19 Ağustos 2020

Biyografik veya Kurgusal En Etkileyici Kadın Filmleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Hidden Figures (Gizli Sayılar), 2016

Yönetmen koltuğunda Theodore Melfi’nin oturduğu Gizli Sayılar, Margot Lee Shetterly’nin aynı isimli kitabından uyarlanmıştır.

Biyografik bir drama filmi olan Gizli Sayılar, dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in heyecan verici operasyonlarında NASA’ya yardım eden Katherine Johnson, Dorothy Vaughn ve Mary Jackson isimli üç siyahi matematikçi kadının yaşam öyküsünü beyazperdeye aktarmıştır.

The Queen of Katwe (Katwe Kraliçesi), 2016

Senaryosunu William Wheeler’ın yazdığı ve Mira Nair’in yönettiği Katwe Kraliçesi, Uganda’nın başkenti Kampala’daki bir gecekondu bölgesi olan Katwe’de yaşayan ve satranç oynamayı öğrenerek Kadın Aday Ustası olan Phiona Mutesi’nin gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor.

Film, Tim Crothers’in kitabından uyarlanmıştır.

Mustang, 2015

Deniz Gamze Ergüvenin yönettiği, Türk-Fransız-Alman-Katar yapımı Mustang, Karadeniz’in bir şehrinde yaşayan beş kız kardeşin öyküsüne odaklanıyor.

Çok sayıda festivalde gösterilen Mustang, uluslararası pek çok festivalden de ödülle döndü.

The Witch, 2015

Robert Eggers’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, 17. yüzyıl İngiltere’sinde Hristiyan kurallarına bağlı olarak, ıssız bir ormanda yaşayan beş çocuklu bir ailenin beklenmedik olaylarla karşılaşmasını ve yaşadıkları tuhaflıkları konu alıyor.

Wild (Yaban), 2014

Jean-Marc Vallee’nin yönettiği Yaban, Cheryl Strayed’in aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. 

Gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan filmde, daha önce spor tecrübesi olmayan bir kadının yaşadığı felaketlerin ardından kendisini iyileştirmek için çıktığı 1100 millik doğa yürüyüşünü ve bu süreçte başından geçenleri anlatıyor.

Persepolis, 2007

Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud’un, Satrapi’nin aynı isimli çizgi romanından, çizgi romana bağlı kalarak, siyah-beyaz animasyon olarak uyarladıkları Persepolis, İran İslam Devrimi’yle değişen hayatı bir kız çocuğunun gözünden anlatıyor.

Frida, 2002

Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun yaşam ve sanat hikayesini konu alan Frida’nın yönetmen koltuğunda Julie Taymor oturuyor.

Thelma ve Louise, 1991

Ridley Scott‘un yönetmen koltuğunda oturduğu film, yaşadıkları hayattan sıkılan ve mutsuz olan Thelma ve Louise isimli iki kadın karakterin işlediği suçları, bu suçları aydınlatmaya çalışan bir dedektifi ve Thelma ve Louise’nin etrafında gelişen olayları konu alıyor.

Bir yol filmi olan Thelma ve Louise, kadın hareketinin önemli saydığı filmlerden biridir.

The Color Purple (Mor Yıllar), 1985

Alice Walker’in çok satan romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

1900’lü yılların başında geçen film, Celie’nin babası olarak bildiği kişi tarafından tecavüze uğraması, hamile kalması ve ardından evlendirilmek üzere satılmasıyla başlıyor. Efendisi olarak gördüğü kocasından fiziksel ve psikolojik şiddet gören Celie’nin hikayesi, Sofia ile tanışmasıyla değişmeye başlıyor.

All About Eve (Perde Açılıyor), 1950

Joseph L. Mankiewicz’in yazdığı ve yönettiği film, ünlü Broadway yıldızı Margo Channing ile tiyatrocu olmak isteyen hayranı Eve Harrington’un kesişen yaşamlarını ve etraflarında gelişen olayları anlatıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.