9 Ocak 2019

Türkiye’de Kış Tatili: 10 Büyüleyici Rota

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Kış tatili yapmayı sevenler için Türkiye’de gidilebilecek belki yüzlerce seçenek var. Bunlardan 10’unu biz seçtik. Siz de sevdiğiniz konumları yorumlarınızla listeye ekleyerek kış tatilcilerinin seçeneklerini artırabilirsiniz.

Kış Tatili Denildiğinde Akla İlk Gelen: Uludağ, Bursa

Türkiye’nin en önemli ve dünyanın en fazla ziyaret edilen kış sporları merkezlerinden biri olan Uludağ, kar tatili için ilk akla gelen rotalardan biri.

Çok sayıda tesisin yer aldığı dağ, kış sporlarıyla ilgilenenlerin yanı sıra dinlenmek isteyenler için de en ideal yerler arasında.

kış tatili uludag bursa
*Görsel temsilidir.

Her Mevsim Mistik: Kapadokya, Nevşehir

Yılın her mevsimi ziyaretçilere yeni bir deneyim sunan Kapadokya, doğal güzellikleriyle ve aktivite seçenekleriyle kış tatilini de unutulmaz kılıyor.

Kapadokya’da onlarca tarihi ve doğal yapının yanı sıra balon turuna katılarak bölgenin güzelliğini gökyüzünden izleyebilir ya da Derinkuyu’da yeraltı şehrini ziyaret edebilirsiniz.

kış tatili kapadokya nevşehir

Kültür Gezisi ve Kış Tatili Bir Arada: Palandöken, Erzurum

Genellikle Kasım ile Mayıs ayları arasında karla kaplı olan Palandöken, ülkemizin en önemli kış sporları merkezlerinden biri. Çok sayıda tesisin ve çeşitli konaklama seçeneklerinin bulunduğu Palandöken’e gitmeyi tercih edenlerin çok sayıda tarihi eserin bulunduğu şehir merkezini de ziyaret etmesini öneriyoruz.

kış tatili palandöken erzurum

Doğanın Romantik Dokunuşu: Yedigöller, Bolu

Vadiler ve ırmaklarla çevrili Yedigöller ismini, alana yayılmış olan 7 gölden alıyor: Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl.

Meşeden, kızılağaca, dişbudaktan ıhlamura çeşit çeşit ağaç ve bitkilerle çevrili olan Yedigöller, doğanın büyüsüne kapılmak isteyenlerin ilk tercihi olabilir.

kış tatili yedigöller bolu

Bulutların Eteğinde: Ayder Yaylası, Rize

Karadeniz yaylaları kış tatili için en ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yılın yaklaşık 5 ayı karla kaplı olan Ayder Yaylası, kış aylarında dünyanın dört bir yanından ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Kaplıcalarıyla ünlü olan Ayder Yaylası, doğal güzellikleri ve tertemiz havasıyla kış tatilinizi büyüleyici bir deneyime dönüştürebilir.

kış tatili rize ayder yaylası

Kışı Tüm Yönleriyle Yaşayın: Abant Gölü, Bolu

Yılın ortalama 4 ayı karlı olan Abant Gölü; doğayla iç içe olmak, kaymak ve dinlenmek için en iyi seçeneklerden biri. Özellikle birbirinden farklı aktivitelerle ilgilenen kalabalık gruplar için en uygun rotalardan biri olabilir.

Abant Gölü’nde göl kenarında yürüyüş ve bisiklet sürüşü yapabilir, ata binebilir, tepelerden kayabilir ya da göl kenarında piknik yapabilirsiniz.

kış tatili abant gölü bolu
*Görsel temsilidir.

Anadolu’nun Kayak Merkezi: Ilgaz Dağı, Kastamonu

Aralık ve Nisan ayları arasında kış sporları imkanı sunan ve ülkemizin en fazla ziyaret edilen kayak merkezlerinden biri olan Ilgaz Dağı; akarsuları, bitki örtüsü ve yaban hayvanlarıyla zengin bir doğal hayata sahip.

kış tatili ılgaz dağı kastamonu

Karadeniz’in Eşsiz Doğasıyla İç İçe: Uzungöl, Trabzon

Kış sporları için önemli merkezlerden biri olan Uzungöl, aynı zamanda kuş gözlemi ve trekking gibi aktiviteler için de ideal bir seçim.

Genellikle Kasım ile Nisan ayları arasında karla kaplı olan Uzungöl, doğayla iç içe olmak isteyenlere zengin tabiatıyla eşsiz bir deneyim fırsatı sunuyor.

kış tatili uzungöl trabzon

Huzur ve Hareket Bir Arada: Kartepe, Kocaeli

Kış sporları için kalabalıktan uzak, sakin bir alternatif arıyorsanız Kartepe’yi tercih edebilirsiniz. Hem şehir merkezine hem de çevre illere yakınlığıyla ünlü olan Kartepe, kış sporlarının yanı sıra doğa yürüyüşleri için de olanak sağlıyor.

Kartepe ile ilgili tek uyarımız, günübirlik ziyarete uygun olduğu için hafta sonları oldukça kalabalık olabileceği.

kış tatili kartepe kocaeli
*Görsel temsilidir.

İstanbul’da Kış Tatili

Tatil için İstanbul’dan uzaklaşma şansı olmayanlara da birkaç alternatif sunalım istiyoruz:

Hem İstanbul’un karmaşasından uzakta dinlenebileceğiniz hem de keyifli zaman geçirebileceğiniz Ağva, Karadeniz kıyısında yer alan Kilyos, Riva, doğayla iç içe olmak isteyenler için Polonezköy ve Şile her mevsim kısa tatiller için tercih edilebilir.

kış tatili ağva istanbul

BONUS

Kış tatilinizi kamp yaparak değerlendirmek isterseniz Kış Kampı için En İdeal 10 Rota listemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.