16 Ocak 2019

Kış Kampı için En İdeal 10 Rota

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Kış kampı; dinlenmek, doğayla iç içe olmak ve şehir yaşamından uzaklaşmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. 

Tüm Detaylarıyla Kışın Kamp Yapmak yazımızın ardından kış kampı yapmak isteyenler için 10 seçenek belirledik. Siz de yorumlarınızla kış kampçılarının seçeneklerini artırabilirsiniz.

Niğde

Aladağlar

Ülkemizde kış turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Aladağlar, kış sporlarının yanı sıra kış kampı yapmak isteyenler için de en ideal seçimlerden biri.

Aladağlar Milli Parkı’nda seçtiğiniz bir alanda ya da tuvalet, duş ve yemek imkanları sunan bir kamp alanında çadır kurabilirsiniz. Ayrıca tatiliniz boyunca dağ tırmanışı ve doğa yürüyüşü gibi aktivitelerde de yer alabilirsiniz.

Yılın neredeyse tamamında karla örtülü olan Aladağlar, kış kampı için büyüleyici bir deneyim sunuyor olsa da riskli olabileceğini unutmayın. Bu yüzden doğru malzemelere sahip olduğunuza ve gerekli tüm tedbirleri aldığınıza emin olun.

Bolkar Dağları

Niğde’de kamp yapabileceğiniz bir diğer yer, kamp kurmaya elverişli düzlükleriyle Bolkar Dağları. Özellikle Karagöl ya da Çinili Göl’ün yakınlarında kamp kurarak keyifli bir kış tatili yapabilirsiniz.

kış kampı dağ eteği

Bozdağ, İzmir

Ege’nin Uludağ’ı olarak da anılan Bozdağ, kış kampı yapmak isteyenler için en ideal konumlardan biri.

kış kampı çadırlar

Cehennem Şelaleleri, Kırklareli

Hem yaz hem de kış aylarında kamp yapabileceğiniz Cehennem Şelaleleri, özellikle İstanbul’da yaşayanlar için kış kampı yapılabilecek en huzur dolu yerlerinden biri.

kış kampı dağ yürüyüşü yapan insan

Çamsu Yaylası, Uşak

İlkbahar aylarına kadar karla örtülü olan Çamsu Yaylası, özellikle deneyimli olmayan kampçılar için risksiz ve keyifli kamp alanlarından biri.

kış kampı kar üzerinde kırmızı çadır

Davraz Dağı, Isparta

Kayak merkezleriyle bilinen Davraz Dağı, kış kampçılığının yanı sıra dağ tırmanışı için de en ideal yerlerden biri.

Çığ riskinin düşük olduğu Davraz Dağı, kamp alanlarıyla kampçılara konforlu bir deneyim sunuyor.

kış kampı dağ yürüyüşü

Ankara

Işık Dağı

Hem kampçılar hem de dağcılar tarafından sıklıkla tercih edilen Işık Dağı, özellikle Ankara’da yaşayanlar için en ideal seçimlerden biri.

Sorgun Gölü

Ankara’da en fazla tercih edilen kamp alanlarından biri de Sorgun Gölü. Sorgun Gölü’nde çadır ya da karavan kampı yapabilir, gölün çevresindeki doğal ve tarihi alanları keşfedebilirsiniz.

kış kampı çadır kuran insanlar

Kızlar Sivrisi, Antalya

Beydağları’nın en yüksek zirvesi olan Kızlar Sivrisi, kış kampı için en ideal rotalardan biri olmasının yanı sıra Torosların eşsiz güzelliğini keşfetme şansı da sunuyor.

kış kampı kar üzerinde sandalyeler

Kılıçkaya, Sakarya

Kılıçkaya; karla örtülü, büyüleyici bir alanda en az riskle kış kampı yapmak isteyenler için en ideal yerlerden biri.

kış kampı karda dağ yürüyüşü

Murat Dağı, Kütahya

Kayak merkezlerinin ve termal tesislerin bulunduğu Murat Dağı, kış kampı için en uygun yerler arasında.

Genellikle Ocak ile Mayıs ayları arasında karla kaplı olan dağda, Sarıçiçek Yaylası’nda kamp kurabilir, çevredeki tesislerin aktivite ve imkanlarından faydalanabilirsiniz.

kış kampı karda yürüyüş

Yenice Ormanları, Karabük

Kampçıların dört mevsim tercih ettiği Yenice Ormanları, doğal güzellikleriyle unutulmaz bir kamp deneyimi sunuyor.

Hem çadır hem de karavan kampı yapabileceğiniz kamp alanlarında konaklayabilir; ormanda kaya tırmanışından kanyon geçişine ve doğa yürüyüşüne kadar pek çok aktivite yapabilirsiniz.

kış kampı gece çadırlar

BONUS

Zigana, Gümüşhane

Zigana, karla örtülü doğanın büyülü atmosferi içinde kış kampı yapmaya en uygun yerlerden biri. Özellikle Karadeniz Bölgesinde yaşayanların tercih ettiği Zigana’da, tesislerin etrafında kamp kurabilir, tesislerin imkanlarından ve aktivitelerinden faydalanabilirsiniz.

Listemizde yer alan kamp bölgelerinin yanı sıra ülkemizde kış kampı yapabileceğiniz Erciyes Dağı, Ilgaz Dağı, Kapadokya, Saklıkent, Uludağ ve Yedigöller gibi çok sayıda yer bulunuyor. 

Not: Görseller temsilidir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.