11 Ekim 2020

Kaçınılmaz Bir Gerçeklik Olan Ölüm Hakkında 10 İlginç Gerçek

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Tüm insanlık tarihinde 100 milyar insanın öldüğü tahmin edilmektedir. Tarih boyunca savaşlarda ölen insan sayısının ise, 150 milyon ile 1 milyar arasında olduğu düşünülmektedir.

Her gün ölen insan sayısı ise, ortalama 153.000’dir.

mezarlık anıt

Ölü gömme uygulaması, tahminen 350.000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Müzisyen Ölümleri

Metal müzik müzisyenlerinin ölümlerinin yaklaşık %20’si intihardır.

Hip hop müzik müzisyenlerinin ölümlerinin ise, %50’den fazlası cinayettir.

sahne konser

İhtimaller

İnsanların hindistan cevizi sebebiyle ölme ihtimalleri, köpekbalığı saldırısı sonucunda ölme ihtimallerinden daha fazladır. Ve eğer kafanıza bir hindistan cevizi düşerse, anında ölebilirsiniz.

Bir terör saldırısı sonucunda ölme riski; banyoda kayarak, küvette boğularak veya yıldırım çarpması sonucunda ölme riskinden daha düşüktür.

Bunlara ek olarak, havaalanına gidip gelirken takside ölme olasılığımız, uçuş sırasında ölme olasılığımızdan daha yüksektir.

Dünyada her gün ortalama 20.000 çocuk yoksulluk sebebiyle ölmektedir.

Her 90 saniyede ise, bir kadın hamileliğe bağlı sebeplerle veya doğum sırasında yaşamını kaybetmektedir.

hamile bebek ayakkabısı

Everest Dağı’nın üzerinde yaklaşık 200 insan cesedi bulunmaktadır. Bu cesetler bugün, zirveye giden yolda rota belirlemek amacıyla işaret olarak kullanılmaktadır.

Farklı Ülkelerde Ölüm

  • Ülkemizin bazı yörelerinde olduğu gibi, Birleşik Krallık’ta da cenazelerde ağıtçı kiralanabilmektedir.
  • Amsterdam’da cenazenize katılacak aile üyeleriniz veya arkadaşlarınız olmazsa, bir şair sizin için şiir yazar ve cenazenizde okur.
  • Hindistan’da yaşayan bir çingene kabilesi doğumları büyük bir kederle, ölümleri ise hayatlarının en mutlu olaylarından biri olarak karşılarlar.
  • Meksika’da, özellikle kaçakçılık yapıldığı bilinen bölgelerde, Santa Muerte’ye (Aziz Ölüm) tapan insanlar vardır. Bu insanlara göre; Tanrı iyiye, şeytan ise kötülere yardım etmektedir.
  • Japonya’da yalnız başına ölen ve uzun süre öldüğü fark edilmeyen insanların sayısı az değildir. Bu yüzden Japoncada ‘yalnız ölüm’ anlamına gelen ‘Kodokushi’ kavramı yer alır.
santa muerte
Santa Muerte

Democide, yani bir insanın veya topluluğun hükümet tarafından siyasi sebeplerle katledilmesi, 20. yüzyılda doğal olmayan ölümlerin en önde gelen nedeni olan savaşları geride bırakmıştır.

Yine 20. yüzyılda, bir ideolojinin sebep olduğu ölümlerin sayısı tahminen 142 milyondur. Bunun 94 milyonu ise, komünizmden kaynaklanmıştır.

Yunan mitolojisinde, kızıl saçlı insanların öldüklerinde vampire dönüştüğüne inanılıyordu.

redhead woman

Hastalıklar ve Ölüm

  • Bugüne kadar yaşamış insanların yaklaşık yarısının sıtma sebebiyle öldüğü düşünülmektedir. Fakat bugün, dünya çapında trafik kazaları sıtmadan daha fazla insanın ölümüne sebep olmaktadır.
  • Tüberküloz, 2014 yılında yaklaşık 1,5 milyon insanın ölümüne sebep olmuştur. Bu sayı, AIDS sebebiyle ölen insanların sayısının üstündedir. 
  • Her yıl ortalama 440.000 insan, önlenebilir tıbbi hatalar sebebiyle hayatını kaybetmektedir.
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.