20 Ekim 2017

Tesla Motors Hakkında 10 İlgi Çekici Bilgi

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

İsmini Nicola Tesla’dan alan ve 2003 yılında, Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan Tesla Motors, elektrikli araç ve elektrikli araç motorları tasarlıyor. Ayrıca şirket; lityum-iyon pilleri, elektrikli motor parçaları, güneş panelleri ve ev kullanımı için bataryalar üretiyor.

Tesla logo

Tesla Motors Elon Musk tarafından değil, Martin Eberhard ve Mac Tarpenning tarafından kurulmuştur. Şirketin CEO’su Elon Musk’ın dışında, Google kurucularından Sergey Brin, Larry Page ve eBay eski müdürü Jeff Skoll de Tesla Motors’un yatırımcıları arasında yer almaktadır.

Ürettiği ilk spor otomobil ile tüm dünyada dikkati üzerine çeken Tesla Motors, 2014 yılında aldığı tüm patentleri serbest kullanıma açarak elektrik motorlarının gelişimine katkı sağlamaya başlamıştır.

Model X’in sahip olduğu biyolojik tehlike (biohazard) hava filtresi, dışarıda ne olursa olsun aracın içini tıbbi kullanıma uygun havayla doldurur.

Model X, bir elektrik direğinden daha sağlamdır ve 2.200 kg’ın üzerindedir.

Alt yüzeyini titanyumdan bir zırhın kapladığı Model S de sağlamlığıyla dikkat çekiyor. Model S’in bir diğer özelliği ise hiçbir zaman tamamen durmaması, park edildiğinde uyku moduna geçmesidir.

Tesla Model S

Tamamen şarj edilmiş bir Model S 90D ile, uygun koşullarda, ortalama 730 km (455 mil) yol alabilirsiniz.

Tesla’ya herhangi bir güvenlik açığını bildirdiğinizde şirket, isminizi Tesla Güvenlik Araştırmacısı Onur Listesine (Tesla Security Researcher Hall of Frame) ekler. Listeye bugüne kadar yaklaşık 20 isim girebilmiştir.

Dünyanın en büyük ikinci binası olması beklenen ve inşası devam eden Gigafactory’nin 2020 yılında, 2013 yılında tüm dünyada üretilmiş lityum-iyon pil kadar üretim yapacağı öngörülüyor.

Tesla’nın evler için ürettiği ve güneş panelleriyle çalışan bataryalar ile arabanızı şarj edebilirsiniz.

Tesla Model X ve Model S

Tesla Motors, 2018 yılında sürücüsüz otomobil üretmeyi hedefliyor.

BONUS

Elon Musk, 2022 yılına kadar Mars’a bir koloni kurmayı planladığını açıkladı. Merakla gelişmeleri takip ediyoruz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.