam olarak sahibi olamayacaktır.

volkswagen logo

BONUS I

Türkiye’de Volkswagen

Doğuş Otomotiv, 1994 yılında şirketle distribütörlük anlaşması imzalamıştır.

2003 yılında, Volkswagen Grup markalarının satışı, yine Doğuş Otomotiv çatısı altında birleştirilmiştir.

volkswagen golf gti

BONUS II

Grubun Sahip Olduğu Markalar

Şirket aynı zamanda VW Titan Tractor ismiyle Brezilya’daki fabrikalarında kamyon ve Volksbus ismiyle Güney Afrika’daki fabrikalarında otobüs üretmektedir.

volkswagen beetle içi
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.