2 Mart 2018

Dünyanın En Ünlü 10 Treni

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Trans Sibirya Ekspresi

Dünyanın en ünlü 10 treni içinde birinci sırada Trans Sibirya Ekspresi alıyor.

Trans Sibirya Ekspresi Batı Rusya’dan Sibirya’ya, Moğolistan’dan Japon Denizi’ne kadar uzanan masalsı bir yolculuk vaat ediyor.

10.000 km’ye yaklaşan uzunluğuyla dünyanın en uzun demiryolu olan Trans Sibirya Ekspresi’nin inşası 1916 yılında tamamlandı. Tren yolculuğu, toplam 9 gün sürüyor ve tren, 91 istasyonda duruyor.

Trans Sibirya Ekspresiyle, yolculuk boyunca 8 saat dilimi geçiliyor.

Mavi Tren (Blue Train)

1939 yılında tamamlanan ve Güney Afrika’da Cape Town ile Pretoria arasında yolculuk yapabileceğiniz Mavi Tren; mavi lokomotiflerden, deri koltuklardan ve demiryolu araçlarından oluşuyor.

1997 yılında tüm süitleri lüks bir şekilde yeniden düzenlenen tren, dünyanın en lüks trenlerinden biri. Mavi Tren, ayrıca yemekleriyle ve Küba purosu gibi ikramlarıyla ünlü. Mavi Trenle yolculuk, 2 gün sürüyor.

Blue Train

Hint Pasifik Demiryolu

Avustralya’nın doğu ve batı kıyılarını birbirine bağlayan hat, Sydney’den Perth’e gidiyor. Tren yolculuğu 3 gün sürüyor.

hint pasifik treni

Şark Ekspresi (Orient Express)

1883 yılında açılan ve 1977 yılına kadar Paris’ten İstanbul’a, 6 ülkeyi geçecek şekilde hizmete giren tren, genellikle diplomatlar ve hükümet görevlileri tarafından tercih ediliyordu.

Çok sayıda romana ve filme konu olan demiryolu hattında yolculuk, bugün, 4 gün sürüyor ve İstanbul’dan çıkan tren 4. günün sonunda Venedik’e ulaşıyor.

orient express

Royal Scotsman

İskoçya’nın neredeyse tüm güzelliklerini görme şansı sunan Royal Scotsman ile yolculuk toplam 8 gün sürüyor.

Dünyadaki en lüks ve ünlü trenler arasında yer alan Royal Scotsman, şampanya ve viski ikramlarıyla, mutfağıyla ve konaklama hizmetleriyle de ünlü.

Edinburgh’tan başlayan yolculuk, yolcuların doğayı izleyebilmesi için yalnızca gündüzleri devam ediyor ve trende, açık hava vagonu bulunuyor. Trenin yolcu kapasitesi ise yalnızca 36 kişi.

Royal Scotsman

Shinkansen

Shinkansen, pek çok büyük şehri birbirine bağlayan bir hızlı tren ağı. İlk hattı, 1964 yılında, Tokyo Olimpiyatları için açılan demiryolu, açıldığında ticari amaçla kullanılan ilk hızlı tren hattıydı.

shinkansen

Golden Chariot

İsmini Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan Hampi’nin Altın At Arabasından alan Golden Chariot, dünyadaki en lüks trenlerden biri.

Yolcularına kablosuz internet bağlantısı, vejetaryen mutfağı ve spa gibi hizmetler sunan trenin 2 rotası bulunuyor. Biri, Bangalore-Goa arasında diğeri, Bangalore-Kochi arasında çalışıyor ve yolculuk 7-8 gün sürüyor.

The golden chariot express

Rovos Rail

Afrika’nın en lüks treni olan Rovos, farklı bütçelere uygun yataklı vagonlara ve kraliyet süitine sahip.

Çay partileriyle ünlü olan trenin arkasında bir gözlem balkonu bulunuyor ve yolculuk, 17 gün sürüyor.

rovos rail

Rocky Mountaineer

Rocky Mountaineer, Vancouver’den kalkıyor ve Kanada’yı boydan boya aşıyor. Pasifik kıyısından Atlantik kıyısına kadar devam eden yolculuğun son durağıysa, Halifax.

Rocky Dağları’nın içinden geçen hat boyunca yolcular, Kanada’nın doğal güzelliklerini görüyor ve yol üzerindeki dağ otellerinde konaklıyorlar.

Döner koltukları ve cam tavanlı vagonlarıyla ünlü olan Rocky Mountaineer, 4 farklı rotada hizmet veriyor ve Mayıs-Eylül arasında çalışıyor.

rocky mountaineer

Doğu Ekspresi

Dünyanın en ünlü 10 treni listemizin son sırasında ise, son yıllarda giderek daha fazla popülerlik kazanan Doğu Ekspresi bulunuyor.

Ankara’dan Kars’a giden Doğu Ekspresiyle yolculuk, yaklaşık 1 günde tamamlanıyor ve Anadolu’nun değişken coğrafyasını izleme şansı sunuyor.

doğu ekspresi ankara

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.