20 Ekim 2017

Nevşehir’de Görülmesi Gereken 10 Yer

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi, hem Nevşehir’de hem de bölgede en fazla ziyaret edilen turistlik yerlerden biri. Kayseri Başpiskoposu Aziz Basil tarafından yaptırılan müze, doğal bir şekilde oluşmuş vadinin yanında yer alıyor. Müze içerisinde şapel, kilise, manastır ve yemekhane gibi alanlar bulunuyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’in en merak edilen ve görülmesi gereken yerlerinden biri Derinkuyu Yeraltı Şehri. İçinde ahırdan mutfağa, okuldan yemekhaneye kadar pek çok yaşam alanı barındıran yeraltı şehri, sekiz katıyla ziyaretçileri büyülü bir yolculuğa çıkartıyor.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, Kapadokya Bölgesi’nin en fazla ziyaret edilen doğal güzelliklerinden biri. Melendiz Çayı’nın geçtiği vadi, etrafını çeviren ağaçlarla ve etrafındaki tarihi yapılarla Nevşehir’de görülmesi gereken yerlerden biri.

Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi

Nevşehir’in Ortahisar Kasabası’nda bulunan Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi, 2002 yılında ziyaretçilere açıldı. Bölge insanlarının geleneklerini öğrenebileceğiniz kültür ve sanat merkezinin yanı sıra kasabada çok sayıda tarihi yapı da bulunuyor.

Fırkatan Kilisesi (Aynalı Kilisesi)

Çok sayıda kilisenin yer aldığı Kapadokya Bölgesi’nde mimari özellikleriyle diğerlerinden ayrılan Aynalı Kilise; gizli geçitleri, erzak depoları ve sığınaklarıyla Nevşehir’in büyüleyici atmosferini güçlendiriyor.

Hallaç Manastırı

İsmini yakınındaki Hallaç Deresi’nden alan manastır, bugün büyük ölçüde zarar görmüş olsa da tarihe tanıklık eden yapılardan biri olarak ilgi çekmeye devam ediyor. Kapadokya Bölgesi’nde başka bir örneği olmayan manastır aynı zamanda bir kilisedir.

Yılanlı Kilise

İki bölümden oluşan Yılanlı Kilise’nin hem ikonaları hem de yapının bütünü sağlamlığını korumaya devam ediyor. Kilisenin kuzey duvarlarının içerisinde keşiş mezarları ve batı duvarında ismini aldığı, yılanların saldırısına uğramış dört günahkar kadınla ilgili freskolar bulunur.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Çok sayıda tarihi yapının ve doğal güzelliğin yer aldığı Nevşehir’de görülmesi gereken yerlerden biri de 1727 yılında tamamlanan Damat İbrahim Paşa Külliyesi. Günümüzde de sağlamlığını koruyan ve medresesi kütüphane olarak kullanılan külliyenin içerisinde cami, hamam, çeşmeler ve kervansaray da bulunuyor.

Hacı Bektaş Veli Müzesi

1964 yılında, Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nde açılan Hacı Bektaş Veli Müzesi, üç avludan oluşuyor. Avlularda bir kısmı günümüzde sağlam kalmamış olan ekmek evi, at evi, çamaşırhane, üçler çeşmesi, aslanlı çeşme, baba köşkü, havuz, mihman evi, meydan evi, Dedebaba Köşkü, pirevi, Balım sultan Türbesi ve Atatürk Köşesi bulunur.

Vadiler

Nevşehir’de görülmesi gereken yerler arasında doğal güzellikleriyle vadileri saymazsak, Nevşehir’i yarım bırakmış oluruz. Peri Bacaları açısından zenginliğiyle bilinen Ürgüp Pembe Vadi, Pancarlık Vadisi, Üzengi Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi’nden başlayan ve Kermil Tepesi’ne kadar devam eden Zemi Vadisi, Bağlıdere Vadisi (Aşk Vadisi) ve Güvercinlik Vadisi Nevşehir’de bulunan çok sayıda vadiden yalnızca bir kısmı.

NOT: Görseller bahsedilen yeri ifade etmeyebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.