20 Eylül 2019

Maserati: Bir İtalyan Efsanesi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Maserati, yarış otomobilleri ve spor otomobiller üreten en ünlü İtalyan otomotiv firmalarından biri.

Geçmişle geleceği, köklere bağlılıkla vizyonu harmanlamayı başaran markanın merkezi, 1940 yılında taşınılan Viale Ciro Menotti, Modena.

Maserati Kardeşler
Maserati Kardeşler

Kuruluşu

Maserati; Alfieri, Ettore, Ernesto ve Bindo Maserati kardeşler tarafından Bolonya’da, 1 Aralık 1914 tarihinde kuruldu.

Officine Alfieri Maserati’de temelleri atılan marka, 20. yüzyılın yüzlerce butik otomotiv üreticisinden biri olarak piyasaya adım attı.

Maserati 1933

Kardeşler ilk olarak, butik otomobil üreticilerinden biri olan Diatto’ya 2 litrelik bir yarış aracı üretti.

1926 yılında Diatto motor sporlarından çekilme kararı aldıktan sonra kardeşler, üretime kendileri devam etmeye karar verdiler ve böylece Maserati gerçek anlamda kurulmuş oldu.

Alfieri Maserati
Alfieri Maserati

İlk Maserati

1926 yılında üretilen ilk Maserati, Alfieri pilotluğunda Targa Florio’yu kazandı.

Bu başarının ardından marka büyük bir atılım gerçekleştirdi ve 4, 6, 8 ve 16 silindirli yarış otomobilleri geliştirmeye başladı.

1932 yılında Alfieri hayatını kaybettikten sonra geride kalan üç kardeş otomobil üretimine ve yarışlara katılmaya devam ettiler.

maserati logo

Tridente (Üç Uçlu Mızrak)

Markanın logosu olan üç uçlu mızrağın ismi, Tridente’dir.

Tridente, 16. yüzyıldan itibaren Bolonya’nın Maggiore Meydanı’nda bulunan Neptün Çeşmesi’ndeki Deniz Tanrısı Neptün’ün heykelinde tanrının taşıdığı üç başlı mızraktır.

Tridente, hem markayı hem de Bolonya’yı temsil etmektedir. Sembol aynı zamanda gücün ve cesaretin simgesidir.

Markanın tarihi boyunca üretilen tüm otomobillerde, kardeşler arasındaki tek sanatçı olan Mario’nun tasarladığı bu sembol kullanılmıştır.

Markayı temsil eden kırmızı ve mavi renkler de benzer bir şekilde, markanın kurulduğu yıllarda Bolonya şehrinin sancak renklerinden alınmıştır.

Maserati trademarks

Radyatör Izgarası

Her Maserati’nin kendine özgü, özel bir anlamı olan bir radyatör ızgarası vardır.

Özellikle 30’lu yıllardan sonra radyatör ızgaraları giderek daha ayırt edici olmaya başlamıştır. 60’lı yıllardan itibarense, her modelde farklı bir ızgara tasarımı kullanılmaya başlanmıştır.

maserati granturismo

1940’lı yıllardan sonra hem yarış hem de yol otomobilleri üreten marka, 1950’li yıllarda sektörde yaşanan krizden dolayı yol otomobillerine odaklanmaya başlamıştır.

maserati a6g

Otomotiv Modası

Zarif ve özgün çizgileriyle her dönem otomotiv modasının öncülerinden biri olan Maserati’nin ilk tasarımlarında kıvrımlı ve dairesel çizgilerle karşılaşılırken ilerleyen yıllarda daha fütüristtik çizgiler öne çıkmıştır.

Dünyanın en hızlı otomobilleri arasında ilk sıralarda yer alan Maserati otomobiller, 70’li yıllarda daha açılı ve keskin çizgilere sahip oldu. 80 ve 90’lı yıllarda ise, bugünkü tasarımlarına daha yakın olan yuvarlak ve pürüzsüz çizgilerine kavuştu.

maserati green ghibli

Dünyanın İlk Sportif Sedanı

Markanın ilk dört kapılı aracı olan Quattroporte, aynı zamanda dünyanın ilk sportif sedanı olma özelliği taşıyor.

maserati white modern

1937’de Maserati ailesinin Adolfo Orsi ailesine devrettiği marka, 1968 yılında Citroen tarafından satın alınmıştır.

Citroen, 1972’de başlayan petrol krizinden birkaç yıl sonra, önce iflasını açıklamış ardından da Peugeot-Citroen oluşumuna dahil olmuştur. Bu dönemde Maserati’ye spor otomobil üreticisi olan DeTomaso finansal destek sunmuştur.

1993 yılında markanın %51 hissesini Fiat Grup satın almıştır. 1997 yılında ise Fiat, yine kendi sahip olduğu Ferrari’ye Maserati’nin %50 hissesini devretmiştir.

maserati
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.