19 Ağustos 2019

Aston Martin: Otomobilde İhtişamın, Gücün ve Güzelliğin Temsilcisi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Aston Martin, İngiliz otomobil sektörünün önde gelen markalarından biri.

Hikayesi 1913 yılında, Londra’da küçük bir atölyede başlayan markanın kurucuları, Robert Bamford ve Lionel Martin. Şirketlerinin ilk ismi ise, Bamford ve Martin Co.

Hedefleri, dönemin en teknolojik otomobillerini üretmek olan Bamford ve Martin, güçlü markalarla rekabet etmek zorunda kalmış olsalar da, tamamen el yapımı ürettikleri ilk otomobilden itibaren her dönem dikkat çekmeyi başardılar.

aston martin atom

İlk Aston Martin

1915 yılında üretilen ilk Aston Martin modeli Coal Scuttle, markanın I. Dünya Savaşı’ndan önce üretilen tek otomobili.

Görünüşü kömür kovasına benzediği için bu anlama gelen Coal Scuttle ismini alan otomobil, 4 silindirli ve 1,5 litre hacimli motora sahip 3 kişilik bir araçtı.

1978 Aston Martin V8

Şirket, savaşın ardından, 1920 yılında, Kensington’a taşındı. Taşınmanın ardından 1922 France Grand Prix için 2 otomobil üretti.

İlk yarışı olmasına rağmen büyük başarı kazanan marka, devam eden yıllarda ağırlıklı olarak yarış otomobilleri üretmeye ve ismini dünyaya duyurmaya başladı.

Yarışlarda gösterdiği başarılara rağmen 1920’li yılların ortalarında ciddi finansal sorunlar yaşayan şirket, 1926 yılında iflas etmekten kurtarıldı ve ismi, Aston Martin Motor Co. olarak değiştirildi.

1928 yılına gelindiğinde ise, Fransa’da düzenlenen Le Mans 24 Hours yarışları için otomobil üretmeye başladı ve bu yarışlardan da başarıyla ayrıldı.

aston martin geneva motor show 2017

Markanın, II. Dünya Savaşı öncesinde başarıyla piyasaya sürülen toplam 140 aracı vardı. 

Savaşla birlikte yaklaşık 10 yıl hiç üretim yapmayan şirket, savaşın ardından hem yarış otomobilleri hem de trafiğe çıkacak spor otomobiller üretmeye devam etti.

aston martin london

1947 yılında David Brown Engineering Limited tarafından satın alınan firma, 2007 yılında, motor sporları girişimcisi David Richards’ın önderliğinde Ford grubuna katıldı.

aston martin v8 vantage volants

Logosu

Yaygın kanının aksine Aston Martin logosunun üzerindeki figür, açık kanatlı bir kuş değildir. Logonun tasarımında, bilimsel ismi scarabaeus sacer olan bok böceğinden ilham alınmıştır.

Markanın logosunu tasarlayan S.C.H. Davis, bir yarış sürücüsü olmasının yanı sıra Eski Mısır Bilimcisidir ve logo tasarımında, Eski Mısır’da güneş tanrısını simgeleyen bok böceğini kullanmıştır.

aston martin logo

Aston Martin Otomobillerin Özellikleri

  • Üretilen araçların tamamı %100 el yapımıdır. Bu yüzden, yılda ortalama 5-6 bin arasında üretim yapılır.
  • Aston Martin otomobillerde plastik malzeme minimum seviyededir. Araçlardaki kül tablaları, düğmeler ve havalandırma ızgaraları alüminyumdan yapılır.

‘Kim salonunda plastik bir şeyler görmek ister ki’

  • Otomobillerin neredeyse tamamının tasarımında altın orana bağlı kalınmıştır.
  • Aston Martin modellerinin %90’ı hala piyasada aktif olarak kullanılmaktadır.
  • Otomobillere takılan son parçanın üzerinde, bu parçayı takan işçinin imzası yer alır.
aston martin lagonda

One-77

Markanın en hızlı aracı olarak da bilinen ve 77 adet üretilen One-77’nin bir tanesinin üretimi 2700 saat sürmektedir ve bir aracın maliyeti, 1.9 milyon dolar civarındadır. 

aston martin beyaz

James Bond & Aston Martin

Bugüne kadar 007 James Bond filmlerinde 10 adet Aston Martin kullanılmıştır. Bunların 5’i DB5’tir. Filmlerde kullanılan diğer modeller DBS, VS Vantage Volante, V12 Vanguish ve DBS V12’dir.

İlk olarak Goldfinger filminde 1965 model bir DB5 yer almıştır.

aston martin vantage gt8

Türkiye’de Aston Martin

Markanın otomobil satışı ülkemizde D&D Motorlu Araçlar tarafından yapılıyor.

aston martin vanquish
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.