8 Eylül 2021

Sonbahar Aktiviteleri ile Mevsimin Romantik ve Büyüleyici Atmosferinin Tadını Çıkarın

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Doğa Yürüyüşü

Sonbahar aktiviteleri arasında en sağlıklılarından biri doğa yürüyüşü. Yaz mevsiminin sıcak ve bunaltıcı günlerini geride bıraktığımız sonbahar aylarında, doğanın renk değişimini gözlemlemek ve şehir yaşamının stresinden uzaklaşmak için dilerseniz kısa yürüyüş parkurlarını tercih edebilir, dilerseniz 509 kilometrelik uzunluğa sahip olan Likya Yolu’nu keşfedebilirsiniz.

sonbahar orman doğa yürüyüşü

Antik Kent Gezileri

Yaz aylarının sıcak günlerinde oldukça zor olan antik kent gezilerini artık planlayabilirsiniz!

antik kent

Balon Gezileri

Başta Kapadokya olmak üzere ülkemizin birçok noktasında balon gezilerine katılarak bu sonbaharı unutulmaz kılabilirsiniz.

sıcak hava balonları manzara

Bisiklet Turu

Doğanın veya şehrin tadını çıkartmak, egzersiz yapmak ve stresten uzaklaşmak için tercih edebileceğiniz bir diğer sonbahar aktivitesi, bisiklete binmek. 

bisiklet sonbahar

Kamp Yapmak

Sonbahar tatillerini ve doğayla iç içe olmayı seviyorsanız, sonbaharın serin günlerini bir ormanda, dağ eteğinde ya da göl kenarında kamp yaparak değerlendirebilirsiniz.

kamp

Mantar Toplama

Sonbahar, mantar toplamak için en ideal mevsim! Çeşit çeşit, birbirinden lezzetli mantarları toplamanın yanı sıra doğayla iç içe olma şansına da sahip olabilirsiniz. Ancak hangi mantarları toplayıp hangilerini toplamamanız gerektiği konusunda bir uzmanın yardımını almayı unutmayın.

Yenilebilir Mantar Çeşitleri listemiz de ilginizi çekebilir.

mantarlar

Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine Geziler

Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Adana, Antalya ve Hatay başta olmak üzere, yaz aylarının aşırı sıcak günlerinde uzun gezilerin oldukça zor olduğu; coğrafi, kültürel ve tarihi açılardan zengin olan şehirleri ziyaret etmek için sonbaharın serin günlerini değerlendirebilirsiniz.

mardin türkiye

Sinema, Tiyatro, Bale, Opera,…

Pandemi sürüyor olsa da, sinema ve tiyatrolar gerekli tedbirleri alarak kapılarını seyircilere açtılar.

Böylece hem Covid19 sürecinde maddi ve manevi olarak yıpranmış olan sanatçılara destek olabilir, hem de keyifli birkaç saat geçirebilirsiniz.

bale

Balık Tutmak

Sonbaharda yapılabilecek bir diğer aktivite, balık tutmak. 1 Eylül’de balık avı yasağının sona ermesinden sonra, dilerseniz sevdiklerinizle dilerseniz yalnız başınıza balık tutmaya giderek hem doğanın tadını çıkarabilir hem de akşam yemeğine yeni bir alternatif yaratabilirsiniz.

balık tutmak

Yeni Hobiler Edinmek

Evlerimizde daha fazla zaman geçirdiğimiz sonbahar ayları, yeni hobiler edinmek için de ideal bir zaman. Kış aylarında kullanabileceğiniz kıyafet ve aksesuarlar örmeye başlayabilir, kodlama ya da yeni bir dil öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

yün örgü
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.