4 Haziran 2018

Lamborghini: Dünyanın En Pahalı ve En Güçlü Arabaları

Burcu Tur Yüksel Akay

~8dk

‘Eğer önemli biri olmak istiyorsanız, Ferrari alırsınız. Eğer önemli biriyseniz, zaten Lamborghini kullanıyorsunuzdur.’

Frank Sinatra

lamborghini black

Neredeyse hepimizin bildiği gibi Automobili Lamborghini S.p.A. ya da kısaca Lamborghini, Feruccio Lamborghini’nin 1963 yılında, merkezini ve fabrikasını Sant’Agata’da kurduğu lüks bir otomobil markası.

lamborgini logo

Seri üretilen otomobiller arasında en güçlü ve en pahalı olanların bir kısmı Lamborghini modelleri.

Güçlü motorlarının sağladığı yüksek performansın ve Coupe kasa tipiyle ayrışan estetik görüntüsünün yanı sıra yüksek teknoloji ve teknik özellikleriyle otomobil tutkunlarının gözdesi konumunda.

Ayrıca Lamborghini, Sinatra’nın da ifade ettiği gibi, en yüksek prestije sahip otomobil markası kabul ediliyor.

lamborghini hıracan

Markanın hikayesi, Feruccio Lamborghini’nin spor arabalara ve özellikle de Ferrari’ye olan tutkusuyla başlıyor.

Bilinen hikayeye göre Lamborghini, Ferrari’siyle ilgili yaşadığı debriyaj sorunu sebebiyle Enzo Ferrari’yle görüşmek istiyor. Fakat olumlu bir yanıt alamıyor ve karşılaştığı kötü hizmetle hayal kırıklığına uğruyor.

Araç mekanizmalarına duyduğu özel ilgi ve teknik sorunlara getirdiği çözümlerle de tanınan Lamborghini, kendi Ferrari’sinin sorununu çözmesinin yanı sıra Ferrari’nin ‘tek spor araba üreticisi’ algısını değiştirmeye karar veriyor.

lamborghini amblem

Ferruccio Lamborghini

1916 ile 1993 yılları arasında yaşayan Ferruccio Lamborghini, İtalya’nın önemli bir traktör, havalandırma ve soğutma sistemleri üreticisi olan Lamborghini’yi kurmuştur.

İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde sahip olduğu Fiat Topolino’yu geliştirerek aracın 500cc olan motor hacmini 750cc’ye çıkarmıştır. 1948’de ise ünlü Mille Miglia yarışına katılmış ancak yaptığı kazadan sonra yarışmayı bırakmıştır.

Spor arabalara duyduğu özel ilgiyle Mercedes, Jaguar, Alfa Romeo ve Maserati gibi arabaları kullanmış, ilk Ferrari’sinin ardındansa bir Ferrari hayranı olmuş ve kısa sürede 3 Ferrari satın almıştır. Ferrari’nin servis hizmeti ve Enzo Ferrari ile yaşadığı olumsuz deneyimin ardından, arabasını kendisi tamir etmiş ve Ferrari’den daha hızlı, daha güvenilir ve daha sağlam araçlar yapma kararı almıştır.

Lamborghini, dünyanın en güçlü spor arabalarını üretmesine rağmen her zaman yarış karşıtı bir tavra sahip olmuştur.

lamborghini on street

Lamborghini, öncelikle eski Ferrari çalışanları olan Gianpaolo Dallara, Franco Scaglione, Giotto Bizzarrini ve Bob Wallace ile çalışmaya başlar ve ilk prototip olarak GTV üretilir. Ardındansa, her açıdan Ferrari’den daha iyi olan 350GT.

350 GT’yi 400 GT ve Miura takip eder. Miura, motoru ortaya yerleştirilmiş ilk seri üretim otomobildir.

lamborghini logo

Boğa Amblemi

Lamborghini, şirketin armasında, kendi burcu olan Boğa burcunun simgesini kullanmıştır.

Bu yüzden markanın pek çok modelinde ambleme gönderme yapan isimler tercih edilmiştir.

Miura: Boğa yetiştiricisi Don Eduardo Miura’dan,

Islero: Miura tarafından yetiştirilen Islero isimli boğadan,

Espada: Matadorlar tarafından kullanılan bir kılıç türünden,

Jarama: Geçmişte boğa güreşlerinde kullanılan, İspanya’daki Jerez pistinden,

Diablo: Diablo isimli ünlü bir boğadan,

Murcielago: Boğa güreşi sırasında aldığı çok sayıda darbeye rağmen ölmeyen ve Miura’ya hediye edilen boğadan,

Gallardo: Miura’nın yetiştirdiği bir başka boğanın isminden,

Reventon: Matador Felix Guzman’ı öldüren boğadan,

Countach ile marka geleneğini bozmuştur. Countach, erkeklerin güzel bir kadın gördüklerinde attıkları nidadır.

lamborghini red

1972 yılında aldığı büyük bir siparişten dolayı fabrikasında kapasite artımı ve geliştirme çalışmaları yapan Lamborghini, siparişin iptali üzerine traktör fabrikasının hisselerini satışa çıkartmıştır.

Aynı yıl, Georges-Henri Rossetti ile spor araba işinde ortaklık kurulmuştur. Ortaklıktan bir yıl sonra ise Lamborghini tüm hisselerini Rossetti’ye satarak emekli olmuştur.

lamborghini yellow

1970li yıllarda yaşanan petrol krizi, pek çok markayla birlikte Lamborghini’yi de etkiler. 1977 yılında şirket iflasını açıklar. İtalya icra mahkemesi tarafından şirketin satışı istendiğinde Patrick Mimran Lamborghini’yi satın alır.

Şirket 1987’de Chrysler, 1994’te Megatech ve 1998’de ise Volkswagen tarafından satın alınır.

lamborghini gallardo

2003 yılında Volkswagen sahipliğinde tasarlanan ilk ve markanın en fazla satan modeli Gallardo üretilmiştir. Luc Donckerwolke tarafından tasarlanan Gallardo, aynı yıl iki defa Red Dot Tasarım Ödülü kazanmıştır.

2007 yılında, markanın en pahalı, en hızlı ve en güçlü modeli olan Murcielaga satışa sunulmuştur. Yalnızca 20 tane üretilen model 2009 yılında geliştirilmiş, Murcielago LP670/4 Super Veloce olarak tanıtılmıştır. Bu modelden ise, toplam 350 tane üretilmiştir.

lamborghini aventador

Ferruccio Lamborghini döneminde prototipler dışında hiç yarış arabası üretilmemiştir.

Georges-Henri Rosetti ve René Leimer yönetiminde, birkaç deneme yapılmışsa da yarış arabası projeleri çeşitli sebeplerle tamamlanamamıştır.

Şirket, 1989-93 yılları arasında Formula 1 yarışlarında motor tedarikçisi olmuştur. Kendi takımının yanı sıra Larrousse, Ligier ve Lotus gibi şirketlerle de çalışmıştır. Chrysler döneminde, yaşanan çeşitli teknik sorunlar sebebiyle bu anlaşmalar iptal edilmiştir. Marka, 1996 yılından itibaren yarışlarda yer almaya başlamıştır.

BONUS

Kısa Kısa Lamborghini

  • Üretilen otomobillerin büyük bir kısmı V12 motora sahiptir. Üretilen hiçbir modelde v8’den düşük motor kullanılmamıştır.
  • 350GTV’nin maksimum hızı 280 km/saatti. Bunun üzerine çıkan ilk model ise 300 km/h ile ,1974 yılında üretilen Countach’dı. Ardındansa 340 km/h yapabilen Murcielago LP640 ile 370 km/h yapabilen Muricelago R-GT üretildi.
  • İtalya Polis Merkezi, organ naklinde ve suçluların kovalanmasında kullanabilecekleri Gallardo modeli Lamborghini’ye sahiptir.
  • El yapımı olan Murcielago’nun kapıları ve çatısı hariç tamamı karbon fiberden üretilmiştir.
  • Dünyanın en pahalı spor arabası, yalnızca 9 tane üretilen Lamborghini Veneno Roadster’dir. Model, arabaların hükümdarı olarak da anılır.

lamborghini in black

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.