12 Ocak 2021

Kitap İncelemesi: Bunu Ben de Yaparım! (Modern Sanat Kullanma Kılavuzu)

Canel Işık

~4dk

Çoğu insan sanattan hiç anlamaz,
Önemli olan, onlara bir şey açıklamamaktır.

Santiago Sierra

Christian Saehrendt ve Steen T. Kittl ikilisinin ‘Bunu Ben de Yaparım!’ isimli kitabı, modern sanatı kullanma kılavuzu olarak tüm sanatseverler için bir pusula niteliğinde. 

Doğru bilinen yanlışlar, koleksiyonerlere yol gösterecek püf noktalar, sergilere gitmekteki esas amacımız… Tüm bu ve buna benzer soruların cevaplarını bulabileceğiniz yalın ve akıcı bir kitap.

modern sanat bunu ben de yaparım

Çağdaş sanatı anlamak neden bu kadar zor?

Günümüz resim sanatı köhne mi, yoksa dipdiri mi? 

Bunu Ben de Yaparım!, bu soruların temelinde yatan; sanatın doğuşu, sanatçının esin kaynakları gibi konulara da değiniyor ve önemlerini vurguluyor.

Sanat dünyası nasıl çalışır? 

Sergilere ilgiyi artırmak adına birçok reklam yapılır ve cezbedici davetler verilir. Peki, sergiye gitmenin gerçek amacı nedir?

Kitap, bu sorunların cevabının yanı sıra pazarlama piyasası ve sektörün yelpazesinin ne kadar genişletilebileceği konularına da odaklanıyor.

Bunu Ben de Yaparım!, bilimin sanata ne kadar ve ne şekilde ilham verdiğini, sanat akımlarının insan üzerindeki psikolojik etkisinin gücünü, şaşırtıcı ve daha önce düşünülmemiş örneklerle okuyucuya aktarmaya çalışıyor.

Dikkat, kötü sanat!

Kitapta sanata, sanatçıya ve kendisini sanatçı olarak görenlere dair eleştiriler sorular yöneltiliyor. Ve ‘sanat bir kalıba, şekle sokulabilir mi?’ sorusuna, sanatın özgürlükçü yanı ile çelişen örnek ve diyaloglarla değiniliyor.

Resim mi, heykel mi?

Asırlardır iç içe olan bu iki sanat dalının rekabeti bugün de sürmeye devam ediyor. Kitapta, malzemesi temelde insan olan bu iki sanat dalının kıyasıya yarışı da kendine yer buluyor.

Bunu Ben de Yaparım!; modern sanatı ve neyin sanat olup olmadığını anlamak; sanat ve kuram yazılarında neden tumturaklı bir dil kullanıldığını öğrenmek, sanat camiasının şatafatlı kulislerinde neler olup bittiğine dair bilgiler edinmek için eğlenceli bir modern sanat kılavuzu.

Sanatta alıntı var mıdır veya alıntının dozunda olması, eseri nasıl etkiler?

Modern sanatta alıntıların bol bol ve sağlam, ancak özgün fikirlerin cılız olduğuna değinilen kitapta; kuramcıların ve sanat uzmanlarının moderniteye, modern sanata ve sanatçıya bakışı, değerlendirmeleri ve eleştirileri ele alınıyor.

Tumturaklı eser isimleri ve megalomani…

Kitap, tüm bunların yanı sıra, bazı sanatçılar arasında popüler bir göz boyama tekniği olan, eserlere gösterişli isimler verme konusuna ve sanatçılar için en sancılı konulardan biri olan esere isim vermeye de değiniliyor.

Her şey sanat olduğunda ne olacak? 

Sanat eseri nedir, sanat eserinin değeri nasıl biçilir, koleksiyonluk eser nedir, sergiye giden herkes sanattan anlar mı ya da anlamak zorunda mıdır, sanatı bir kalıba sokmak doğru mudur…

Bunu Ben de Yaparım!, sanat ve ona kaynak olan her şeye dair hemen hemen her soruya cevap bulabileceğimiz bir kılavuz olarak öne çıkıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Canel Işık

Canel Işık

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.